Jak pięknie!

U podnóża Góry Stołowej rozciąga się ogród botaniczny Kirstenbosch. Od połowy czerwca aż do późnego października kwitnie w nim narodowy kwiat Republiki Południowej Afryki, czerwona protea królewska.

Na szczyt góry, która daje cień roślinom, od 1929 r. kursuje kolejka linowa. Zamiast wjeżdżać kolejką, lepiej wejść za darmo jednym z kilkunastu szlaków. Z tej wysokości widać jak na dłoni, jak wielkie i jak piękne to miasto.

Kapsztad położony jest w miejscu spotkania Oceanu Indyjskiego z Atlantyckim, nad zatoką pełną malowniczych plaż; jak choćby Hout Bay, przy której kiedyś była maleńka rybacka wioska, a dziś to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców.

Z pobliskiego portu odpływają stateczki na wyspę Duiker – dom tysięcy fok. Na zdjęciach wyglądają obłędnie. Tak jak cały Kapsztad.

 

Zrób to

Z Warszawy do Johannesburga można dolecieć przez duże europejskie lotniska. Bilety w cenach ok. 3 tys. zł oferują linie Lufthansa, British Airways, KLM, Air France. Po RPA można poruszać się tanimi liniami (southafrica.info), autobusami, np. przewoźników Greyhound, Baz Bus (computicket.com) lub pociągami – w tym luksusowym Blue Train na trasie Johannesburg– –Kapsztad. Najwygodniejszym środkiem transportu jest z pewnością samochód; koszt wynajmu, ok. 70 zł za dzień.

Wybierając termin wyjazdu, pamiętaj, że pory roku są odwrotnością naszych, a więc nasza zima to lato na półkuli południowej. Miesiące od września do lutego – czyli wiosna i lato – to najlepszy czas na wizyty, jeśli liczymy na słoneczne dni i wysokie temperatury.