Zwykle ma kształt kulki, ale zdarzają się też płaskie placuszki, które serwowane są w ciepłej picie z sosem i warzywami. W Egipcie rolę sosu często pełni tahini, pasta sezamowa, zaś w Izraelu podaje się go z frytkami i piklami.


Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

To drugie po hummusie najbardziej popularne danie robione z soczewicy. Jego wymyślenie przypisują sobie zarówno Żydzi, jak i egipscy Koptowie. Aby zrobić falafel potrzebne są; soczewica, kolendra, czosnek, kumin, sól i pieprz. Wszystko to mielimy, mieszamy na gęstą masę, formujemy w kulki i smażymy na oliwie aż zbrązowieją. Idealny falafel nie może być ani zbyt wilgotny ani zbyt suchy.

Fot. Shutterstock

W maju 2010 roku w Bejrucie 300 tamtejszych szefów kuchni przygotowało 5173 kilogramy masy na falafele, co zostało odnotowane w księdze rekordów Guinnessa. Zaledwie kilka dni później - tym razem szef kuchni z Izraela, będąc w Nowym Jorku, usmażył największa kulę falafela, która ważyła 10,9 kg. Ten rekord rok później pobił  kolejny kucharz podczas festiwalu żydowskiego w Santa Clarita. Jego falafel ważył prawie 24 kg. Jak widać bitwa na falafele trwa. A fani tego fast foodu zacierają ręce, bo każda taka rywalizacja kończy wielką degustacją.