Ukraina, problem z paszportem

Ukraina, problem z paszportem

Porady

Odpowiedz
  Narzędzia wątku

Stare 05-26-2010
Awatar beobemzw
beobemzw beobemzw jest nieaktywny

Witam,

Mam zamiar wybrać się w rejon przygraniczny i zrobić wypad do Lwowa na jeden (może dwa) dzień. Mam jednak problem, mój paszport stracił ważność w 2007r. Czy muszę wyrabiać nowy bo to kosztuje 140zł i nie ma zniżki dla studentów. czy jest jakaś inna legalna opcja?

pozdrawiam i liczę na podpowiedzi.
Odpowiedz z cytatem

Stare 05-26-2010
Awatar SkyCaptain
SkyCaptain SkyCaptain jest nieaktywny

Szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem o takim pomyśle Wydaje mi się, że paszport jest obowiązkowym dokumentem, który należy posiadać wyjeżdżając poza granice UE. Chyba tylko w obrębie UE i różnych zakątków należących do krajów będących w UE można wybrać się bez paszportu... Bez paszportu może być również problem z zameldowaniem się w hotelu itp.
Odpowiedz z cytatem

Stare 05-26-2010
Awatar iwona_
iwona_ iwona_ jest nieaktywny

Cytat za Zamieszczone przez beobemzw (zobacz cytowany post):
Witam,

Mam zamiar wybrać się w rejon przygraniczny i zrobić wypad do Lwowa na jeden (może dwa) dzień. Mam jednak problem, mój paszport stracił ważność w 2007r. Czy muszę wyrabiać nowy bo to kosztuje 140zł i nie ma zniżki dla studentów. czy jest jakaś inna legalna opcja?

pozdrawiam i liczę na podpowiedzi.
No szczerze mówiąc to wybieranie się na Ukrainę bez paszportu jest dość.. egzotycznym pomysłem

na dowód to można do krajów unijnych (a także tych poza unijnych np.Norwegia) a nie za wschodnią granicę, radziłabym się też uzbroić w ciepliwość na przejściu granicznym a w skrajnym przypadku być przygotowanym na "dopłatę".

Jest to specyficzny kraj i na bezinteresowną życzliwość celników bym nie liczyła tym bardziej, że nie mają prawnych podstaw do tego żeby puścić kogoś przez granicę bez paszportu.
Odpowiedz z cytatem

Stare 05-27-2010
Awatar Vianne
Vianne Vianne jest nieaktywny

Na Ukrainę bez paszportu wjechać się nie da. Nijak.

Ale co do wystawiania paszportów, to jestem pewna, że obowiązuje 50% zniżka dla studentów poniżej 26 roku życia. Sama niedawno wyrabiałam paszport, jestem więc w miarę na bieżąco z regulaminami
Odpowiedz z cytatem

Stare 05-27-2010
Awatar raagoon
raagoon raagoon jest nieaktywny

tia. Ukraina to prawdziwa egzotyka.
przekraczając granicę w 2008 trzeba było taki mały świstek wypełniać i podać miejsce docelowe dokąd się zmierza

zabawa polegała na tym, że jechaliśmy do Gruzji i Ukraina była dla nas tylko krajem tranzytowym. Zmierzaliśmy do lotniska Boryspil w Kijowie na samolot do Tbilisi.

Do dziś pamiętam co pisaliśmy w rubrykach:
Cel podróży "Boryspil, pieszkom"

Puścili na szczęście

W drodze powrotnej natomiast, zatrzymaliśmy się na trzy dni w Kijowie na zwiedzanie. Wlatując do Ukrainy znowu karteczki .. i znowu wpisywanie. Wtedy musieliśmy podać dokładny adres "mieszkania" które mieliśmy wynajęte do spania.

Ale bez paszportu to tam się nie obejdzie niestety, niezależnie od tego z której strony wjeżdżasz.
Odpowiedz z cytatem

Stare 05-27-2010
Awatar iwona_

Taak, te "druki urzędowe" to słabo skserowane i krzywo pocięte kartki (oczywiście fachowo po rosyjsku cyrylicą - oczywiście wszyscy znają )

Ja pamiętam, że jechałam objazdowo przez Ukrainę i prawie każdego dnia spałam w innym hotelu i bardzo mnie nurtowało jak mam to wpisać w formularz całościowo zajmujący powierzchnie 1/4 formatu A4

Finalnie wpisaliśmy po prostu adres pierwszego miejsca w którym się zatrzymywaliśmy, ale o doskonale pokazuje klimat i charakter tego Państwa
Odpowiedz z cytatem

Stare 05-28-2010
Awatar Buczas
Buczas Buczas jest nieaktywny

bez paszportu ani rusz !!

po 1 polscy celnicy raczej nas nie puszczą w dalszą odprawę

po 2 trzeba wypełnić kartę migracyjną, w której trzeba podać nr paszportu

Cytat
zabawa polegała na tym, że jechaliśmy do Gruzji i Ukraina była dla nas tylko krajem tranzytowym. Zmierzaliśmy do lotniska Boryspil w Kijowie na samolot do Tbilisi.

Do dziś pamiętam co pisaliśmy w rubrykach:
Cel podróży "Boryspil, pieszkom"

wystarczy podać jako cel podróży "tranzyt" i docelowe miejsce przekroczenia granicy

my przez Ukrainę do Rumunii jechaliśmy, planowaliśmy jechać bezpośrednim pociągiem z Lwowa, niestety w międzyczasie plany się pozmieniały i pojechaliśmy troszkę inną drogą i na granicy ukraińsko-rumuńskiej były problemy, bo my jesteśmy tu a w paszporcie jest wbite, że gdzie indziej mamy przekroczyć granicę,

po paru minutach udało się i to bez konieczności dawania paru chrywien
Odpowiedz z cytatem

Stare 05-28-2010
Awatar iwona_

Cytat za Zamieszczone przez Buczas (zobacz cytowany post):
bez paszportu ani rusz !!

po 1 polscy celnicy raczej nas nie puszczą w dalszą odprawę

po 2 trzeba wypełnić kartę migracyjną, w której trzeba podać nr paszportu

po paru minutach udało się i to bez konieczności dawania paru chrywien
Generalnie zasada "paru chrywien" bardzo dobrze się sprawdza we wszelkich problematycznych sytuacjach

A jeśli nie to wtedy należy zastosować zasadę zwiniętego dolara :P
Odpowiedz z cytatem

Stare 05-28-2010
Awatar Vianne
Vianne Vianne jest nieaktywny

Cytat za Zamieszczone przez raagoon (zobacz cytowany post):
tia. Ukraina to prawdziwa egzotyka.
Eee tam, są zdecydowanie bardziej egzotyczne kraje Na Ukrainie przynajmniej nie ma całego cyrku z wizami

A co do karteczek migracyjnych, to tak naprawdę mało ważne, jakie się wpisze miejsce pobytu, grunt, żeby cokolwiek napisać Rzadko to sprawdzają przy wyjeździe, interesują się raczej co tam wwozimy ze sobą do Polski i ile mamy pieniędzy

A fakt, że dolary (i chrywny), tudzież butelki wódki zwykle bywają pomocne w każdej trudnej sytuacji. Udało mi się nawet dogadać z celnikami, jak koleżanka zgubiła karteczkę migracyjną... Ale było ciężko i radzę jej pilnować jak oka w głowie.
Odpowiedz z cytatem

Stare 05-28-2010
Awatar Buczas
Buczas Buczas jest nieaktywny

Cytat za Zamieszczone przez iwona_ (zobacz cytowany post):
Generalnie zasada "paru chrywien" bardzo dobrze się sprawdza we wszelkich problematycznych sytuacjach

A jeśli nie to wtedy należy zastosować zasadę zwiniętego dolara :P

owszem z ukraińską policją miałem do czynienia

i zawsze chrywny rozwiązywały całą sytuację...

ale z paszportem to ciężko by było się dogadać (zwłaszcza z polskimi celnikami)
Odpowiedz z cytatem

Odpowiedz

Tagi
ukraina paszport

Narzędzia wątku

Uprawnienia umieszczania postów