Znana z pocztówek i fotografii krajobrazowych 500-letnia sosna została zniszczona w trakcie wczorajszej akcji ratowniczej.

Straciliśmy słynną reliktową sosnę rosnącą na ścianie Sokolicy (747 m n.p.m.). Drzewo zostało zniszczone podczas akcji ratowniczej z udziałem śmigłowca.  GOPR został wezwany do kobiety, która około godziny 11. zasłabła w drodze na szczyt i doznała urazu głowy. Wg relacji świadków była przytomna i otaczali ją znajomi.

Najprawdopodobniej koronę sosny odłamał pęd powietrza wytworzony przez śmigła. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Pienińskiego Parku Narodowego:

„Nad Sokolicę nadleciał śmigłowiec, zawisł na chwilę nad szczytem i odleciał. Po raz drugi nadleciał po kilku minutach i drugi raz zawisł nad szczytem(…) w czasie pierwszego zawiśnięcia śmigłowca nad Sokolicą (około godziny 12:18) od podmuchu wiatru złamała się górna gałąź sosny reliktowej" - podaje Dyrekcja Pienińskiego PN.

To duża strata dla przyrodników. Drzewo było niekwestionowanym skarbem parku narodowego. Liczyło ponad 500 lat. Znajdowało się na pocztówkach i okładkach większości albumów o Pieninach. Wśród fotografów krajobrazowych zrobiło się nostalgicznie - to był wdzięczny i bardzo często fotografowany motyw. Jak pisze Jan Ulicki to „czarny dzień dla polskiej fotografii krajobrazowej. Sosna na Sokolicy (…) pozostała już tylko na zdjęciach”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Czarny dzień dla polskiej fotografii krajobrazowej :( W wyniku akcji ratowniczej z udziałem śmigłowca nieodwracalnie zniszczona została reliktowa sosna na Sokolicy, będąca niekwestionowanym symbolem Pienin :( Mająca ponad 500 lat, w takiej formie pozostała już tylko na fotografiach :( ............................................ Black day for polish landscapers :( As a reason of rescue operation with helicopter , very old relict pine (more over 500 years!) at Sokolica in Pieniny Mountains was destroy... In this form it rest only at photos :( .......................................... #rip #sokolica #pine #sosna #pieniny #wpieniny #treestagram #polskalove #polska_w_obiektywie #loves_united_poland #lovepoland #kochampolske #polskiegory #malopolska #rawlandscape #ok_landscape #tv_landscapes #pocztowkazpolski #polskajestpiekna #nature_cuties #nature_shots #polskanaweekend #magicznapolska #topeuropephoto #earth_shotz #hubs_united #nikonyourshot #ulicki #gottolove_this #super_polska

Post udostępniony przez Jan Ulicki Photography