Na tych zdjęcia słychać krzyk

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda poród, na tych zdjęciach zobaczycie więcej niż moglibyście się spodziewać. Jest tu ból, krew, nadludzka wytrzymałość, jest też wsparcie i bezgraniczna miłość. Fotografie zatrzymują w kadrze dramatyzm i nieoczywiste piękno porodu.

Wszystkie prace zostały wyłonione w konkursie Birth Photography Image Competition 2018, organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Narodzin (IAPBP). Nagrody zostały przyznane w 4 kategoriach: Poród, Narodziny, Połóg oraz Poród w powiększeniu.

 

Tabu  przełamane?

Zdjęcia zwracają uwagę na kontrowersyjny temat fotografii porodowej. To wciąż niezbadany teren - niesamowicie delikatny i wymagający gatunek.

Gdy to, co do tej pory było tabu, trafia na pierwsze strony gazet, mnożą się pytania o granice, których fotograf przekraczać nie powinien. Wciąż nie brakuje głosów sprzeciwu. Gdy Marijke Thoen, autorka zwycięskiego zdjęcia, opublikowała sesję porodową w mediach społecznościowych, rozpętała się burza, a administratorzy portali zadecydowali o usunięciu zdjęć.

Tymczasem nie chodzi o tanią sensację i szokowanie. -  Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak dużego zaangażowania potrzeba, by nie tylko uchwycić odpowiedni moment, ale też nie zburzyć intymności całej sytuacji. Nie chodzi tylko o to, by stanąć we właściwym miejscu we właściwym czasie, to kwestia ogromnego szacunku - tłumaczy w rozmowie z Boredpanda.com finalistka konkursu - Tammy Karin.

Organizatorzy Birth Photography Image Competition mają nadzieję, że ten coroczny konkurs zwróci też uwagę na sytuację kobiet i - być może - przyczyni się do polepszenia warunków, w jakich odbywa się poród.

Hanna Gadomska

 

Źródło: birthphotographyimagecompetition.com