Krajobraz Atakamy, zazwyczaj suchy i jałowy, po prostu wybuchł kolorami. Każdy pustynny stok opanowały różowo-fioletowe kwiaty - podaje portal livescience.com. Wszystko za sprawą ulewnych deszczy, które spadły w tym regionie na początku roku.

Opady deszczu na Atakamie osiągają około 15 mm w skali roku, choć są i miejsca, takie jak Arica, gdzie spada zaledwie 3 mm deszczu rocznie.

Tegoroczne ulewy uznano za najbardziej obfite od dwóch dekad. W marcu w ciągu jednego dnia w mieście Antofagasta w Chile spadło tyle litrów deszczu, ile w sumie w ciągu ostatnich siedmiu lat. Niestety, spowodowane przez deszcze lawiny błota i rwące strumienie rzek, przyczyniły się do śmierci 28 osób. 

Pustynia zamieniła się w łąkę

Deszcze zrobiły jednak wiele dobrego. "Podlały" nasiona, które od wielu lat tkwiły w suchej, nieurodzajnej ziemi. Rezultat? Olśniewające dywany kwiatów pełne różu, żółci i fioletów. To także uśmiech losu dla innych gatunków. Żyjące na terenie pustyni płazy, gady, ptaki, czy owady otrzymały w prezencie ucztę z 200 dodatkowych gatunków roślin.

Takiej liczby kwiatów, nie widzieliśmy tu od 18 lat. Owszem, w 2010 roku obserwowaliśmy obfite kwitnienie, ale to co wydarzyło się w tym roku, przeszło nasze oczekiwania – mówi  Rodrigo Ruiz, regionalny dyrektor Narodowej Służby Turystyki w Chile. Pustynia zamieniła się w łąkę!