Reklama

W tym artykule:

Reklama
  1. Nowy cypel na Bałtyku
  2. Mikoszewski cypel może się powiększyć

Położone między Gdańskiem a Krynicą Morską Mikoszewo latem odwiedzane jest głównie przez tych, którzy szukają spokojniejszego wypoczynku nad morzem. Ale to może się wkrótce zmienić. Wszystko za sprawą cypla, który niedawno wyłonił się w pobliżu miejscowej plaży i z miejsca stał się jedną z najciekawszych atrakcji okolicy.

Nowy cypel na Bałtyku

Cypel, który niedawno wyłonił się w Mikoszewie, znajduje się po wschodniej stronie ujścia Wisły, na Mierzei Wiślanej. Nowo powstała formacja może stać się jedną z ciekawszych atrakcji tej części wybrzeża, a z czasem nawet konkurencją dla cypli w Helu czy Rewie. Na razie przykuwa uwagę głównie mieszkańców i lokalnych mediów, które na każdym kroku rozpisują się o nowej atrakcji.

– Polska się powiększa i to w bardzo atrakcyjny sposób. To żadna przesada, bo w okolicach Mikoszewa pojawił się spory kawałek lądu, który powstał u ujścia Wisły. Jest nowy i już budzi spore zainteresowanie wśród zimowych gości, którzy w gminie Stegna otrzymali od natury kolejną atrakcję turystyczną – donosi „Dziennik Bałtycki”.

– Takie cudo mogła stworzyć tylko natura! Na Pomorzu powstał nowy cypel. Mieści się po wschodniej stronie ujścia Wisły, na Mierzei Wiślanej, w Mikoszewie. Z nowym cyplem Mikoszewo staje się kolejnym punktem na mapie regionu, obok takich miejsc jak Rewa czy Hel, które od lat przyciągają turystów swoimi unikalnymi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi – informuje z kolei regionalny oddział TVP 3.

Tego typu zjawiska przyrodnicze należą do rzadkości, nic więc dziwnego, że wzbudzają tak duże zainteresowanie. W sieci pojawia się coraz więcej zdjęć i nagrań z Mikoszewa, na których internauci dokumentują kształt nowo powstałego cypla oraz zmieniający się wokół niego krajobraz.

Mikoszewski cypel może się powiększyć

Specjaliści zwracają uwagę, że cypel w Mikoszewie wciąż się kształtuje. Jeśli warunki naturalne będą sprzyjające, nowy fragment lądu z czasem się powiększy. Kluczową rolę odegrają tu sztormy i prądy morskie, które mogą stopniowo nanosić kolejne warstwy osadu.

Co ciekawe, nowa formacja znajduje się w sąsiedztwie rezerwatu przyrody „Mewia Łacha”. To obszar chroniony, znany z bogatej fauny i flory, w którym można obserwować rzadkie gatunki ptaków oraz foki wylegujące się na piasku. Bliskość rezerwatu sprawia, że cypel może stać się nie tylko atrakcją turystyczną, ale także miejscem o dużym znaczeniu ekologicznym.

Przypomnijmy, że stopniowe powiększanie powierzchni Polski to zjawisko obserwowane od lat. Jak wynika z raportu GUS „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2024 r.”, w ciągu ostatniego roku terytorium kraju zwiększyło się o 225 hektarów, osiągając 31 393 361 ha. Zmiany te są związane z naturalnymi procesami oraz dostosowywaniem granic do linii podstawowej morza terytorialnego.

Obserwuj National Geographic Traveler Poland na Facebooku i podziel się z nami swoją opinią. Dołącz także do naszego kanału nadawczego na Messengerze, gdzie znajdziesz wiele ciekawych inspiracji podróżniczych.

Reklama

Źródła: „Dziennik Bałtycki”; TVP 3 Gdańsk; National Geographic Polska

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama