shutterstock_222034084

Zaginione Królestwo Mustang

Nepal

Łukasz Supergan

SPECJALIZACJA: PODRÓŻNIK FOTOGRAF

Podróżnik i fotograf. Odwiedził 40 krajów Europy, Ameryki Północnej i Azji. Spędził cztery miesiące w Himalajach Indii i Nepalu. Specjalista od wędrówek długodystansowych. Dwukrotnie przeszedł cały łańcuch Karpat, przewędrował 4000 km z Warszawy do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Ma na swoim koncie także trawers (zimą) Karpat Słowackich oraz Pirenejów, od Atlantyku do Morza Śródziemnego. Za samotne przejście irańskiego łańcucha Gór Zagros był nominowany do nagrody TRAVELERY. Autor książki „Pustka wielkich cisz” i bloga

www.lukaszsupergan.com

Księżycowy krajobraz, Zaginione Królestwo Mustangu, Dach Świata. Oto, dlaczego to miejsce mnie zafascynowało

1. Pobyt w Nepalu to spotkanie z mieszanką kultur i religii, gdyż kraj ten znajduje się na styku hinduizmu i buddyzmu. Świątynie wokół Katmandu to fascynujące miejsca do obserwowania ludzi, ich tradycji i wiary. W Boudhanath zobaczymy pielgrzymów z Tybetu i Ladakh, obchodzących wokół świętą stupę i wypowiadających mantry wśród dymu setek maślanych lampionów. W hinduskiej miejscowości Paśupatinath zobaczymy wyznawców Sziwy przybywających na modlitwy oraz stosy pogrzebowe płonące nad rzeką Bagmati. Centrum Katmandu to kilkusetletnie zabytki i spojrzenie w przeszłość, w czas, gdy powstawało królestwo Nepalu.

2. Nepal to także ogrom gór i ich przyroda. Trasa naszej podróży prowadzi do jednej z najgłębszych dolin świata wyżłobionej przez rzekę Kali Gandaki. Jej początek to wiecznie zielone lasy  monsunowe u podnóży Himalajów. Koniec – surowy płaskowyż Królestwa Mustangu, gdzie niewielkie pola tarasowe są jedynymi oazami zieleni w księżycowym krajobrazie. Nad wszystkim zaś górują dwa potężne masywy – Annapurna i Dhaulagiri. Wizyta w tym miejscu to stanięcie między najwyższymi góry świata, wśród niezapomnianych krajobrazów. 

3. Mustang – kraina leżąca daleko na północy Nepalu – jeszcze do niedawna region zamknięty, dzisiaj już otwarty na przybyszów. Pobyt w tym buddyjskim królestwie to spotkanie z unikalną, świetnie zachowaną kulturą i ludźmi żyjącymi w rytmie górskiej natury. Dla kogoś, kogo – tak jak mnie – fascynuje wiara innych, pobyt w Nepalu – a w Mustangu w szczególności – to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się buddyzmowi tybetańskiemu na żywo, u źródła.

4. Mustang to także najbardziej fotogeniczny region, jaki znam w całych Himalajach! Może przez swoją surowość, która upodabnia go do górskiej pustyni... Niebo na tej wysokości staje się granatowe, kontrastując z czerwienią ziemi i bielą ośnieżonych szczytów. Górskie wsie to enklawy zieleni, skupione wokół złotych dachów buddyjskich świątyń. Bez względu na to, co kochasz najbardziej – krajobraz, portrety, miejsca – Mustang to wymarzone miejsce na wyprawę dla fotografa.

5. Na koniec – podróż po Nepalu będzie unikalną okazją do stawienia czoła himalajskiej rzece. Wejścia do rzeki, mającej początek w głębi himalajskich lodowców, próbują tylko nieliczni.

Plan podróży stworzony we współpracy z Itaka No Limits

KATMANDUPOKHARAJOMSOMLO-MATHANG

Królestwo Lo – nazywane też Królestwem Mustang to jedno z najbardziej tajemniczych regionów Nepalu. Do przeszło 1992 r. niedostępne dla zwiedzających. Odcięte od świata łańcuchem gór sięgających ponad 6 tys. m n.p.m.  Miejsce rozbudzające podróżniczą ciekawość, owiane legendami, żywy skansen i powrót do przeszłości. Mieszkańcy Królestwa Mustang do dziś, żyją w niespotykanej w tych czasach symbiozie z naturą, kierując się zasadą „zostaw w Górnym Mustangu tylko ślady swoich stóp”. Kultura buddyjska jest tu mocnej zakorzeniona niż w samym Tybecie, a widoki na ośnieżone szczyty masywu Annapurny pozostawią w głowach podróżników pragnienie powrócenia w te strony.

ATUTY

- stolica Nepalu - Katmandu

- trasa z widokiem na masyw Annapurna

- dwa dni w Zaginionym Królestwie Mustang

- przejazdy samochodami terenowymi po bezdrożach Nepalu

 

PLAN WYCIECZKI

1. DZIEŃ.

Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Nepalu.

2. DZIEŃ. KATMANDU

Przylot do KATMANDU, stolicy Nepalu, pełnej tętniących życiem uliczek i placów z licznymi świątyniami, miasta dwóch religii: hinduizmu i buddyzmu. Po dopełnieniu formalności granicznych spotkanie z lokalnym przewodnikiem. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Czas wolny, nocleg.

3. DZIEŃ. POKHARA

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do POKHARY kotliną Katmandu, która ze względu na liczne zabytki i piękno krajobrazu została wpisana na listę UNESCO. Instruktaż dotyczący techniki i bezpieczeństwa raftingu, a następnie 2-3 godzinny spływ po rzece Trishuli. Obiad. Kontynuacja trasy do Pokhary. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny, nocleg.

4. DZIEŃ. POKHARA

Wczesna pobudka, wyjście do osady Sarangkot (1592 m n.p.m) leżącej na wzgórzu, najlepszego miejsca w okolicy na podziwianie wschodzącego słońca nad panoramą Himalajów, widok m.in. na masyw Annapurna. Powrót do hotelu, śniadanie. Po południu zwiedzanie POKHARY. Przejście nad wodospad Dewi, jeden z miejscowych cudów natury, w którego pobliżu powstała tybetańska osada. Zwiedzanie Jaskini Mahendra z pięknymi formami naciekowymi, które przez okolicznych mieszkańców uważane są za wyobrażenia bogów. Wizyta na lokalnym bazarze, gdzie liczni sprzedawcy oferują ciekawe wyroby miejscowego rękodzieła. Rejs łodzią po jeziorze Phewa, w którego wodach odbija się górujący nad miastem szczyt Machhapuchhare. Góra ma wierzchołek o oryginalnym kształcie przypominającym rybi ogon i jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Powrót do hotelu, nocleg.

5. DZIEŃ. JOMSOM

Śniadanie. Wykwaterowanie. Transfer na lotnisko. Przelot do JOMSOM (2700 m n.p.m.), ostatniego większego miasta przed Królestwem Mustang z widokiem na potężne masywy ośmiotysięczników. Doskonale prezentują się tu majestatyczne i ośnieżone szczyty Annapurny (8091 m n.p.m.) i Dhaulagiri (8167 m n.p.m.), które zarazem tworzą w tym miejscu jeden z najgłębszych rzecznych wąwozów świata. Przejazd samochodami terenowymi do jednej z najważniejszych świątyń Muktinath ukrytej w górach. Obiad. Następnie przejazd do wioski Kagbeni (2800 m n.p.m.) stanowiącej bramę do Królestwa Mustang. Zakwaterowanie w górskiej bazie. Aklimatyzacja.  Kolacja, nocleg.

6.  DZIEŃ. KRÓLESTWO MUSTANG -– LO-MATHANG

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przeprawa samochodami terenowymi w kierunku LO-MATHANG (4300 m n.p.m.) leżącego w samym sercu Himalajów, odciętego od reszty świata, gdzie ma się wrażenie, że czas zatrzymał się tam kilka wieków temu. Wizyta w Lo-Mathang to jak podróż w czasie w miejsce, które zostało udostępnione dla zwiedzających zaledwie 24 lata temu. Zwiedzanie Lo-Mathang, okolicznych Gompa - buddyjskich świątyń, obserwowanie jednej z najbardziej rdzennych kultur buddyjskich na świecie. Obiad. Zakwaterowanie w górskiej bazie. Kolacja, nocleg.

7-9. DZIEŃ. królestwo Mustang

Śniadanie. Zwiedzanie LO-MATHANG i okolicy w towarzystwie lokalnego przewodnika. Kolacja. Nocleg.

10. DZIEŃ. JOMSOM

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd powrotny do JOMSOM. Obiad. Zakwaterowanie. Czas wolny. Kolacja, nocleg.

11. DZIEŃ. KATMANDU

Śniadanie. Wykwaterowanie. Transfer na lotnisko, przelot do KATMANDU z przesiadką w Pokhara. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

12. DZIEŃ. KATMANDU – PATAN

Śniadanie. Zwiedzanie KATMANDU: stupa Swayambhunath znana również jako Świątynia Małp – najstarsza w Nepalu, liczy ponad 2,5 tys. lat. Wejście na szczyt kompleksu świątynnego, do którego prowadzi 365 stopni, możliwość podziwiania panoramy całej doliny. Zwiedzanie: plac Durban – historyczne serce miasta; Świątynia Żywej Bogini Kumari; świątynia Śiwy; dawny Pałac Królewski; Kasthamandap – drewniany dom z XII w., uznawany za najstarszą budowlę w kotlinie Katmandu. Wizyta w PATANIE, nazywanym Miastem Piękna, zwiedzanie: Złota Świątynia będąca jednocześnie klasztorem; Pałac Królewski; zespół świątyń i innych zabytkowych budynków. Powrót do hotelu, nocleg.

13.DZIEŃ.

Śniadanie. Wykwaterowanie. Transfer na lotnisko. Przelot do Polski.

 

ŚWIADCZENIA
 
11 noclegów: 3 w hotelach klasy turystycznej, 2-os. pokoje z łazienkami; 8 w górskich bazach, pokoje 2-os., możliwa wspólna łazienka • wyżywienie: 11 śniadań, 7 obiadów, 6 kolacji • przelot: Warszawa-Katmandu-Warszawa • rafting wraz z niezbędnym sprzętem • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów • śpiwory podczas noclegów w górskich chatach w Królestwie Mustang • transfery i przejazdy wymienione w programie (minibusy, przejazdy samochodem terenowym) • opieka pilota i lokalnego przewodnika górskiego • ubezpieczenie KL i NW Itaka Complex rozszerzone o następstwa uprawiania sportów wysokiego ryzyka
Plan podróży stworzony we współpracy z Itaka No Limits 

 

Zaginione Królestwo Mustang - Nepal. Fot. Shutterstock

<p>Zaginione Kr&oacute;lestwo Mustang - Nepal. Fot. Shutterstock</p>

Relacja