Mikołaj Nowacki - fotograf National Geographic - będzie gościem Dnia Fotografii w Służewskim Domu Kultury.  To wyjątkowe wydarzenie: dzień pełen  spotkań i warsztatów dla miłośników fotografii, zarówno dorosłych jak i najmłodszych.

Fotograf opowie o swojej drodze do magazynu National Geographic, o swoim długoterminowym projekcie "Odra" oraz pokaże niepublikowane zdjęcia. 

Dzień Fotografii jest organizowany po to, aby każdy mógł się odnaleźć, jeśli lubi robić zdjęcia, chce pokazywać swoje najlepsze prace czy rozmawiać o fotografii. Warto przyjść, żeby posłuchać i obejrzeć co robią profesjonaliści. Można popróbować działać samemu: zrobić portret, nauczyć się trochę fotografii studyjnej, czy wydrukować zdjęcie.

Podczas swojego spotkania autorskiego chciałbym podzielić się z uczestnikami moją pasją i miłością do fotografii. Pokażę swoje foto-eseje i opowiem o nich; te bardziej znane jak "Odra" czy "Nowojorczycy" i te niepublikowane jak np. "Mekong, Laos".

Chciałbym, żeby uczestnicy wynieśli z tego spotkania inspirację do własnej fotografii- czy to radosnej, okazjonalnej twórczości, czy też traktowanej jak drogę życia.

- mówi Mikołaj Nowacki.

Nowacki ukończył Uniwersytet Wrocławski, gdzie. otrzymał dyplom magistra prawa. Ukończył również studia doktoranckie z prawa międzynarodowego, a doktorat z prawa kosmicznego porzucił, by móc skupić się na swojej największej pasji- fotografii.

Jego nauczycielami fotografii byli Tomasz Tomaszewski (Nat Geo), Kent Kobersteen (dyrektor działu fotografii NG), Antonin Kratochvil (VII Photo), Christopher Morris (VII Photo), David Alan Harvey (Magnum Photos) i Nikos Economopoulos (Magnum Photos).
 W 2013 r. ukończył prestiżowy dwuletni program mentorski w amerykańskiej agencji VII Photo- VII Mentor Program.

Miał wystawy solowe na całym świecie, m.in. solową w Nowym Jorku w prestiżowej VII Gallery, dwa razy wystawy w Chinach na festiwalach fotograficznych i na Litwie podczas Kaunas Photo Festival. Swoje zdjęcia publikował w gazetach i magazynach na całym świecie m.in. w " The New York Times", "The Sunday Times Magazine", "Stern", "Der Spiegel", "Neue Zürcher Zeitung" , "Le Monde".

Od 2015 r. jest fotografem "National Geographic Polska". W 2018 r. został fotografem roku międzynarodowego konkursu organizowanego w Wielkiej Brytanii- Outdoor Photographer of the Year.

Zobacz zdjęcia Mikołaja Nowackiego w naszej galerii >>>

 

Dzień Fotografii

Zapraszamy 13 października 2018 r.  do Służewskiego Domu Kultury na Dzień Fotografii i galę konkursu Mokotów – Teraz!  Gośćmi wydarzenia będą również: Mariusz Janiszewski z National Geographic, Adam Tuchliński, kolektyw fotografów ulicznych Un-Posed. W programie m.in. warsztaty fotograficzne dla dzieci i dorosłych, warsztaty MEDIKON Polska oraz Gala Konkursu Fotograficznego „Mokotów – teraz!”.

 

WARSZTATY

12.00 – 13.30 – Warsztat fotograficzny dla dzieci - Bartek Molga

Zajęcia z fotografii dla dzieci 8+, na których nasi podopieczni poznają tajniki fotografii,
między innymi:

  • Co się stanie jak tu nacisnę? - podstawy działania aparatu.
  • Zrób mi zdjęcie - nauka robienia portretu.
  • Co widzi żaba, a co żyrafa - nauka obserwacji z różnych punktów. 

Wstęp wolny, wymagane zapisy: m.rybicka@sdk.waw.pl

 

12.00 – 14.00 - UN-POSED – street games - warsztat fotografii ulicznej - Kasia Kubiak i Marta Rybicka

Wstęp wolny, wymagane zapisy: unposedcollective@gmail.com

 

13:00 - 15:00 - Drukowanie zdjęć jest proste! - szkolenie z druku zdjęć i zarządzania barwą - Szymon Aksienionek z firmy Medikon Polska

Na szkoleniu dowiemy się, jak dobrze drukować zdjęcia. Omówimy najważniejsze zagadnienia dotyczące drukarek, papieru i oprogramowania do drukowania fotografii:

- Drukarki fotograficzne - atramentowe i termosublimacyjne - technologia druku, wady i zalety
- Papiery fotograficzne Fomei Collection i Fomeijet - rodzaje i zastosowanie
- Zarządzanie barwą i profile ICC - jak zadbać o dobre kolory
- Drukowanie zdjęć z Adobe Photoshop i Lightroom - to naprawdę proste

Podczas szkolenia będzie możliwość wydrukowania zdjęć wykonanych podczas szkolenia z oświetlenia lub dowolnych innych (np. z wakacji, itp.). Uczestnicy proszeni są o zabranie na szkolenie swoich laptopów z oprogramowaniem Adobe oraz zdjęć do drukowania przygotowanych w formacie JPG lub TIFF.

Wstęp wolny, wymagane zapisy: m.rybicka@sdk.waw.pl

 

15:00-17:00 - Fotografia studyjna - od czego zacząć? - Łukasz Borowski z firmy Medikon Polska

Porozmawiamy o tym:

- jakie są rodzaje lamp używane w studiach fotograficznych
- jak „dogadać” aparat i lampy, aby synchronizować naświetlenie
- jak zapoznać się z „końcówkami” do modelowania światła
- jak modelować światło, aby wydobyć pożądany efekt
- jakie są rodzaje światła
- jakie są podstawowe klucze oświetleniowe
- jak oświetlać plan bez przesadnej ilości sprzętu

Wstęp wolny, wymagane zapisy: m.rybicka@sdk.waw.pl
 

SPOTKANIA

14.00 - Spotkanie z fotografem, promocja książki "I Love You All The Time" - Adam Tuchliński, prowadzenie Joanna Kinowska

16.00 - UN-POSED STREETMEET z Mariuszem Janiszewskim: Marta Rybicka, Kasia Kubiak, prowadzenie Joanna Kinowska

Un-Posed StreetMeet to cykliczne spotkania z miłośnikami fotografii ulicznej. W trakcie spotkania omawiamy prace nadesłane do kolektywu. Rozmawiamy jak lepiej fotografować ulicę. Wymieniamy się poglądami na temat fotografii. Gościem specjalnym, który zaprezentuje swoje zdjęcia na naszym wydarzeniu oraz wspólnie z nami omówi nadesłane fotografie, będzie Mariusz Janiszewski.
 

18.00 - Gala Konkursu Fotograficznego „Mokotów – teraz!”

Podczas Gali ogłoszone zostaną wyniki drugiej edycji konkursu fotograficznego „Mokotów – teraz!”, odbędzie się również wernisaż zwycięskich prac w Galerii SDK (fotografie prezentowane na wystawie wydrukowane zostaną na papierze FOMEI Collection Velvet 265) oraz premiera książki fotograficznej Mokotów - teraz! 

19.30 - spotkanie z fotografem National Geographic: Mikołajem Nowackim. Prowadzenie Joanna Kinowska .