REKLAMA

8/2011

Spis treści:
Wywiad z paleontologiem Stephenem Brusatte m.in. o przyczynach niebywałego ewolucyjnego sukcesu dinozaurów.
Kleopatra. Błyskotliwa i odważna piękność. Kochanka wodzów Rzymu, pierwsza celebrytka świata, a zarazem ostatnia władczyni na tronie faraonów. Wiemy o niej zdumiewająco mało, ale archeolodzy próbują tę wiedzę poszerzyć.
Park na szynach. Nowy Jork zamienił starą linię kolejową na zieloną promenadę. Parkowy wąż na stalowych podporach przeskakuje ulice metropolii.
Misie duchy. Niedźwiedzie Kermode są białe, choć rodziców często mają czarnych. 
W deszczowej puszczy przemykają jak duchy. I tak traktowali je Indianie.
Androidy. Roboty łudząco podobne do człowieka to już rzeczywistość. Zapewne wkrótce znajdą się w naszym otoczeniu. Jak zmienią relacje między ludźmi? Jakie zadania będziemy skłonni im powierzyć? A przede wszystkim – jak odnieść do nich 
kwestie moralności?
Balsa. Rośnie szybko, ostro, ryzykownie i w ogóle nie przejmuje się wagą. A jej kwiaty produkują nocą beczkę nektaru, który przyciąga licznych dwu-, cztero- i więcej- nożnych amatorów.
Pendżab. Najbogatsza i najludniejsza prowincja Pakistanu chce korzystać z uroków doczesności i pozostaje pod wpływem roztańczonego sufizmu. A to nie podoba się talibom.
Tylko dla prenumeratorów: Pustynia Namib. Parki narodowe na blisko połowie powierzchni kraju? Tak, Namibia ma wielkie ambicje. Ale diamenty i inne minerały też kuszą.