EverestWidok 360°

AZJA

Mt. Everest

Chiny

NEPAL

Fotograf Renan Ozturk użył specjalnie zmodyfikowanych dronów, aby uchwycić Everest i okoliczne szczyty w panoramie 360 stopni. Jego zdjęcia pomogły również wyprawie z 2019 roku w poszukiwaniu ciała brytyjskiej wspinaczki Sandy Irvine, która zniknęła w 1924. Ozturk dołączył do wypawy, by zobrazować teren z nieznanych wcześniej kątów. Obsługiwał drona z obozu I na północnej grani Everestu, aby ukończyć obraz.
Podróż rozpoczyna się w północnej bazie u podnóża lodowca Rongbuk. Członkowie zespołu aklimatyzują się na wysokości 5 000 m n.p.m. i przygotowują sprzęt przed rozpoczęciem wspinaczki północną ścianą Everestu. Zespół ekspedycji obejmuje fotografa Ozturka, sześciu innych wspinaczy i 12 Szerpów, a także dziesiątki innych osób zajmujących się gotowaniem, sprzątaniem i logistyką wyprawy. Zespół podąży trasą wyznaczoną przez wyprawy George'a Mallory'ego w latach 20. XX wieku, która wiedzie wzdłuż lodowca East Rongbuk. Zatrzymają się w obozie pośrednim, w cieniu lodowych wież.
Lodowe wieże, które składają się na lodowiec East Rongbuk, są ogromne. Wiele z nich przewyższa dziesięciopiętrowe budynki. Ta trasa, od obozu pośredniego do bazy wysuniętej, znana jest jako Miracle Highway ze względu na widoczną morenę lodowcową, która przecina niedostępne wieże lodowe. Topnienie lodowców spowodowane zmianami klimatu sprawiło, że w ostatnich latach ta droga na Everest jest bardziej dostępna.
Ten zachód słońca z drona pilotowanego z obozu I, pokazuje północną ścianę Everestu nad North Col. Everest jest jednym z niewielu miejsc na Ziemi, które są wystarczająco wysokie, aby przecinać drogę odrzutowców z Azji Południowej. W obozie I zespół mierzy się z huraganem – silnym wiatrem o prędkości nawet 150 km/h – w oczekiwaniu na próbę podjęcia ataku szczytowego. Wspinaczka na Everest z tego punktu wymaga wejścia na wysokość 8 000 m n.p.m., do tzw. „strefy śmierci”, gdzie brak tlenu, utrudniona zdolność podejmowania decyzji i nieprzewidywalne warunki pogodowe przyczyniły się do śmierci setek wspinaczy, w tym Szerpów.

Fotograf Renan Ozturk wraz z zespołem zdobyli Everest 30 maja 2019 roku. Następnie kontynuowali górskie poszukiwania, by znaleźć więcej wskazówek na temat niefortunnej wyprawy na szczyt z 1924 roku Dowiedz się więcej o tej historii.

Brian T. Jacobs I Clay Burneston, zespół National Geographic Magazine. Zdjęcia: Renan Ozturk. Źródło: Thom Pollard; Renan Ozturk

Przesuń i powiększ panoramę
Kliknij dwa razy, żeby przybliżyć obraz Kliknij dwa razy, żeby przybliżyć obraz
Etykiety
Odkrywaj
N
S
E
W