Kraków od lat jest najchętniej odwiedzanym miastem w Polsce. Stolica Małopolski na każdym kroku zaskakuje i zachwyca turystów wyjątkową architekturą, zabytkami, wspaniałą kuchnią oraz niepowtarzalnym klimatem. Na początku 2023 roku platforma TripAdvisor uznała miasto królów polskich za jedno z dziesięciu kierunków zyskujących na popularności. 

– Miasto cenione od wieków za dziedzictwo kulturowe stało się też europejskim centrum dziedzictwa gastronomicznego. W 2019 roku Kraków otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej przyznawany przez Europejską Akademię Gastronomiczną. Kraków to miasto tętniące życiem kulturalnym. Każdego roku w stolicy Małopolski odbywa się blisko 100 festiwali i innych wydarzeń o zasięgu międzynarodowym – czytamy na stronie TripAdvisor. 

Przypomnijmy, że Kraków został doceniony także przez CNN. Amerykańska telewizja zachęca do „okazania solidarności z krajem, który okazał solidarność narodowi ukraińskiemu” i odwiedzenia jednego z polskich miast w 2023 roku. Ze względu na wojnę za naszą wschodnią granicą, wielu podróżujących zrezygnowało z wakacji nad Wisłą w obawie o swoje bezpieczeństwo. Eksperci związani z branżą turystyczną zapowiadają jednak koniec trendu spadkowego i wzrost liczby zagranicznych gości odwiedzających Polskę, w tym Kraków, w najbliższych miesiącach. 

Wirtualne zwiedzanie Krakowa

Ci, którzy nie będą mogli zawitać do Krakowa w najbliższym czasie, mamy wspaniałą wiadomość. Teraz dawną stolicę Polski można zwiedzić wirtualnie, bez wychodzenia z domu. Google Arts & Culture we współpracy z 13 krakowskimi instytucjami kultury udostępniło nową kolekcję online. Projekt Kraków-wow! obejmuje ponad 50 wystaw, 2 tysiące eksponatów, wśród których znalazła się m.in. zbroja młodzieńcza Zygmunta Augusta, dostępna w 3D.

– Projekt to wielowątkowa opowieść, która zabiera internautów w podróż ulicami Krakowa i przybliża kontekst kulturowy miasta. Kraków-wow! pokazuje wirtualnie wyjątkowe miejsca, budynki, dzieła sztuki, festiwale, a także portrety słynnych krakowskich artystów – czytamy w specjalnym komunikacie. 


Fot. Jacek Waszkiewicz/Materiał prasowy

Dzięki Street View internauci z każdego zakątku globu wybiorą się na wirtualny spacer po Kopalni Soli w Wieliczce, Muzeum Książąt Czartoryskich, prywatnych apartamentach królewskich na Wawelu i smoczej jamie. Jak podkreśla firma Google, Kraków jest pierwszym polskim miastem, które rozpoczęło współpracę z Google Arts & Culture. Dawna stolica Polski dołączyła tym samym do takich metropolii, jak Rio, Atlanta czy Dubaj, które od pewnego czasu można zwiedzić za pośrednictwem internetu.

Radości z tego faktu nie ukrywają przedstawiciele krakowskiego ratusza. – Niezmiernie cieszę się, że od teraz bogate dziedzictwo Krakowa będzie na wyciągnięcie ręki dla wszystkich użytkowników internetu. Jestem dumny, że tak wiele krakowskich instytucji zaangażowało się w przygotowanie tej kolekcji – to wizytówka miasta oraz świadectwo jego niewyczerpanego potencjału. Zapraszam wszystkich do Krakowa, by osobiście poczuć jego niezwykłość – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Wirtualne zwiedzanie coraz bardziej popularne

Wirtualne wycieczki w ostatnim czasie zyskały na popularności. Szczególnie w dobie pandemii, gdy niemal wszystkie muzea i instytucje kultury zostały zamknięte dla zwiedzających. Nic więc dziwnego, że wiele obiektów musiało całkowicie zmienić swoje dotychczasowe funkcjonowanie i przestawić się na działalność online.

Dziś dzięki technologii możemy zwiedzać, bez konieczności wychodzenia z domu, między innymi nowojorskie Muzeum Guggenheim, Muzeum Narodowe w Amsterdamie  czy British Museum w Londynie. 

Źródło: materiały prasowe Google