Narciarskie Włochy to przede wszy-stkim słoneczne i ciepłe Dolomity. Na zachodzie Włochy opierają się o najwyższe alpejskie masywy, dzieląc z Francją Mont Blanc, a ze Szwajcarią Monte Rosa i Matterhorn. Klimat jest tu bardziej srogi, a trasy biegną na znacznych wysokościach. Trudno nie ulec pięknu górskich olbrzymów, pokrytych płaszczem lodowców. Wyrafinowana kuchnia, szlachetne wina z Trentino, Południowego Tyrolu, Piemontu oraz pogodne usposobienie gospodarzy sprawiają, że we włoskich Alpach czujemy się swojsko. VENETO
Cortina D’Ampezzo uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych alpejskich kurortów. Bajeczna  sceneria masywów  otaczających kurort: Monte Cristallo, Tofany, Sorapisa przeglądającego się w wodach jeziora Misurina przyciągają licznych narciarzy, zarówno tych zaawansowanych, jak i początkujących.
Miejscowość szczyci się olimpijską tradycją. Mimo niezbyt obfitych opadów śniegu trasy są wyśmienicie  przygotowane. Wiosną, gdy na łąkach zaczyna zielenić trawa, na białych nitkach nartostrad nadal można oddawać się narciarskiej pasji. ■ Trasy narciarskie: długość – 20 km tras;  wysokość – 1 224–2 939 m n.p.m. Ośrodek należy do konsorcjum Dolomiti Superski oraz stowarzyszenia stacji „Best of the Alps”.
Sezon zimowy: od 29 listopada 2008 r. do 14–19 kwietnia 2009 r.
■ Lokalny karnet na 6 dni kosztuje 177 euro.
■ Poza standardem: bezpośrednie połączenia autobusowe z Wenecją umożliwiają wypad do najsłynniejszego włoskiego miasta;
■ Najciekawsza impreza: 16 lutego 2009 r. spektakularny turniej polo na zamarzniętym jeziorze Misurina (www.pologoldcup.it). TRENTINO
Val di Fiemme położona w zachodniej części Dolomitów kryje wiele malowniczych kameralnych miejscowości. Ich ciasne uliczki biegną nierzadko wśród XVI-wiecznych kamienic o elewacjach zdobionych religijnymi freskami i pod fasady średniowiecznych kościołów.
Teren narciarski tworzy 5 niezależnych systemów, z których największy rozciąga się na stokach gniazda Latemaru.  Dominują trasy łatwe i o średniej trudności. Jest to znakomite miejsce dla jeżdżących rekreacyjnie, rodzin z dziećmi oraz dla początkujących.


■ Trasy narciarskie: długość – 140 km; wysokość 942–2 489 m n.p.m. Trasy są połączone z sąsiednią Val di Fassa oraz południowo -tyrolskim Obereggen. Ośrodek należy do konsorcjum Dolomiti Superski.
Sezon zimowy: od 28 listopada 2008 r. do 19 kwietnia 2009 r.
■ Lokalny karnet na 6 dni kosztuje 184 euro.
■ Poza standardem: 200 km tras biegowych; Otwarty bieg narciarski Marcialonga (dystans 70 km, www.marcialonga.it).
Snowpark w Dolomitach (po stronie Obereggen; www.snowpark.obereggen.com).
Skocznia narciarska w Predazzo, często trenuje na niej Adam Małysz i inni Polacy. W Ziano di Fiemme działa fabryka i sklep firmowy La Sportivy, czołowego producenta butów turystycznych i wspinaczkowych.
■ Najciekawsza impreza: w połowie marca odbywa się SkiJazz Fiemme Festival, światowej sławy jazzmani w dzień muzykują w schroniskach przy trasach, wieczorem w klubach w dolinie. (www.fiemmeskijazz.com). POŁUDNIOWY TYROL
Plose. Ten odkryty kopiec góruje nad starym miasteczkiem Bressanone (Brixen). Z wierzchołka rozciągają się zachwycające panoramy: na południu widać Dolomity, na północy masyw Alp Zillertalskich przy granicy z Austrią.  
Wśród wielu ciekawych tras największym uznaniem cieszy się najdłuższy w regionie zjazd Trametsch (9 km długości, 1400 m różnicy poziomów). Trasa w górnych partiach czerwona i widokowa, w dolnej części czarna, wpada w las, znacznie się zwężając i nabierając stromizny. Zjazd dostarcza emocji każdemu, kto chce ją pokonać zwłaszcza bez odpoczynków (poza wymuszonym, wokół restauracji, gdzie kręci się sporo ludzi i trzeba zwolnić). ■ Sezon zimowy: od 6 grudnia 2008 r. do 13 kwietnia 2009 r.
■ Karnet na 6 dni kosztuje 181 euro (z tras na Plose mogą korzystać posiadacze karnetu
Dolomiti Superski oraz goście Valle Isarco).
■ Poza standardem: wypożyczalnia przy dolnej stacji kolejki oferuje szeroki wybór nart, m.in. doskonałej jakości modeli szwajcarskiej firmy Stöckli.
■ Najciekawsza impreza: 5 kwietnia 2009 r. „Kleon Trophy” – tradycyjne wyścigi narciarskie połączone z pokazem mody.

SULDA/SOLDEN
Na stokach majestatycznych masywów Ortlera i Mont Zebru rozciągają się najwyżej położone tereny narciarskie Południowego Tyrolu (wyłączając Maso Corto, gdzie trasy poprowadzono na lodowcu). Ze względu na wysokie położenie panują tu znakomite warunki śniegowe i sezon jest bardzo długi – trwa od początku listopada do pierwszych dni maja. Niektóre trasy, zwłaszcza te na stokach Kanzel i Langenstein, są zazwyczaj mocno zmrożone, przez co nadają się głównie dla doświadczonych narciarzy.

Dla Polaków, którzy rzadko tu jeszcze zaglądają, Solda jest kolejnym miejscem do odkrycia. Z atrakcji pozanarciarskich na uwagę zasługuje zamek Coira (Churburg) w oddalonym o 23 km Sluderno (Schluderns). Od XVI w. pozostaje w rękach rodziny von Trappów – wywodzących się ze Styrii grafów.
W zamkowych komnatach można podziwiać kolekcję zbroi należących do przodków von Trappów oraz żołnierzy i oficerów zamkowej gwardii. Jest to największa prywatna kolekcja tego typu na świecie. ■ Trasy narciarskie: długość – 40 km, wysokość 1 900–3 250 m n.p.m.
■ Karnet na 6 dni kosztuje 160 euro.
■ Poza standardem: MMM Ortles (Museum on ice) to jedno z muzeów założonych przez pierwszego zdobywcę korony Himalajów Reinholda Messnera. Ekspozycja poświęcona górze Ortles (jej północna ściana stanowi jedno z większych wspinaczkowych wyzwań w Alpach) oraz lodowcom (wstęp: 5 euro). www.messner-mountain-museum.it 
W restauracji Yak & Yeti można skosztować mięsa jaków z hodowli założonej przez Messnera. www.sulden.com Sella Ronda
Najatrakcyjniejsza karuzela narciarska Alp   leży w Dolomitach. System wyciągów i tras  pozwala jednego dnia objechać masyw Selli (Piz Boe 3 152 m n.p.m.). Karuzelę pokonuje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara – znaki pomarańczowe (36,5 km na wyciągach i trasach) lub przeciwnie – zielone (38,6 km). Startuje się z miejscowości: Corvara w dolinie Alta Badia, Arabba w dolinie Livinallongo, Canazei w Val di Fassa, Wolkenstein w Val Gardena.
Dolomiti Superski
Jest największym na świecie systemem narciarskim objętym jednym karnetem (6-dniowy kosztuje 202 euro). Oferuje 1 220 km tras zjazdowych obsługiwanych przez 460 kolejek i wyciągów w 12 ośrodkach położonych w Dolomitach, na terenie regionów Trentino, Veneto i Południowego Tyrolu.