Trasa jest unikatowa, bo znajduje się na niej pięć elektrowni wodnych z początku XX wieku. Rzeka jest niemal w stu procentach wykorzystana energetycznie. Pracujące na niej elektrownie to obiekty zabytkowe. Szlak rozpoczyna się w Straszynie przy elektrowni, która powstała w 1910 roku jako pierwsza siłownia na rzece. Przed dziesiątkami lat wraz ze zbiornikiem retencyjnym miała chronić Gdańsk przed wiosennymi powodziami. Zwiedzanie obiektu jest możliwe codziennie o godz. 10 i 17 lub po wcześniejszym umówieniu się z administratorem hydrowęzła.
Na starcie nowego szlaku kajak zwodować można przy zaporze Elektrowni Straszyn na wybudowanej ostrodze. Dalej wodna wyprawa wiedzie przez miejscowości Prędzieszyn, Kuźnice, Juszkowo, Pruszcz Gdański. W każdej zlokalizowana jest elektrownia wodna. Ze względu na infrastrukturę techniczną położoną na trasie konieczne są trzy przenoski. Dodatkową atrakcją na szlaku jest możliwość spędzenia czasu w Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim. Urokliwe pejzaże, „zamki wodne” i otoczenie zieleni dostarczą niesamowitych wrażeń, umożliwiając obcowanie sam na sam z naturą oraz poznanie historii i bogatej kultury regionu.
Spływ od Straszyna do Pruszcza Szlakiem Elektrowni Wodnych Raduni trwa około dwóch godzin. Wyprawę można kontynuować dalej w kierunku Gdańska przez Krępiec, gdzie Radunia łączy sie z Motławą. Jest to okazja, by na końcu podróży od strony wody podziwiać historyczne centrum Gdańska. Na przepłynięcie całej trasy należy zaplanować około 6 godzin.
- Kajakowy „Szlak elektrowni wodnych Raduni” to możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury połączona ze zwiedzeniem zabytkowych elektrowni wodnych Raduni od strony wody - mówi Magdalena Kołodziejczak Wójt Gminy Pruszcz Gdański. - Mamy nadzieję nie tylko na wzrost liczby turystów, ale również ze względu na proekologiczny i edukacyjny charakter tego produktu liczymy na duże zainteresowanie mieszkańców Gminy, w szczególności dzieci i młodzieży, które mogą aktywnie spędzić  czas poznając swoją „małą ojczyznę”.
W ramach inwestycji wykonano: budowę pięciu dróg do przenoszenia kajaków wokół zabytkowych elektrowni wodnych oraz zaplanowano przeprowadzenie zarybienia rzeki ośmioma gatunkami ryb zagrożonych wyginięciem. W rezultacie powstał nowy produkt turystyczny, jakim jest szlak kajakowy o długości ok. 24 km biegnący od elektrowni wodnej Straszyn, przez Gminę Pruszcz Gdański, Gminę Miejską Pruszcz Gdański, aż do centrum Gdańska.
- Działania samorządu Pruszcza Gdańskiego są dobrym przykładem budowania od podstaw produktu turystycznego. Gmina inwestując w infrastrukturę środki własne i korzystając ze wsparcia unijnego, przy współpracy wielu instytucji publicznych oraz firmy Elektrownie Wodne Straszyn, stworzyła warunki do organizacji spływów kajakowych na Dolnej Raduni. – mówi Jacek Zdrojewski ekspert do spraw rozwoju produktów turystycznych. – Dzięki temu obecnie możliwe jest bezpieczne i wygodne organizowanie ruchu turystycznego na rzece. To okazja dla lokalnych przedsiębiorców turystycznych, klubów kajakowych i innych podmiotów do oferowania spływów kajakowych oraz innych imprez wodnych turystom. W kolejnych latach rola gminy polegać będzie na promocji tworzonego produktu turystycznego, równie ważny jest udział sektora prywatnego w jego sprzedaży.

Informacje praktyczne
Miejsce rozpoczęcia i zakończenia spływu
Spływ „Szlakiem Elektrowni Wodnych” obejmuje fragment szlaku kajakowego Raduni od Straszyna do Pruszcza Gdańskiego. Spływ na tym odcinku rozpocząć/kończyć można w następujących miejscach:
•    Elektrownia Wodna Straszyn. Dojazd jak do hotelu „Cztery Pory Roku” (ul. Spacerowa 28). Parking, hotel, restauracja, możliwość zwiedzenia elektrowni wodnej „Straszyn”; Miejsce rozpoczynania spływów znajduje się na ostrodze poniżej elektrowni.
•    Straszyn, okolice piekarni „Mielnik”. Pomost i łąka, na której (po uzgodnieniu z klubem kajakowym „Radunia” ze Straszyna) można rozpocząć lub zakończyć spływ. W pobliżu baza klubu (magazyn sprzętu). Dojazd od ul. Poprzecznej - należy kierować się w stronę charakterystycznego budynku z wieżą;
•    Pruszcz Gdański, parking w pobliżu cmentarza żołnierzy radzieckich (dojazd od ul. Zastawnej). Miejsce wyciągania/wodowania kajaków, parking;
Ponadto istnieje możliwość kontynuowania spływu do Gdańska – Radunią (do Krępca, gdzie znajduje się kwatera agroturystyczna i łąka pozwalająca na załadunek/wyładunek kajaków), a następnie Motławą do Gdańska – na przystań klubu kajakowego PTTK „Żabi Kruk”.

Czas trwania spływu
Pokonanie odcinka Straszyn – Pruszcz Gdański zajmuje ok. 1,5-2 godziny (zależnie od stanu wody i liczebności grupy), plus ew. przerwy na poczęstunek i zwiedzanie elektrowni wodnej. Spływ do Gdańska, w zależności od warunków atmosferycznych i kondycji uczestników, zajmuje do 6 godzin.
Wypożyczalnie kajaków
Dla grup zorganizowanych usługi wypożyczenia kajaków (oraz ew. transport i opieka instruktorów) prowadzą:
•    Klub Kajakowy „Żabi Kruk”, 80-822 Gdańsk, ul. Żabi Kruk 15, tel. +48 58 305 73 10, e-mail: przemsiudem@o2.pl, www.kajakiempogdansku.pl
•    Parafialny Klub Kajakowy „Radunia”, 83-010 Straszyn ul. Poprzeczna 52, tel. +48 510 145 602 e-mail: kajaki@straszyn.com.pl, www.kajaki.straszyn.com
Zwiedzanie Elektrowni Wodnej „Straszyn”
EW Straszyn udostępniona jest do zwiedzania codziennie o godzinie 10.00 i 17.00. Dla grup zorganizowanych możliwe jest umówienie zwiedzania w innych godzinach. Szczegółowe informacje dot. zwiedzania elektrowni (regulamin, ceny biletów) znajdują się na stronie internetowej spółki Elektrownie Wodne Straszyn (www.energazew.pl), tel. +48 58 692 18 51.