Miesięcznik „National Geographic Polska” z okazji setnej rocznicy zatonięcia Titanica

Kwietniowe wydanie „National Geographic Polska” upamiętnia setną rocznicę katastrofy liniowca RMS Titanic okładką i specjalnym artykułem. Materiałowi towarzyszy osobisty esej filmowca i Badacza-Rezydenta Towarzystwa National Geographic Jamesa Camerona. Najnowszy numer miesięcznika ukazał się 2 kwietnia br.

Obchody, które objęły również polską edycję „National Geographic”, są elementem zakrojonej na szeroką skalę serii wydarzeń upamiętniających setną rocznicę zatonięcia Titanica, które miało miejsce 15 kwietnia 1912 r. Centralnym punktem obchodów jest światowa premiera dwóch filmów z udziałem Badaczy-Rezydentów Jamesa Camerona i Roberta Ballarda na National Geographic Channel oraz artykuł okładkowy w kwietniowym magazynie „National Geographic”. W artykule autorstwa Hamptona Sidesa dzięki zastosowaniu nowych technologii pokazany został niemal kompletny i zarazem niezwykle intymny portret jednego z najsłynniejszych wraków świata.
 
„Nowe obrazy są rezultatem ostatniej wyprawy Roberta Ballarda, która odbyła się w sierpniu i wrześniu 2010 r. Miała do dyspozycji trzy automatyczne pojazdy podwodne, które przeczesywały obszar, gdzie leży wrak, przesuwając się w tę i z powrotem równoległymi, stykającymi się pasami nad obszarem dna morskiego o wymiarach 5 x 8 km. Następnie, dane z kolejnych pasów zostały elektronicznie „pozszywane”, co dało w efekcie ogromny obraz o wysokiej rozdzielczości, na którym określono współrzędne każdego punktu. (…) Dziś już wiemy, że wbrew wielu opisom statek nie zanurzył się majestatycznie w fale, nie opadł spokojnie. Wręcz przeciwnie. Skrupulatna analiza wraku, zastosowanie pływających modeli i symulacji komputerowych maluje portret przedśmiertnych konwulsji liniowca”. Fragmenty artykułu „Niewidziany Titanic” („National Geographic Polska” 4/2012).
 
Uzupełnieniem artykułu jest esej Jamesa Camerona, zatytułowany Spacer z duchami po Titanicu. Cameron opowiada w nim o niezwykłych przeżyciach związanych z penetracją wraku przez niewielki, zdalnie sterowany pojazd podwodny wyposażony w kamery, pilotowany przez badacza z załogowego pojazdu podwodnego stacjonującego na górnym pokładzie liniowca. – Po przeprowadzeniu 33 zanurzeń do wnętrza wraku, każdym trwającym średnio 14 godzin, mogłem śmiało stwierdzić, że spędziłem więcej czasu na Titanicu niż sam Kapitan Smith – wspomina Cameron.
 
Początki projektu badawczego dotyczącego wraku Titanica prowadzonego przez Towarzystwo National Geographic sięgają 1985 r. We wrześniu tego roku dr Robert Ballard odkrył wrak na dnie Oceanu Atlantyckiego dzięki wykorzystaniu technologii zaprojektowanych specjalnie w tym celu przez Towarzystwo National Geographic. Wydarzenie to zostało dokładnie udokumentowane przez fotografa współpracującego z Towarzystwem. Po powrocie z wyprawy Ballard po raz pierwszy opowiedział o swoim odkryciu na konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Towarzystwa National Geographic w Waszyngtonie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób materiał o wraku Titanica opublikowano w magazynie w ekspresowym tempie, już w grudniu tego samego roku („How We Found the Titanic”). Po publikacji w prasie amerykańskiej i międzynarodowej pojawiło się mnóstwo artykułów na ten temat i powstało wiele programów telewizyjnych. Rok później Ballard powrócił do miejsca zatonięcia i zrelacjonował dalsze badania w artykule „A Long Last Look at Titanic” opublikowanym w numerze grudniowym z 1986 roku. Kolejnym materiałem był „Epilogue for Titanic”, który ukazał się w październiku 1987 roku. W następnych latach na łamach magazynu National Geographic ukazało się jeszcze kilka materiałów o Titanicu, między innymi artykuł autorstwa Ballarda „Titanic Revisited” z grudnia 2004 roku.
 
Od czasu odkrycia wraku Towarzystwo National Geographic wyprodukowało kilka filmów na jego temat. Ponadto Ballard jest autorem książki „Return to Titanic: A New Look at the World’s Most Famous Ship,” wydanej przez National Geographic Books.
 
National Geographic Channel upamiętni setną rocznicę zatonięcia statku dwoma premierowymi filmami z udziałem Jamesa Camerona i Roberta Ballarda. Film “Titanic oczami Jamesa Camerona” prezentuje wywiady ze światowymi ekspertami tematu, którzy opowiadają o badaniach próbujących znaleźć odpowiedź na pytanie co spowodowało zatonięcie niezatapialnego liniowca podczas dziewiczego rejsu. W filmie “Ocalcie Titanica” słynny odkrywca Bob Ballard opowiada historie osób, które udały się w feralną podróż oraz o misji ochrony dziedzictwa i wraku Titanica przez najbliższe 100 lat. „Tydzień z Titanikiem” na National Geographic Channel rozpocznie się w niedzielę 8 kwietnia br.

 

 1. Do ulubionych
 2. Drukuj

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Do moderacji
  2012-04-30 15:42

  Również uważam, że niedosyt jest duży. Zwłaszcza, że jest to 100 rocznica zatonięcia,temat z okładki oraz to jaki udział w historii odkrycia wraku Titanica miało National Geographic. Oglądałem ostatnio wydanie amerykańskie tego numeru i uważam, że polska edycja zaliczyła niestety dużą wtopę. Na okładce jest napisane "Co naprawdę wydarzyło się 100 lat temu Rekonstrukcja katastrofy". Natomiast w numerze nie ma rekonstrukcji [sic!] Brakuje stron - "Titanic Crash Scene" oraz tych ściśle związanych z rekonstrukcją katastrofy zgodnie z ustaleniami ekipy Camerona pokazanymi w filmie "Titanic oczami Jamesa Camerona" czyli - "Death of Titanic".

 • Do moderacji
  2012-04-21 12:09

  Oglądałam ostatnio na NatGeoChannel niemalże wszystkie programy dokumentalne dotyczące katastrofy Titanica, czytałam wiele artykułów w prasie i w sieci i wciąż czuję pewien niedosyt... Nie mniej jednak dzięki temu dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy [np. jak marynarze padli ofiarami zjawiska mirażu]. Mam nadzieję, że kiedyś powstaną jeszcze filmy o tym i dowiem się więcej.

 • Do moderacji
  2012-04-20 18:05

  Przeczytałem ten ciekawy artykuł. Przyznać jednak trzeba, że to zaledwie przysłowiowa kropla w morzu w porównaniu z całą tematyką dotycząca tego statku. O Titanicu, o jego katastrofie oraz eksploracji wraku można by pisać co najmniej przez cały rok. Materiał mógłby zająć po pół objętości każdego miesięcznika, a nie tylko kilka stron jednego magazynu.

 • Do moderacji
  2012-04-17 11:59

  szkoda,że tak mało materiału. w magazynie mogłoby więcej ciekawostek na temat katastrofy z 14-15.04.1912 r.oku

Aktualności

Blogi NG

Forum

Dla prenumeratora

Prenumeratorów naszych magazynów zapraszamy do odwiedzania Klubu Prenumeratora.
Znajdziecie w nim między innymi: konkursy z nagrodami, zniżki w sklepie, zaproszenia na wystawy oraz imprezy National Geographic. Dodatkowo istnieje możliwość poddania swoich zdjęć ocenie przez profesjonalnych fotografów. To jednak tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali�my dla naszych prenumeratorów.

X

Dodaj komentarz

Aby zamieścić ten komentarz, musisz należeć do społeczności National Geographic.

Zarejestruj się Zaloguj się