500 milionów kobiet na całym świecie, w tym miliony dziewczynek, drżą ze strachu, bólu lub wstydu przed zbliżającą się miesiączką.  Brak podpasek, środków higieny osobistej oraz niewiedza połączona z utrwalonymi przesądami, wpędzają je w ubóstwo menstruacyjne. W najtrudniejszej sytuacji są kobiety żyjące w krajach rozwijających się. Wspierając akcję UNICEF Polska pomagasz im przeżywać Okres bez Troski.

Miliony kobiet na świecie nie mają dostępu do wody i podstawowych środków higienicznych 

W Indiach 66% kobiet i dziewcząt nie stać na zakup podpasek, w wiejskich domostwach w Libanie – 67 %. 95% dziewcząt w Ghanie opuszcza lekcje podczas okresu. Jeśli nawet decydują się uczestniczyć w zajęciach, nie mogą skupić się z powodu wstydu, dyskomfortu i skrępowania. Z gorszymi ocenami mają mniejsze szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy i trwają w ubóstwie. W Libanie – ze względu na sytuację ekonomiczną – dostęp do podpasek jest na tyle ograniczony, że ich cena wzrosła o 500%. Zamiast nich kobiety i dziewczynki zmuszone są do używania gazet.

76% kenijskich kobiet nie ma dostępu do wody i toalet, podobnie jak 163 miliony osób w Indiach. Nie tylko nie mogą zmienić podpaski w prywatnym miejscu, ale też umyć się i zadbać o swoją higienę, co skutkuje infekcjami i chorobami (również tymi przenoszonymi drogą płciową). Często zamiast podpasek używają brudnych albo wypranych w zanieczyszczonych ujęciach wody ścierek. Z powodu kulturowego tabu i stygmatyzacji, kobiety suszą je potem w zaciemnionych pomieszczeniach, bez dostępu do świeżego powietrza. W ten sposób materiał pokrywa się pleśnią. 84% dziewcząt w Afganistanie nie dba o higienę intymną podczas okresu, a 51% dziewcząt w Iranie nie kąpie się przez osiem dniu po rozpoczęciu miesiączki. Te przerażające dane to rzeczywistość milionów kobiet na świecie. 

Więcej o ich sytuacji przeczytasz tutaj

Podczas okresu uważane są za „nieczyste”

Menstruacja to naturalny element życia, który kobiety powinny przeżywać godnie, bezpiecznie i bez troski. Tymczasem kwestie ekonomiczne, ograniczony dostęp do wody i środków higienicznych oraz sanitarnych, a także niewiedza połączona z utrwalonymi przesądami, wpędzają je w ubóstwo menstruacyjne. Każdego miesiąca, tuż przed okresem, czują strach, frustrację, ból i wstyd. Aby zapewnić sobie dostęp do środków higieny intymnej, często narażają  swoje życie, zdrowie i bezpieczeństwo.

65% kobiet i dziewcząt w Kiberze (okolicy stolicy Nairobi, jednym z największych miejskich slumsów w Afryce) oferuje usługi seksualne za podpaski i tampony. We wschodniej części Kenii – gdzie 63% populacji żyje za mniej niż 1 dolara dziennie – 10% dziewczynek poniżej 15 roku życia przyznało, że robi to samo. Wiele z nich nie może samodzielnie decydować o swojej przyszłości. W krajach takich jak Afganistan i Tanzania pierwsza miesiączka oznacza gotowość do małżeństwa, bez względu na wiek. 

Podczas menstruacji uważane są za „nieczyste”. W niektórych regionach Indii kobiety nie mogą uczestniczyć w modlitwach, dotykać świętych ksiąg czy wchodzić do kuchni. Menstruujące kobiety nie jedzą mięsa, ryżu, warzyw ani kwaśnych potraw. Nie mogą też pić zimnej wody, siedzieć na mokrej podłodze, a nawet myć się. 

Traumy przechodzą z pokolenia na pokolenia, bo nikt nie uczy ich, że miesiączka to naturalny proces. Wiele z nich boryka się ze swoimi emocjami samotnie. W Afganistanie o okresie nie mówi się nawet w domu rodzinnym. Dziewczynki dorastają w przekonaniu, że to coś, czego należy się wstydzić i najlepiej ukrywać. 

UNICEF i Millie Bobby Brown walczą z nierównością płciową 

UNICEF od wielu lat wspiera walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Dostarcza zestawy higieniczne (m.in. podpaski, mydło, czystą bieliznę), zapewnia dostęp do czystej wody i buduje toalety w szkołach. Opracowuje też materiały edukacyjne i organizuje szkolenia dla nauczycieli, którzy później uczą dzieci o menstruacji, a także dofinansowuje różne projekty wewnętrzne w szkołach. Szkolenia z szycia podpasek (zarówno przez dziewczynki jak i chłopców) czy zajęcia, na których dzieci mogą poznać aplikację do śledzenia cyklu menstruacyjnego, cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem.

Więcej dowiesz się pod tym linkiem

Bangladesz. Dziewczynki uczą się jak szyć i sprzedawać podpaski w obozie dla uchodźców Rohingja, gdzie żyją. / ©UNICEF/Bindra

Organizację wspiera w tym aktorka Millie Bobby Brown, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF. W nagraniu przygotowanym dla UNICEF z okazji Światowego Dnia Higieny Menstruacyjnej, gwiazda zwraca uwagę na niebezpieczeństwa związane z ubóstwem menstruacyjnym i nierównością płciową. Apeluje też do światowych przywódców o zaangażowanie i zwiększenie inwestycji na rzecz praw kobiet.

UNICEF Polska włącza się w te działania, rozpoczynając program Okres bez Troski, który umożliwi godne i bezpieczne przeżywanie okresu. Ma on zapewnić środki higieniczne, dostęp do toalet oraz czystej wody, a także wspomóc edukację poprzez rozwój programów i grup wsparcia skierowanych nie tylko do dziewczynek, ale również chłopców, rodzin i lokalnych społeczności. 

Ty też możesz zawalczyć o normalny okres dla dziewczynek i kobiet na całym świecie. Dołącz do akcji UNICEF Polska. Twoja darowizna może uratować komuś zdrowie lub życie.