Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego chcą stworzyć sieć mobilnych punktów gastronomicznych przy wejściach do tatrzańskich dolin. Pierwszy food truck został właśnie otwarty przy drodze do Morskiego Oka.

Pierwszy mobilny punkt gastronomiczny został otwarty 1 lipca na Palenicy Białczańskiej. W miejscu, w którym rozpoczyna się najbardziej popularny szlak turystyczny w Tatrach, czyli droga do Morskiego Oka, stanęły trzy tzw. food trucki.

Co to za pomysł? – Chcemy walczyć z kulinarną tandetą – mówi dyrektor TPN Szymon Ziobrowski i podkreśla, że tatrzańskie food trucki to nowa marka gastronomiczna, której celem jest podniesienie standardu tego typu usług na Podhalu.

Podawane w food truckach jedzenie ma być świeże, zdrowe i regionalne, serwowane tylko w ekologicznych opakowaniach, a mobilne bary – estetyczne i jednolite.

W menu znajdziemy m.in. oscypki z konfiturą z rabarbaru, kiełbasę z podhalańskiej jagnięciny, pieczone ziemniaki z bryndzą czy góralskie placki ziemniaczane z wędzonym pstrągiem.

Podobne punkty gastronomiczne wkrótce pojawią się przy kolejnych tatrzańskich szlakach.

Czekamy na Wasze recenzje na ng_online@burdamedia.pl!