Badacze znaleźli 6,2-milimetrowy fragment włókna, który datowany jest na około 41 000-52 000 lat temu, a więc jest nieco starszy od poprzedniego rekordzisty, 19 000-letniego fragmentu znalezionego w Izraelu.

Odkrycia dokonano w jaskini znajdującej się we Francji, która w tamtym czasie była neandertalską osadą. Sugeruje ono, że ówczesny gatunek przodków człowieka był inteligentniejszy i bardziej zręczny, niż przypuszczano.

"Zrozumienie i użycie skręconych włókien oznacza użycie złożonej technologii wieloskładnikowej, jak również matematyczne zrozumienie par, zestawów i liczb" – piszą naukowcy w swojej pracy – "Do niedawnych dowodów robienie smoły z kory brzozowej, tworzenie sztuki i koralików muszlowych dodano, że Neandertalczycy nie byli poznawczo gorsi od współczesnych ludzi.” 

Po odkryciu fragmentu sznurka badacze wykorzystali techniki spektroskopii i mikroskopii, aby go przeanalizować i ustalić, skąd pochodziły włókna. Okazało się, że prawdopodobnie zrobiono je z wewnętrznej kory niekwitnącego drzewa (np. iglastego). 

Jeśli te starożytne hominidy rzeczywiście potrafiły robić sznurki, musiały wiedzieć o wzroście i sezonowości drzew, z których pobierano włókna oraz i zastosować pewne umiejętności liczenia, by skręcać i wiązać włókna w przędzę. Innymi słowy, tworzenie włókien i sznurka jest bardziej skomplikowane, niż można by to sobie wyobrazić. Badacze uważają, że odkryty przez nich fragment mógł być uchwytem krzemianowego narzędzia albo częścią siatki lub worka na narzędzia.

To, pozornie błahe, odkrycie wykracza daleko poza granicę splotu sznurka. Bo skoro neandertalczycy potrafili zrobić taki sznurek, z tego miejsca dzielił ich już tylko rzut kamieniem do produkcji tkanin, koszy, mat, a nawet łodzi. Wniosek jest taki, że Neandertalczycy i ich społeczeństwa były bardziej wyrafinowane, niż ich o to podejrzewaliśmy. Zespół badaczy sugeruje, że tak słabo rozumiemy tamte populacje, ponieważ takie łatwo rozkładające się materiały jak ten zazwyczaj już dawno nie istnieją, więc nie ma szans do nich dotrzeć. Jedyne, co możemy analizować to neandertalskie narzędzia i kości.