Traveler 7/22

Czas na Bałtyk

Są morza cieplejsze, błękitniejsze, większe i głębsze, również bardziej słone i z gwarantowaną słoneczną pogodą. Jednak to właśnie Bałtyk wybieramy najczęściej, żeby spędzić nad nim wakacje. Gdy myślę o resecie, o ciszy i spokoju, a uwielbiam podróżować poza sezonem, to moim pierwszym wyborem jest właśnie nasze morze.

Bałtyk urzeka mnie swoją nieprzewidywalnością, szerokimi plażami i tą mistyczną atmosferą, którą mają tylko morza północy. A którą odnajdziemy chociażby na Mierzei Kurońskiej, gdzie w przesiąkniętych żywicą lasach umieszczono rzeźby czarownic i innych mitycznych postaci. Gdzie wenę do tworzenia swoich dzieł odnalazł m.in. Tomasz Mann, który miał tam swój ukochany azyl.

Mnóstwo tu też historii o naszej części Europy zapisanej w miastach i zabytkach, które powstawały dzięki bogactwom, jakie przez ten region transportowano. Sztokholm, Kopenhaga to miasta, które zwiedza się z przyjemnością, bo są otwarte na swoich mieszkańców i tak zorganizowane, by wszystkim żyło się dobrze.

Mam nadzieję, że spodoba się Wam to wydanie Travelera poświęcone Bałtykowi, nie tylko jako inspiracja na wakacje. Tysiące wysp, ponad 8 tys. km wybrzeża, najpiękniejsze plaże świata, wyjątkowe miasta, miasteczka i wioski. A do tego pyszne świeże ryby. Trudno nie nabrać apetytu na Bałtyk.

Redaktor naczelna
Agnieszka Franus