Przywieź udane zdjęcia z wakacjiMarcin Dobas (Fot. Archiwum prywatne)

Porad na temat fotografowania udziela Marcin Dobas laureat Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.

Michał Cessanis: Jaki aparat fotograficzny wziąć na urlop?

Marcin Dobas: Jeśli nasze zdjęcia będziemy chcieli zamieścić w internecie, to wystarczy nam do tego aparat kompaktowy. Ale gdy myślimy o wykonaniu większych odbitek, pozostaje nam do wyboru lustrzanka z wymiennymi obiektywami albo „bezlusterkowiec”, który będzie miał podobne parametry techniczne, ale dużo mniejsze rozmiar i wagę.

M.C.: Skoro nawet małe aparaty fotograficzne mogą robić zdjęcia bardzo dobrej jakości, to jaki sprzęt polecasz?

M.D.: Nie ma jednego uniwersalnego aparatu, dobrego dla każdego. Po wielu latach fotografowania lustrzankami przerzuciłem się na bezlusterkowce z wymiennymi obiektywami. Tak samo jak w lustrzance mogę robić zdjęcia w RAW-ach, dobierać obiektywy i mieć pełną kontrolę nad tworzeniem zdjęcia. Jednak aparat jest dużo mniejszy i lżejszy od lustrzanki. Zdjęcie jest tak samo wysokiej jakości jak to wykonane lustrzanką. Używam aparatu Olympusa OMD EM5.

M.C.: Podaj kilka zasad robienia udanych zdjęć.

M.D.: Na dobre zdjęcie składa się kilka rzeczy. Ważne jest nie tylko miejsce, jakie będziemy fotografować, ale też m.in. pora dnia. Światło ma kolosalne znaczenie. Najładniejsze jest o wschodzie i zachodzie słońca. Najgorsze jest południe, gdy słońce jest wysoko i „wypala” zdjęcie. Przemyślmy także kompozycję. Osoby, które zaczynają przygodę z fotografowaniem, powinny zaopatrzyć się w poradniki fotografowania, by poznać zasady działania aparatu, kadrowania itp., albo wybrać kurs fotografii.

Warto wiedzieć:

Marcin Dobas – fotograf, ratownik GOPR i pilot wycieczek. Najchętniej fotografuje dziką przyrodę i krajobrazy. Laureat m.in. Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic, dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press Photo. www.dobas.art.pl

 1. Do ulubionych
 2. Drukuj

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Do moderacji
  2015-04-10 06:55

  Marcinie, mam pytanie. Dużo się mówi o tym, jak najlepiej kadrować zdjęcie, co powinno znaleźć się na pierwszym planie lub w którym miejscu na zdjęciu powinna się znajdować linia horyzontu... Twoim zdaniem, jak najlepiej wykadrować, co powinno się składać na tzw. "dobry kadr"? Będę wdzięczny za odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.

 • Do moderacji
  2014-12-24 11:34

  Gratuluję! Zastanawiam się, czy Marcin prowadzi kursy. Też interesuję się fotografią krajobrazu i dzikiej przyrody, a nigdy nie brałem udziału w żadnych warsztatach etc! Zawsze warto posłuchać i nauczyć się czegoś od doświadczonego Kolegi! Pozdrawiam, SG

 • Do moderacji
  2013-09-25 07:53

  A My- czekamy! A Laureatowi, gratulujemy! I nawet zazdrościmy, również.

Autor

Aktualności

Blogi NG

Forum

Dla prenumeratora

Prenumeratorów naszych magazynów zapraszamy do odwiedzania Klubu Prenumeratora.
Znajdziecie w nim między innymi: konkursy z nagrodami, zniżki w sklepie, zaproszenia na wystawy oraz imprezy National Geographic. Dodatkowo istnieje możliwość poddania swoich zdjęć ocenie przez profesjonalnych fotografów. To jednak tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali�my dla naszych prenumeratorów.

X

Dodaj komentarz

Aby zamieścić ten komentarz, musisz należeć do społeczności National Geographic.

Zarejestruj się Zaloguj się