Wolny od pracy 11 listopada sprzyja domowemu biesiadowaniu. W Poznaniu na cześć Świętego Marcina - patrona dzieci, hotelarzy, kapeluszników, żołnierzy, podróżników, właścicieli winnic i żebraków -  (dosłownie) jak świeże bułeczki rozchodzą się rogale świętomarcińskie (zobacz nasz przepis). Może warto, by królową stołu tego dnia była gęś?

Polska hodowla gęsi sięga XVII wieku, zwyczaj spożywania gęsiny w dniu Świętego Marcina to również wielowiekowa tradycja. Postanowiliśmy więc na nowo odkryć ten nieco zapomniany zwyczaj. Tym razem w słodkim połączeniu.

Przedstawiamy polski przepis na piersi gęsie pieczone w cydrze ze śliwką kalifornijską! Największe walory smakowe przypisuje się młodej, polskiej gęsi owsianej, a tajemnicą sukcesu jest nacięcie skórki i tłuszczu w kratkę, a następnie powolne smażenie aż do momentu, gdy skórka stanie się apetycznie rumiana. Oto przepis:

 

Pierś gęsia pieczona w cydrze ze śliwkami kalifornijskimi

(4 porcje, czas przygotowania: 70 minut)

Składniki:

  • 80 dkg piersi gęsiej (2 filety)
  • 300 ml cydru wytrawnego lub półwytrawnego
  • 2 winne jabłka
  • 10 śliwek kalifornijskich
  • 6 ząbków czosnku
  • 10 gałązek tymianku
  • ½ łyżeczki soli

Przygotowanie:

1.    Gęsie mięso myjemy, osuszamy, nacinamy w kratkę. Solimy, obkładamy gałązkami tymianku i odstawiamy do lodówki na min. 30 minut. Smażymy. Zobacz szczegóły >>

2.    Tak przygotowane piersi przekładamy do naczynia, dolewamy cydr. Gęsinę obkładamy jabłkami, suszonymi śliwkami, gałązkami tymianku, dodajemy dwa rozgniecione ząbki czosnku. W piekarniku rozgrzanym do 150 stopni (termoobieg) pieczemy ok. 15 minut. Zobacz szczegóły >>>

3.    Po wyjęciu z piekarnika piersi kroimy na cienkie plastry, polewamy sosem z pieczenia. Zobacz szczegóły >>>

 

Przepis dzięki uprzejmości californiaprunes.pl