Od 15 lutego turyści mogą znowu podróżować do Wietnamu. Taką informacje przekazał resort turystyki tego kraju. Dokładnie za miesiąc planowane jest również zniesienie większości restrykcji. To trzy miesiące wcześniej, niż dotychczas zakładano. To cenna informacja dla turystów, ponieważ od początku pandemii Wietnam był niemalże nieosiągalny dla podróżujących.

Ostatnio zakażeń jest więcej, ale mimo to Wietnam się otwiera

Według władz Wietnamu istnieją wszelkie przesłanki do tego, żeby móc w końcu poluzować restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Na podstawie danych wietnamskiego resortu zdrowia, wariant Omikron faktycznie spowodował wzrost nowych zakażeń, ale coraz mniej osób jest hospitalizowanych i potrzebuje intensywnej opieki medycznej. Nowe propozycje zakładają, że po przylocie trzeba będzie odbyć tylko jednodniową kwarantannę oraz wykonać test. Z czasem w planach jest całkowite odejście od obostrzeń.

Na razie wszyscy, którzy decydują się na przyjazd do Wietnamu muszą przejść obowiązkową kwarantannę. Dla zaszczepionych dwiema dawkami lub ozdrowieńców (sprzed maksymalnie 6 miesięcy) są to trzy dni. Osoby niezaszczepione muszą przebywać tydzień w izolacji.

Wietnam w 2020 roku wprowadził bardzo surowe obostrzenia

22 marca 2020 roku Wietnam podjął decyzje o całkowitym zamknięciu swoich granic oraz wprowadzili bardzo dotkliwe obostrzenia. Zagraniczni turyści mieli bezwzględny zakaz przyjeżdzać na terytorium tego kraju. Wyjątkiem byli dyplomaci, eksperci czy osoby na stanowiskach menadżerskich, którzy musieli odbywać służbowe delegacje. Jednak nawet ta grupa osób musiała okazywać specjalne zgody od wietnamskich władz, przedstawiać negatywny wynik testu na COVID-19 i posiadać międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne.

Przez miesiące wjazd do Wietnamu był praktycznie niemożliwy. Statystyki pokazało, że kraj relatywnie dobrze radził sobie z koronawirusem, ale te decyzje miały olbrzymi wpływ na branże turystyczną.

Powolny powrót do stanu sprzed pandemii

W 2019 roku turystyka stanowiła 10% wietnamskiego PKB. W tym roku również odnotowano ponad 18 milionów turystów, którzy odwiedzili ten kraj. Z kolei w 2021 roku ta liczba drastycznie spadła do 157 tysięcy.

"Wietnam rezygnuje z obostrzeń dotyczących lotów międzynarodowych. Częstotliwość lotów zostanie przywrócona do poziomu sprzed pandemii" – informuje wietnamski dziennik "Tuoi Tre”. Według lokalnych mediów, Chiny są jedynym krajem, który nie zgodził się jeszcze na przywrócenie połączeń komercyjnych z Wietnamem.

Łączna liczba przypadków zakażeń koronawirusem w Wietnamie wynosi 2,57 mln od początku pandemii. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 39 tysięcy osób. W tym kraju żyje prawie 98 milionów osób. Według oficjalnych danych w tym kraju wykonano już ponad 185 milionów szczepień. To oznacza, że ponad 90% obywateli jest zaszczepionych dwiema dawkami. Władze wciąż nakazują noszenie maseczek oraz zalecają częste mycie rąk, dystans i korzystanie z płynów dezynfekcyjnych.

Źródło: CNN