Na kolejnym spotkaniu z cyklu Wielcy polscy odkrywcy i podróżnicy w naszej szkole zagościli Monika i Norbert Oksza Strzeleccy z córeczką Jaśminą. Paweł Edmund Strzelecki, wybitny polski podróżnik, eksplorator, geograf i geolog był ich krewnym. Wizyta Moniki i Norberta Strzeleckich dostarczyła zebranym kilku cennych informacji na temat związków Sycowa z ich słynnym przodkiem. Choć informacje te nie są jeszcze potwierdzone, wiele wskazuje na to, że Paweł Edmund Strzelecki przebywał u księcia Birona. W swoim największym dziele Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena Strzelecki opisuje bardzo dokładnie majątek księcia w Sycowie. Historycy uważają, że tak dokładne opisy wskazują, że słynny podróżnik przebywał w Sycowie.

Drugim motywem łączącym Syców ze Strzeleckim jest jego pomnik stojący w australijskim Jindabyne. Wyrzeźbił go prof. Jerzy Sobociński, ten sam, spod ręki którego wyszło popiersie Jana Pawła II, znajdujące się w holu gimnazjum.

Monika i Norbert Strzeleccy realizują projekt STRZELECKI WORLD ODYSSEY, którego celem jest propagowanie osiągnięć oraz zachowanie pamięci o Sir Pawle Edmundzie Strzeleckim. Projekt polega na organizowaniu wypraw po świecie do tych miejsc na wszystkich kontynentach, gdzie Strzelecki prowadził swoje badania i dokonywał wielkich odkryć. Ich wielkim sukcesem było zrealizowanie we współpracy z kanałem Discovery Historia TVN filmu dokumentalno-fabularyzowanego o Strzeleckim. Ten film został zaprezentowany w naszym gimnazjum. Monika i Norbert zaprezentowali również swoje  zdjęcia z podróży do Australii, opowiedzieli wiele ciekawych historii. Przenieśli wszystkich w odległe zakątki, egzotyczne miejsca. Nikomu nie chciało się wracać z tych podróży. To wyjątkowe spotkanie długo będziemy pamiętać.

Na koniec spotkania wręczyliśmy naszym gościom tytuł Honorowego Członka naszego klubu.  Zyskaliśmy wspaniałych nowych przyjaciół, z którymi mamy nadzieję, dopiero rozpoczyna się nasza przygoda!!!

Paweł Edmund Strzelecki był wielkim podróżnikiem i eksploratorem, ale nie to zapamiętamy najbardziej. Spotkanie z Moniką i Norbertem było dla nas kolejna ważną lekcją. Wiemy z pewnością, jak powiedzieli nasi goście, że „wszystkie marzenia są do zrealizowania, trzeba tylko chcieć”.  A więc do zobaczenia na szlakach przygody.