Po pierwsze – USA
Zdecydowanie największą popularnością sporty wodne, także te ekstremalne i wyczynowe, cieszą się w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza tam, gdzie pogoda dopisuje przez cały rok. Lazurowa woda morska i drobnopiaszczyste plaże wokół półwyspu Floryda co roku przyciągają miłośników surfingu, windsurfingu, kitesurfingu czy wakeboardingu. Nie tylko na Florydzie można zakosztować „wodnego szaleństwa” – będąc w Stanach Zjednoczonych i chcąc uprawiać wodne sporty ekstremalne, warto odwiedzić również:
  • Wybrzeże Zatoki Meksykańskiej – Gulf Islands w Alabamie, Biloxi w Missisipi, Texas Gulf Coast, Parade Island, National Seashore w Luizjanie i Texasie;
  • wyspy u wybrzeży Georgii w Karolinie Południowej – Hilton Head Island, Myrtle Beach;
  • Wybrzeże Karoliny Północnej – Outer Banks, Cape Hatteras;
  • Wybrzeże Pacyfiku w południowej Kalifornii;
  • Archipelag Hawaje – zwłaszcza Maui.
Nieco mniej znane są takie miejsca jak:
  • Assateuage Island w Maryland;
  • Atlantic City, Long Beach Island Martha’s Vineyard w New Jersey;
  • Oregon Dunes National Recreation Area.
Na plażach w USA zawsze znajduje się stanowisko ratowników, co zwiększa nasze bezpieczeństwo, choć przed wyjazdem z myślą o uprawianiu wodnych sportów ekstremalnych, zwłaszcza za granicą, powinniśmy wykupić dodatkowe, indywidualnie dobrane ubezpieczenie turystyczne. Decydując się na podpisanie umowy ubezpieczeniowej, klient powinien sprawdzić, czy polisa uwzględnia ryzyko związane z uprawianiem sportów wyczynowych i ekstremalnych. Między innymi taki zakres ochrony jest właściwy dla całorocznej Signal Iduna Card, która daje gwarancję opieki medycznej.
Sporty wodne – gdzie jeszcze?
Tarifa, nazywana na Starym Kontynencie stolicą wiatru, gwarantuje świetne warunki do uprawiania sportów wodnych – surfingu, windsurfingu, kitesurfingu i wakeboardingu. Położona jest na południowym krańcu Hiszpanii w Cieśninie Gibraltarskiej, w obrębie autonomicznego regionu Andaluzji. Szczególnie polecane jest wybrzeże Costa de la Luz w prowincji Kadyks. Trzecim miejscem idealnym do uprawiania sportów wodnych jest Lago di Garda w północnych Włoszech, czyli jezioro Garda, gdzie wiatry wieją mocno od północy we wczesnych godzinach porannych i od południa przez resztę dnia. Na liście istotnych miejsc nie powinno zabraknąć Cabarete na Dominikanie, gdzie przez cały rok wieją silne wiatry wschodnie, a wody zawsze są ciepłe. Najatrakcyjniejszym miejscem dla windsurferów i kitesurferów jest Le Morne na wyspie Mauritius, gdzie najlepsze warunki występują tu od maja do września, a wody są ciepłe. Nawet w Polsce, głównie na Helu i w Zatoce Gdańskiej, miłośnicy windsurfingu i innych, podobnych dyscyplin sportowych uprawianych na wodzie, mogą próbować łapać „wiatr w żagle” lub szukać najlepszych fal.