Podczas gdy większość popularnych kierunków turystycznych walczy o każdego podróżnego, Wenecji nie doskwiera brak gości. Wręcz przeciwnie, miasto boryka się z tłumami zwiedzających, dlatego też od przyszłego roku wprowadzona ma zostać opłata za wstęp dla turystów.

Zwiedzanie Wenecji tylko za opłatą

Jak czytamy we włoskiej gazecie „La Stampa”, od lata 2022 r. władze miasta mają wprowadzić szereg środków regulujących lokalną turystykę. Podróżni najpierw będą musieli dokonać rezerwacji, następnie kupić bilety, a dopiero na koniec wejdą do Wenecji przez elektroniczne bramki obrotowe. Ceny za zwiedzanie miasta mają wynosić od 3 do 10 euro, w zależności od sezonu.

Z opłat zwolnieni będą mieszkańcy Wenecji, ich bliscy, dzieci poniżej szóstego roku życia oraz goście wypoczywający w miejskich hotelach.

Kontrowersyjny pomysł regulacji turystyki w Wenecji miał być wprowadzony w życie jeszcze w 2019 r. Projekt był jednak kilkukrotnie przekładany, częściowo z powodu wybuchu pandemii COVID-19. Kiedy w czasie pierwszego lockdownu miasto opustoszało, słynne kanały były wyraźnie czystsze. To zdaniem wielu mieszkańców miał być kolejny dowód na to, jak masowa turystyka niszczy Wenecję. Szacuje się, że latem miasto odwiedza nawet 800 tys. osób dziennie.

Wprowadzenie opłat dla podróżnych to nie pierwsze próby ograniczenia ruchu turystycznego w mieście zakochanych. Od sierpnia tego roku władze Wenecji zakazały wpływania do miejskiego portu statkom wycieczkowym.

Największe atrakcje turystyczne Wenecji

Wenecja obok Rzymu czy Mediolanu jest jednym z najchętniej odwiedzanych włoskich miast. W szczególności upodobali je sobie zakochani. Rejs gondolą po miejskich kanałach uchodzi za jedną z najbardziej romantycznych atrakcji. Parom spodoba się również spacer po Moście Rialto, zwłaszcza wieczorową porą.

Najchętniej zwiedzanym miejscem w Wenecji jest oczywiście Plac Świętego Marka. Planując wycieczkę, trzeba liczyć się z tłumami turystów. Zrobienie sobie zdjęcia bez ludzi na drugim planie, graniczy w tym miejscu z cudem. Czy po wprowadzeniu obowiązkowych opłat dla turystów w Wenecji zrobi się mniej tłoczno? Sami jesteśmy ciekawi.