1. Gondole i symbole

Gondolierów w Wenecji można spotkać praktycznie na każdym kroku. Niektórzy z nich w trakcie wycieczki opowiadają turystom o historii miasta. Atrakcja kosztuje około 80 euro i trwa 30-40 minut. Same gondole to najbardziej charakterystyczny symbol miasta. Po zarządzeniu Senatu Republiki w 1630 roku, wszystkie gondole mają kolor czarny. Podzielone na sześć „zębów” metalowe okucie dziobu symbolizuje sześć dzielnic Wenecji.

2. Miasto kanałów i mostów

Ponad 400 mostów zawieszonych nad mniejszymi i większymi kanałami Wenecji dowodzi zależności miasta od wody. Co roku w okresie od października do lutego woda zalewa niżej położone części miasta.

3. „Najpiękniejsza ulica świata”

czyli Kanał Grande. Skierowane w stronę wody fasady pałaców można oglądać z tramwaju wodnego (vaporetto). Przejażdżka jest równie efektowna w dzień, jak i po zmroku, kiedy lustro wody odbija światło przybrzeżnych latarń.

4. Takie widoki!

Widok na kościół San Giorgio Maggiore znajdujący się na wyspie św. Jerzego. Oprócz eleganckiego wnętrza świątyni, warta odwiedzenia jest również wysoka dzwonnica - z jej szczytu widać wyspy laguny.

5. Dżuma i bazylika 

Santa Maria Della Salute, Wenecja. Budowę położonej nad Kanałem Grande bazyliki rozpoczęto w I poł. XVII wieku na znak zakończenia epidemii dżumy. Choroba pochłonęła około 1/3 mieszkańców miasta.