National Geographic 1/24

Na wstępie

To będzie szczególny rok dla National Geographic Polska. W październiku minie dokładnie 25 lat od ukazania się pierwszego wydania naszego magazynu. Kiedy w 1999 r. w ręce polskich czytelników trafiło nowoczesne czasopismo popularnonaukowe, świat stał w obliczu ogromnych zmian technologicznych i kulturowych. Ćwierć wieku później ten sam świat wygląda już zupełnie inaczej, a my wszyscy zmagamy się z nowymi wyzwaniami. I dziś – nawet bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – jest potrzeba rzetelnego dziennikarstwa naukowego na wszelkich dostępnych platformach.

W tę nową epokę wchodzimy silniejsi o serwis national-geographic.pl, na którym każdego dnia nasi dziennikarze publikują najnowsze informacje naukowe. Przekonani o sile słowa mówionego tworzymy też serię wideopodkastów w formie rozmów z ekspertami. Niezmiennie filarem naszej działalności jest magazyn National Geographic Polska, do którego w każdym miesiącu trafiają artykuły najlepszych polskich  i światowych dziennikarzy naukowych, ilustrowane niezwykłymi fotografami.

W tym miesiącu proponujemy reportaż historyczny Szymona Zdziebłowskiego o cywilizacji Hetytów. Autor śledzi historię tego enigmatycznego ludu i jego rolę w kształtowaniu krajobrazu starożytnego Bliskiego Wschodu. Hetyci z powodzeniem konkurowali i walczyli z wielkimi cywilizacjami – Egiptem czy mezopotamską Babilonią. Na placu boju wykorzystywali rydwany. Tworzyli szlaki karawanowe, które łączyły ośrodki ich imperium.

Wśród innych propozycji znajdzie się też materiał z amazońskiej doliny zamieszkanej przez plemiona, które z cywilizacją zetknęły się niedawno. Zdamy też relację z wyprawy na antarktyczny wulkan utrzymujący... płynne jezioro lawy. Życzę przyjemnej lektury.

Spis treści

WKF
19. już Wielki Konkurs Fotograficzny doczekał się rozstrzygnięcia. W tym roku m.in. w nowej kategorii „Polska nieoczywista”. W niniejszym numerze publikujemy nazwiska laureatów i zwycięskie prace | s. 8

Ponadto:
Rola zabawy
Żyrafy bez cętek

REPORTAŻE

Hetyci
W połowie drugiego tysiąclecia p.n.e. w Anatolii ni stąd, ni zowąd wyrosło imponujące państwo Hetytów. Tak silne, że było w stanie stawić czoło potężnemu Egiptowi faraonów. I jak nagle się pojawiło, po kilku wiekach równie zaskakująco zniknęło, pozostawiając po sobie liczne zagadki.
Tekst S. Zdziebłowski | s. 36

Jezioro lawowe
Na wyspie u wrót Antarktyki, z dala od żeglugowych szlaków, istnieje wulkan z jeziorem płynnej lawy. Potwierdziła to wyprawa, którą relacjonujemy.
Tekst F. Wilkinson, zdjęcia R. Öztürk | s. 58

Motyle monarchy
Amerykańskie motyle z tego gatunku odbywają migrację przez kontynent, dając w miejscu zimowania w Meksyku zdumiewający spektakl natury.
Tekst M. Nijhuis, zdjęcia J. Rojo | s. 82

Między światami
Dziewicza amazońska dolina Javari jest miejscem, w którym żyją plemiona bez lub z ograniczonym kontaktem z cywilizacją. Ale cywilizacja nie pozwala o sobie zapomnieć.
Tekst i zdjęcia l. Addario | s. 110