Dzika natura ma w sobie coś, co od zawsze przyciąga człowieka. Majestatyczne okazy egzotycznej fauny zachwycają swoim pięknem, niektóre także potęgą. To wszystko sprawia, że ciężko oderwać od nich wzrok. Nie bez znaczenia jest też aspekt edukacyjny wycieczki do zoo. Polskie ogrody zoologiczne nie tylko bawią, ale i uczą. Gdzie znajdziemy ciekawe zoo w Polsce?

Ogród Zoologiczny w Krakowie

Zaczynamy od pięknego ogrodu zoologicznego położonego w malowniczej części Krakowa. Nie jest to największe zoo w Polsce, ale z całą pewnością nie można odmówić mu uroku. Obiekt mieści się w Lesie Wolskim i gromadzi około 270 gatunków, z czego wiele z nich to zwierzęta zagrożone wyginięciem i ginące okazy. Możemy tam podziwiać m.in. hipopotama karłowatego, żyrafę Rothschilda, panterę śnieżną, tygrysa amurskiego, słonia indyjskiego, kondora wielkiego i wiele innych okazów - obiekt mieści ponad 1400 mieszkańców.

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Na naszej liście nie mogło zabraknąć jednego z najbardziej znanych miejsc Górnego Śląska. ZOO w Chorzowie to wspaniała wizytówka tego regionu i jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w kraju. Ogród położony jest w Parku Śląskim, w bliskim sąsiedztwie Śląskiego Wesołego Miasteczka i Górnośląskiego Parku Etnograficznego, ale uprzedzamy - chcąc odwiedzić wszystkie tamtejsze atrakcje, warto zarezerwować sobie cały weekend.

Początki chorzowskiego ZOO sięgają lat 50. XX wieku. W 1951 roku gen. Jerzy Ziętek - ówczesny wojewoda katowicki - zadecydował o zagospodarowaniu pokopalnianych nieużytków położonych między Katowicami, Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi. Powstał wówczas Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, dziś znany jako Park Śląski. Na liście obiektów, które miały się tam znaleźć, figurowało m.in. ZOO. W 1958 roku obiekt otwarto dla zwiedzających. Obecnie zajmuje powierzchnię przekraczającą 47 ha i mieści przedstawicieli 366 gatunków

Ogród Zoologiczny w Opolu

Ranking ZOO w Polsce nie byłby kompletny bez pięknego obiektu w Opolu. Ogród położony na Wyspie Bolko (stary kompleks parkowy zachwycający wspaniałym drzewostanem) pamięta lata 30. XX wieku, kiedy prywatny fragment parku został przekształcony w zwierzyniec. Ogromna popularność tego miejsca zadecydowała o tym, że ówczesne władze miasta podjęły się utrzymania obiektu, który został udostępniony do publicznego zwiedzania. W trakcie II wojny światowej ZOO zostało zlikwidowane. Przywrócono je dopiero w 1953 roku.

Teren ogrodu rozciąga się na 30 ha. Zgromadzono w nim ponad 300 gatunków zwierząt z całego świata, w tym wilka grzywiastego, geparda, gibona białorękiego i wiele innych. Zagospodarowanie ogrodu sprawia, że zwiedzający mają wrażenie poruszania się po naturalnym środowisku mieszkańców ZOO. 

ZOO Wrocław

Największe i najstarsze ZOO w Polsce mieści się we Wrocławiu. Tego Obiektu po prostu nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Ogród został otwarty dla zwiedzających w 1865 roku i obecnie gromadzi najbogatszą kolekcję zwierząt z całego świata.

Pod względem powierzchni, obiekt położony w stolicy Dolnego Śląska jest mniejszy niż choćby gdańskie czy poznańskie ZOO (zajmuje 33 ha), ale mówiąc o liczbie zwierząt, które tam bytują, nie ma sobie równych. Wrocławskie ZOO zamieszkuje 12 tys. osobników reprezentujących 1100 gatunków! To daje tej placówce pierwsze miejsce w kraju i jedną z czołowych pozycji w Europie.  

Ogród oferuje całą masę atrakcji dla młodszych i nieco starszych odwiedzających. Jedną z największych jest słynne Afrykanarium - jedyne na świecie akwarium poświęcone morskiej faunie i florze charakterystycznej dla Czarnego Lądu. W pawilonie mieści się kilka basenów. Spacerując podwodnym tunelem, odwiedzający mogą podziwiać m.in. różne gatunki krokodyli, w tym krokodyla nilowego, rekiny i płaszczki. Uprzedzamy, ogród jest tłumnie oblegany, więc na wycieczkę warto zarezerwować sobie cały dzień.

Ogród Zoologiczny w Poznaniu

Kolejny wspaniały ogród zoologiczny mieści się w Poznaniu. To właściwie dwa obiekty - Stare i Nowe ZOO. Pierwsze zostało założone w 1874 roku. To właśnie ten obiekt jest drugim najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce i najstarszym, który od dnia otwarcia działa bez przerwy. W 1978 roku Stare ZOO w Poznaniu zostało wpisane do rejestru zabytków. Nowe ZOO zostało udostępnione zwiedzającym w setną rocznicę istnienia pierwszego obiektu. Zajmuje prawie 121 ha, co czyni je drugim największym pod względem powierzchni polskim ogrodem zoologicznym. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest położenie w malowniczej leśnej okolicy.

Ogród Zoologiczny w Gdańsku

Mówiąc o pięknie położonych ogrodach zoologicznych, nie sposób nie wskazać na gdańskie ZOO. Obiekt, który otwarto w 1954 roku, został utworzony na terenie Doliny Leśnych Młynów, nad potokiem Rymaszewskim. Takie położenie sprawiło, że zwierzęta już wtedy były eksponowane w środowisku maksymalnie zbliżonym do naturalnego miejsca ich bytowania

Kiedy ZOO otwierało swe podwoje, restrykcyjne przepisy dotyczące transportu dzikich zwierząt jeszcze nie obowiązywały. To sprawiło, że placówka położona w pobliżu terenów portowych zaczęła się rozwijać. Pierwsze egzotyczne gatunki były darem od marynarzy. W 1957 roku, ogród gromadził już 285 zwierząt, reprezentujących 85 gatunków. 

Dziś w tamtejszym ogrodzie zoologicznym można podziwiać 162 gatunki, reprezentowane przez 823 osobników. ZOO zajmuje 126 ha, co czyni ten obiekt największym pod względem powierzchni w Polsce. 

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

Łódzkie ZOO nie należy do największych - zajmuje jedynie 17 ha. Nie powinno to jednak nikogo zniechęcać, bo Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi bez cienia wątpliwości należy do najpiękniejszych w kraju. Tylko tam zobaczymy ariranie, czyli wydry olbrzymie. Wizytówką tego miejsca pozostają jednak lwy azjatyckie, sprowadzone do Łodzi w 1996 roku

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie

Obiekt zlokalizowany na warszawskiej Pradze zajmuje niemal 40 ha. Oficjalne otwarcie ogrodu nastąpiło w 1928 roku. Pierwsze zwierzęta zostały przekazane przez Studium Biologiczne, kolejne odkupiono od Mieczysława Pągowskiego - majętnego cukiernika i wielkiego miłośnika przyrody, który w 1926 roku utworzył w stolicy zwierzyniec mieszczący się wówczas przy ulicy Koszykowej. Obecnie warszawskie ZOO zamieszkuje ponad 3,5 tys. osobników reprezentujących 550 gatunków.

Ogród Zoologiczny w Zamościu

Historia zamojskiego ogrodu zoologicznego rozpoczyna się w 1918 roku. Początkowo obiekt był niewielkim zwierzyńcem, zlokalizowanym przy Akademii Zamojskiej. Stale rosnąca popularność tego miejsca sprawiła, że władze miasta wyznaczyły kolejne tereny do zagospodarowania. 

Dziś Ogród Zoologiczny w Zamościu zajmuje około 14 ha i gromadzi 2500 okazów reprezentujących 300 gatunków.

Zwierzyniec Bałtowski

Na koniec zostawiliśmy prawdziwą perełkę. Zwierzyniec Bałtowski, mieszczący się na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, nie jest typowym ZOO, a atrakcją, która do złudzenia przypomina prawdziwe afrykańskie safari. Ogromny obszar został podzielony na dwie części - Zwierzyniec Dolny i Zwierzyniec Górny. Wymieniając największe atrakcje w Polsce, nie sposób pominąć tego miejsca.

Pierwsza to coś w rodzaju mini ZOO, które odwiedzający przemierzają pieszo. Ta część jest zamieszkała przede wszystkim przez ptaki, ale nie brakuje tam też ssaków - kuców, osłów i makaków. Zwierzyniec Górny zajmuje 60 ha. Wycieczka po tej części odbywa się na pokładzie amerykańskiego autobusu szkolnego. Zgromadzono tam wiele gatunków ssaków kopytnych, występujących nie tylko w Europie, ale i Afryce. Ogromną atrakcją są też strusie afrykańskie i emu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Oceanaria w Polsce. Podróż po podwodnym świecie [ZESTAWIENIE]