Zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas ceremonii online, która częściowo miała na celu podniesienie na duchu i wsparcie walczącej o przetrwanie branży barowej. Co prawda wśród wyróżnionych znalazły się głównie luksusowe lokale z górnej półki, to jednak w obliczu trwającej pandemii koronawirusa, one także nie do końca mogą czuć się bezpiecznie. Być może ich perspektywy na przyszłość umocni fakt, że zostały wyróżnione w tak prestiżowym plebiscycie. Organizatorem konkursu jest firma Perrier, znana z produkcji wody butelkowanej. 

Pierwsze miejsce, a tym samym tytuł najlepszego baru na świecie, uzyskał londyński Connaught Bar, znajdujący się w luksusowym pięciogwiazdkowym hotelu Connaught. Zamienił się przy tym miejscami z ubiegłorocznym zwycięzcą - nowojorskim barem Dante, który tym razem uplasował się na drugim miejscu, pozostając jednak najlepszym barem w Ameryce Północnej.

Ostatnie miejsce na podium i trzecią lokatę zajął bar The Clumsies w Atenach, natomiast bar Atlas w Singapurze, który zajął 4. miejsce, został uznany za najlepszy bar w Azji.

Pierwsze miejsce, a tym samym tytuł najlepszego baru na świecie, uzyskał londyński Connaught Bar, znajdujący się w luksusowym pięciogwiazdkowym hotelu Connaught / www.worlds50bestbars.com

Oddani doskonałości

„Pod mistrzowskim kierownictwem Agostino Perrone, dyrektora lokalu, Connaught Bar pozostaje wierny swoim zasadom prezentowania pomysłowych drinków z wdzięczną obsługą w eleganckim otoczeniu. Zaprojektowany przez nieżyjącego już Davida Collinsa bar inspirowany kubizmem obchodził w 2018 r. 10. urodziny i jest znany z wyjątkowego wózka martini, w którym barmani oferują gościom spersonalizowane drinki” - tak o liderze plebiscytu piszą jurorzy. 

– Czapki z głów dla Connaught Bar, niewątpliwie jednego z najlepszych barów koktajlowych naszych czasów. Lokal zdobywa miejsca na liście każdego roku od 2010 i stopniowo rośnie, stając się światowym liderem, jakim jest dzisiaj. Ago Perrone i jego zespół są oddani doskonałości i zwracają uwagę na każdy element doświadczenia gościa, aby oferować bezbłędną usługę – powiedział Mark Sansom, jeden ze współtwórców rankingu.

Connaught Bar to jeden z aż ośmiu londyńskich barów, które znalazły się w zestawianiu. Na 5. miejscu uplasował się Tayer+Elementary na londyńskiej Old Street, na 6. bar Kwant, który otrzymał też nagrodę London Essence Best New Opening. Ponadto w rankingu znajdziemy na 20. – American Bar, na 29. – Lyaness, na 33. – Swift, na 34. – Three Sheets i na 41. – Artesian. 

Nowojorski bar Dante, ubiegłoroczny zwycięzca, w tym roku zajął drugie miejsce) / www.worlds50bestbars.com

Razem ze znajdującym się w Edynburgu barem Panda&Sons, Wielka Brytania stała się europejską barową stolicą. Aż 21 barów na całej liście znajduje się w Europie, z czego dziewięć w Wielkiej Brytanii. Wyróżniono także trzy lokale w Hiszpanii, dwa we Włoszech, jeden w Grecji (miejsce 3.) i po jednym we Francji, Rosji, Norwegi, Szwecji i Niemczech. Polska niestety nie trafiła do rankingu. 

Równie dobrze w zestawieniu wypadły Stany Zjednoczone, głównie dzięki barom w Nowym Jorku. Oprócz baru Dante, na liście mamy: Attaboy (12.), NoMad Bar (13.), Katana Kitten (16.) i Employees Only (38.).

Najlepszym barem Ameryki Południowej został bar Floreria Atlantico w Buenos Aires, który zajął 7. miejsce w całym rankingu. Z kolei najlepszym barem Australazji został bar Sammy w Sydney (11. miejsce). Znajdujący się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Dubai's Zuma to najlepszy bar na Bliskim Wschodzie i w Afryce (23.). W rankingu nie zabrakło także najlepszych barów z Chin i Japonii. 

Nr 3 w zestawieniu - bar The Clumsies w Atenach. / www.worlds50bestbars.com

50 najlepszych barów na świecie

Najlepsze bary na świeci wyłaniane są dzięki ocenom ponad 540 anonimowych ekspertów branżowych z całego świata. Skład akademii jest zrównoważony pod względem płci 50/50, a proces głosowania i wyniki są niezależnie rozstrzygane przez Deloitte. Jurorzy zwracają uwagę na całokształt lokalu – wystrój, obsługę, sposób i rodzaj serwowanych drinków. 

W tym roku głosowanie trwało od stycznia 2019 r. Do marca 2020 r., kiedy większość barów została zmuszona do zamknięcia z powodu pandemii. 

 1. Connaught Bar, London
 2. Dante, New York
 3. The Clumsies, Athens
 4. Atlas, Singapore
 5. Tayer + Elementary, London
 6. Kwant, London
 7. Floreria Atlantico, Buenos Aires
 8. Coa, Hong Kong
 9. Jigger & Pony, Singapore
 10. The SG Club, Tokyo
 11. Maybe Sammy, Sydney
 12. Attaboy, New York
 13. NoMad Bar, New York
 14. Manhattan, Singapore
 15. The Old Man, Hong Kong
 16. Katana Kitten, New York
 17. Licorería Limantour, Mexico City
 18. Native, Singapore
 19. Paradisco, Barcelona
 20. American Bar, London
 21. Carnaval, Lima
 22. Salmon Guru, Madrid
 23. Zuma, Dubai
 24. Little Red Door, Paris 
 25. 1930, Milan 
 26. Two Schmucks, Barcelona
 27. El Copitas, St Petersburg
 28. Cantina OK!, Sydney
 29. Lyaness, London
 30. Himkok, Oslo
 31. Baba au Rum, Athens
 32. Panda & Sons, Edinburgh
 33. Swift, London
 34. Three Sheets, London
 35. The Bamboo Bar, Bangkok
 36. Tjoget, Stockholm
 37. Buck & Breck, Berlin
 38. Employees Only, New York
 39. Bulletin Place, Sydney
 40. Bar Benfiddich, Tokyo
 41. Artesian, London
 42. Sober Company, Shanghai
 43. Indulge Experimental Bistro, Taipei
 44. Bar Trigona, Kuala Lumpur
 45. Drink Kong, Rome
 46. Room by Le Kief, Taipei
 47. Alquimico, Cartagena
 48. High Five, Tokyo
 49. Charles H, Seoul
 50. Presidente, Buenos Aires

Pełną listę barów, wraz z opiniami, zdjęciami i adresami znajdziecie na stronie worlds50bestbars.com.