Wolos słynie ze swego pięknego położenia. Miasto rozciąga się między wybrzeżem Zatoki Pagasyjskiej i podnóżem masywu górskiego Pelion. Ta położona w centrum Grecji kraina (Wolos leży 320 na północ od Aten i 219 kilometrów na południe od Salonik), to jeden z najpiękniejszych obszarów regionu Tesalii. Miejsce to łączy w sobie urok morskiego krajobrazu i tajemniczy czar górskiej siedziby centaurów.

Związki tego obszaru z mitologią pobudzają fantazję odwiedzających tę okolicę. Rejon Magnezji pojawia się w wielu spośród najbardziej znanych opowieści greckiej mitologii. Mitycznym przodkiem ludu zamieszkującego te ziemie miał być Magnes, syn Aeolusa i Enarete. Jednak Magnezja znana jest przede wszystkim z tego, że wywodziła się stąd rasa centaurów, pół koni - pół ludzi, potomków Iksjona i Nefele. Wychowankami jednego z centaurów – Chirona, byli między innymi Achilles oraz Asklepios. Wyprawa Argonautów, której losy opisuje jeden z najważniejszych eposów greckiej mitologii, wyruszyła właśnie stąd, z wód Zatoki Pagasyjskiej.

Klejnot Zatoki Pagasyjskej

Wolos to jedno z najpiękniejszych miast Grecji. Bogactwo i wielowiekowa historia regionu znajdują wyraz w tutejszej architekturze emanującej aurą rezolutności i bezpretensjonalnej dostojności. Liczne rezydencje rodowe, okazałe gmachy użyteczności publicznej, muzea, obiekty przemysłowe z początku XX wieku oraz wspaniałe zabytki architektury sakralnej – wszystko to sprawia, że zwiedzanie Wolos jest naprawdę dużą frajdą.

Wyjątkowo piękne nabrzeże pełne jest uroczych małych restauracji oraz słynnych tsipouradika –lokali, w których podaje się wyrabiany tradycyjne mocny destylat winny zwany tsipouro. Świetnym uzupełnieniem dla tsipuro będą serwowane tu wyśmienite przekąski z owoców morza.

Stanowiąca deptak Aleja Argonautów, która ciągnie się wzdłuż nabrzeża i prowadzi do portu skąd rozpościera się przepiękny widok na otwarte wody zatoki, to jedno z ulubionych miejsc spotkań i romantycznych spacerów zarówno dla mieszkańców jak i dla odwiedzających Wolos turystów. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej malowniczych zakątków miasta. Oprócz licznych kutrów rybackich i jachtów znajdziemy tu również replikę okrętu Argo, na pokładzie którego Jazon wyruszył na poszukiwanie złotego runa. Powstała na podstawie starożytnych opisów replika to prawdziwe arcydzieło sztuki szkutniczej, które z pewnością rozbudzi wyobraźnię wszystkich miłośników historii i przygody.    

Zwiedzanie miasta

Ogromne bogactwo i różnorodność zabytków Wolos sprawia, że każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Ci, którzy nie przepadają za pieszymi wycieczkami, mogą przesiąść się na rower i zwiedzać miasto korzystając z 10 kilometrowej sieci ścieżek rowerowych.

Uwagę zwiedzających Wolos przykuwają liczne zabytki architektury przemysłowej. Pochodzą one z okresu, kiedy miasto przeżywało bujny rozwój gospodarczy. Działały tu liczne przedstawicielstwa dużych europejskich przedsiębiorstw a miasto stanowiło centrum innowacji i nowoczesnej architektury. Równie ciekawa i stanowiąca o niezwykłym charakterze miasta jest też rozległa dzielnica Nea Ionia, która powstała za sprawą osiedlających się tu od 1923 r. greckich uchodźców z terenów Azji Mniejszej. Liczne, bogate rezydencje mieszczańskie w centrum oraz w okolicach portu i stacji kolejowej, ale również dzielnice robotnicze na obrzeżach – wszystko to składa się na jeden, spójny i wyjątkowo urokliwy miejski krajobraz. Dzisiejsze miasto rozciąga się wzdłuż wybrzeża obejmując swym zasięgiem niegdysiejsze kurorty wypoczynkowe, takie jak Agria na wschodzie i Soros po stronie zachodniej.

Fragment miasta ujęty w ramy ulic Iasonos, Dimitriados i Ermou, to najbardziej gwarna i tętniąca życiem część śródmieścia. To swoiste serce Wolos, które bije wesoło przez całą dobę – w dużej mierze dzięki studentom Uniwersytetu Tesalii, którzy upodobali sobie tę okolicę.    

Zobaczcie koniecznie:

  • Deptak w Alei Argonautów ciągnący się wzdłuż nabrzeża. Warto wybrać się na spacer do portu by zobaczyć rzeźbę przedstawiającą Argo - okręt Argonautów oraz jego naturalnej wielkości replikę zbudowaną przez lokalnych szkutników. To nie lada gratka dla wszystkich miłośników historii. 
  • Dzielnica Palia, położona w zachodniej części miasta. Ocenia się, iż tereny te zamieszkiwane są nieprzerwanie od 3.000 p.n.e. Niektórzy badacze twierdzą też, że tu właśnie znajdowało się starożytne miasto Iolkos.  Zobaczyć tu można między innymi rzymskie łaźnie, ruiny zamku z VI w. n.e. oraz XVI wieczną prochownię. Warto również wybrać się na piękny plac Agion Theodoron oraz do Muzeum Cegielnictwa i Dachówkarstwa, które mieści się w pochodzących z 1925 r. budynkach dawnej fabryki należącej do rodzinyTsalapata.
  • Uroczy, rozległy park Agios Konstantinos, który powstał w roku 1920, według projektu znanego architekta N. Kitsikisa. To wspaniałe miejsce na krótki odpoczynek podczas zwiedzania.
  •  Kino Achilleio, kultowe miejsce na kulturalnej mapie miasta, otwarte w 1925 roku, działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Gmach kina zbudowany został według projektu opracowanego przez architekta K. Argyrisa.
  • Świątynia Agioi Konstantinos and Eleni wznosząca się na nabrzeżu Wolos. Wyjątkowo ozdobna bryła kościoła wzniesiona została w 1936 r. według projektu A. Zachosa i od tamtej pory stanowi jeden z głównych punktów odniesienia na mapie miasta.
  • Mała kaplica Agia Triada, w pobliżu szpitala Achillopouleio. Budowa tej pięknej, utrzymanej w stylu bizantyjskim kaplicy rozpoczęła się w roku 1948.
  • Zielone wzgórze Goritsa, położone niedaleko, na wschód od Wolos. Wzgórze, porośnięte bujną roślinnością, wznosi się 200 metrów ponad poziom morza. Roztacza się stąd wspaniały widok na miasto i pobliskie okolice. Na szczycie wzgórza znajduje się kościół Zoodochos Pigis a u jego podnóża znajdziemy maleńki kościółek poświęcony Matce Bożej – tzw. Panagia Tripa of Goritsa. Wnętrze kaplicy stanowi naturalna grota, która, jak wszystko na to wskazuje, stanowiła miejsce kultu religijnego już w czasach antycznych. 

Dokąd ruszyć z Wolos?

Region rozciągający się wokół Wolos pełen jest pięknych i ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Wybierzcie się do jednego z licznych stanowisk archeologicznych, rozkoszujcie się zapierającą dech w piersiach przyrodą, poznajcie uroki masywu górskiego Pelion lub popłyńcie na Sporady i odwiedźcie jedną z zielonych wysp tego pięknego archipelagu.

Zaledwie kilka kilometrów na zachód od Wolos znajdują się stanowiska archeologiczne Sesklo (osada datowana na 6.000 lat p.n.e., uznawana za najstarszą w Europie) oraz Dimini (najważniejsza prehistoryczna osada w Grecji i jedna z najważniejszych, jeśli chodzi o światowe znaleziska z okresu epoki neolitycznej).

Pelion – kraina centaurów

Masyw górski Pelion wznoszący się na północny wschód od Wolos, to mityczna kraina centaurów i miejsce o niezwykłej urodzie, uznawane za jedno z najpiękniejszych w całej Grecji. Piękne widoki, urocza lokalna architektura i bogata, sięgająca starożytności tradycja tych stron przyciągają tu co roku wielu turystów. Rozbudowana sieć górskich szlaków i piękno zielonych, lesistych zboczy pozwalają odwiedzającym to miejsce zanurzyć się w świat legend i opowieści o centaurach. Warto dodać, że łączna długość szlaków i ścieżek łączących rozsypane na zboczach Pelion wioski, wynosi 500 kilometrów. Te starożytne trakty wykorzystywane są do dnia dzisiejszego. Wioski Pelionu, takie jak Portaria, Tsangarada, Zagora, Vyzitsa, Milies i dziesiątki innych, urzekają swą piękną architekturą oraz tradycyjnymi źródełkami, z których zaczerpnąć można krystalicznie czystej wody. Na tych, którzy chcieliby zatrzymać się tu na dłużej, czekają gościnne, małe pensjonaty. Okolice Pelion to również świetne miejsce dla miłośników jazdy konnej, wędrówek i narciarstwa.   

Kolejka na Pelion – legendarny pociag „moutzouris”

Historyczna trasa kolejowa między Wolos –a miejscowością Milies otwarta została w 1903 roku. Ten śmiały i innowacyjny jak na tamte czasy projekt pozwolił połączyć przemysłowe centrum Wolos z żyznym obszarem zachodniego Pelionu, miejscem gdzie wytwarzano wiele produktów rolnych, takich jak choćby oliwa. Pociąg ten, zwany „moutzouris” był jednym z ulubionych tematów obrazów Giorgio de Chirico. Imponujące mosty, którymi ciągną się tory kolejki stanowią również dziś nie lada atrakcję dla podróżujących. Kolejka Pelion przeżywa obecnie swój drugi rozkwit. W 1996 linia została ponownie uruchomiona i pełni rolę atrakcji turystycznej. Kolejka zaczyna swój bieg w Lechonii. 25 kilometrowa trasa wiedzie przez malownicze górskie krajobrazy i tradycyjne lokalne wioski takie jak Ano Gatzea, Agia Triada, Agios Athanasios Pinakaton, Argyreika. Pociąg kończy bieg w miejscowości Milies. Po kilku godzinach, które można poświęcić na zwiedzanie wioski i jej okolic, pociąg zabiera podróżnych w drogę powrotną do Lechonii.     

Warto również wybrać się na jedną z lokalnych plaż, które słyną ze swego wyjątkowego naturalnego piękna. Większość z nich została wyróżniona certyfikatem Błękitnej Flagi. Jeśli macie ochotę posmakować autentycznej wyspiarskiej atmosfery, wybierzcie się na jednodniową wycieczkę na wyspę Skiathos, Skopelos lub Alonnisos.

Wyjątkowe smaki

Na targu w Wolos znajdziecie szeroki wybór lokalnych tradycyjnych przysmaków z Pelion i okolic.  Spróbujcie wyśmienitych miejscowych serów słynących z bogatego aromatu i pikantnego smaku. Skosztujcie też lokalnego specjału – owoców w syropie, wyrabianych według tradycyjnych receptur przez koło gospodyń z Pelion. Znajdziecie tu również doskonały domowy makaron, wyborne nalewki z owoców leśnych oraz aromatyczne zioła, których zapach jeszcze długo będzie Wam przypominał wspaniałe chwile, jakie tu spędziliście.                      

Artykuł powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną: www.visitgreece.gr