Zarówno nad morzem, jak i w górach jest zdecydowanie przyjemniej, kiedy na naszej drodze nie natkniemy się na śmieci. Stąd przesłanie tegorocznej akcji "Pozostaw tylko ślady bosych stóp"! Zaczynamy sprzątanie plaż i akcję Czyste Tatry.

Problem śmieci w miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów jest zmorą nie tylko tego sezonu. Zarówno nad morzem, jak i w górach jest zdecydowanie przyjemniej, kiedy na naszej drodze nie natkniemy się na śmieci. Nie tylko szpecą, ale są największym wrogiem mieszkańców, turystów oraz zwierząt. Aby temu zapobiec wolontariusze Barefoot Projekt Czysta Plaża oraz Czyste Tatry udowodnią , że można czerpać przyjemność z nieskażonych skarbów polskiej przyrody i pozostawiać po sobie tylko ślady stóp.

 

Czyste Tatry

Akcja Czyste Tatry rozpocznie się już 1 lipca na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem. Tydzień później przeniesie się na plażę przy Molotece w Gdańsku, a 13 lipca wyląduje na plaży w Łebie (plaża przy Costa Dorada). Finał zaplanowano w Warszawie 22 lipca (wybrzeże przy Beach Bar).

- Wielkie sprzątanie pod stopami sięgnie od Tatr aż po Bałtyk! Zgodnie z przesłaniem „Pozostaw tylko ślady bosych stóp” pomagamy i mobilizujemy innych do działania. Zarówno liczba wolontariuszy, jak i fantastyczna atmosfera z roku na rok rosną w siłę. Zależy nam, aby było nie tylko przyjemnie, ale przede wszystkim bezpiecznie – mówi Marek Nitka, Ambasador Barefoot Projekt Czysta Plaża.

Tegoroczną edycję projektu wspierają Filip Chajzer oraz Krzysztof Jankes Jankowski. Dziennikarze wezmą udział w Barefoot Beach Rescue Challenge – inicjatywie inaugurującej projekt w dn. 8 lipca na plaży miejskiej w Gdańsku. Każdy z nich utworzy własną drużynę wolontariuszy i wyruszy w poszukiwaniu zalegających na plaży odpadów. Wygra drużyna, która w wyznaczonym czasie zbierze większą ilość śmieci.

Projekt jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Czysta Polska, które podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, prowadzi edukację ekologiczną oraz aktywnie przeciwdziała nielegalnemu składowaniu odpadów.

 

Cel: poprawa świadomości ekologicznej

Podobne akcje ekologiczne organizowane są już od wielu lat i nie tylko w Polsce. Jedenaście lat temu grupa entuzjastów ze Stanów Zjednoczonych zainicjowała projekt usuwając zalegające na plaży śmieci. Od początku przyświecał im jednak głębszy cel. Ideą akcji jest edukowanie i uświadamianie, że nie należy pozostawiać po sobie zbędnych wspomnień. Tak narodziła się inicjatywa Barefoot Beach Rescue Project. Od tego czasu, akcja dotarła na 5 kontynentów i zmobilizowała prawie 30 tysięcy wolontariuszy, którym udało się uzbierać ponad 24 tony śmieci.

- Tatrzańskie szlaki, a także plaże Bałtyku, to niewątpliwie wizytówki Polski i ulubione kierunki letniego wypoczynku. Niestety, jednocześnie te magiczne miejsca często niszczone są przez pozostawiających śmieci turystów. To właśnie do nich kierujemy nasz projekt, licząc na poprawę świadomości ekologicznej. Jestem przekonany, że projekt odbije się sporym echem, zmieniając mentalność wielu z tych, którzy dziś bez wahania porzucają w tych wyjątkowych miejscach butelki, niedopałki, czy jednorazowe opakowania - przekonuje Krzysztof Dąbrowa, rzecznik prasowy projektu Czyste Tatry.

 

Potrzebne wsparcie

Warto zostać wolontariuszem – poza akcesoriami niezbędnymi do sprzątania, organizatorzy gwarantują liczne atrakcje, konkursy oraz świetną zabawę. To idealna okazja, aby spotkać się w dobrym towarzystwie i… przyłożyć stopę do sprzątania Polski!

Aby dołączyć do Barefoot Projekt Czysta Plaża wystarczy wejść na stronę: czystapolska.org.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Rejestracji na akcję można także dokonać w namiocie Stowarzyszenia Czysta Polska w dniu eventu.