Naukowcy odkryli w Iranie kamienne narzędzia i pozostałości obozowisk z okresu paleolitu – informuje serwis internetowy Tasnim News. Odkrycia prehistorycznych pozostałości dokonano na stanowisku położonym koło wioski Naw w górzystym regionie Hawraman, w prowincji Kurdystan w zachodnim Iranie. Zespół archeologów pod kierunkiem Fereidouna Biglari’ego, badający zespół grot i skalnych koleb na górskich zboczach wzdłuż rzeki Sirwan, odkrył kamienne narzędzia i pozostałości prehistorycznych obozowisk, a wśród nich spalone zwierzęce kości.
 

Zdaniem naukowców, znaleziska pochodzące z okresu górnego paleolitu (ok. 40-12 tysięcy lat temu) są najstarszymi śladami ludzkiej obecności, jakie zostały odkryte na obszarze irańskiej prowincji Kurdystan. Według F. Biglari’ego, wyniki wstępnych badań zwierzęcych kości wskazują na obozowiska o charakterze łowieckim z czasów kultury mustierskiej, gdzie zatrzymywali się prehistoryczni łowcy polujący na dzikie kozy.
 

Jak poinformowała Organizacja Dziedzictwa Kulturalnego, Rzemiosła i Turystyki Iranu, w tej samej okolicy inne zespoły archeologów odkryły dwa stanowiska z epoki żelaza, w tym zbudowany z kamieni grób sprzed ok. 3000 lat. 
 

Źródło: PAP