Planujesz wyjazd na Mazury i nie wiesz, które miasto wybrać? Polecamy Giżycko. Miasto położone między jeziorami Niegocin i Kisajno to nieoficjalna polska stolica żeglarstwa. Zaszczytna nazwa zobowiązuje. Co roku od wiosny do jesieni chętnie przyjeżdżają tu nie tylko żeglarze, ale też fani sportów wodnych i… historii. Giżycko ma do zaoferowania bardzo wiele.

Wakacje na Mazurach to polski klasyk. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich od lat cieszy się ogromną popularnością turystów. Nie straszne im Bałtyk czy Tatry. Tu wypoczywa się inaczej. Atrakcje Giżycka są bardzo różnorodne. Co zobaczyć w Giżycku?

Giżycko: atrakcje wodne i historyczne

Mimo że Giżycko kojarzy nam się z malowniczymi jeziorami, to największą atrakcją miasta jest wybudowana w XIX w. twierdza Boyen. Została nazwana na cześć feldmarszałka Leopolda Hermanna Ludwiga von Boyena – dwukrotnego ministra wojny. Fort był ważnym punktem w linii obrony Mazur. Obecnie jest to jeden z najważniejszych obiektów historycznych w regionie.

Forteca przez lata niszczała w zapomnieniu, ale od pewnego czasu przechodzi rewitalizację. Wnętrza są udostępnione zwiedzającym. Twierdza Boyen to też centrum wydarzeń kulturalnych. Odbywają się tu między innymi Mazury HIP-HOP Festiwal czy Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej.

Oprócz zwiedzania wystaw, twierdzę warto również obejść wytyczonym szlakiem wokół murów i fosy.

Kolejnym symbolem miasta jest stara wieża ciśnień w Giżycku. Dzięki niej przez prawie 100 lat mieszkańcy mieli dostęp do wody. Od 1996 r. zajmują się tym miejskie wodociągi.


fot. tupungato / Getty Images

Obecnie giżycka wieża ciśnień funkcjonuje jako wieża widokowa. Z kawiarni na samej górze można podziwiać panoramę miasta i jezioro Niegocin. Idąc schodami, zobaczymy zbiór pamiątek po mieszkańcach Giżycka sprzed wojny.

Jezioro Niegocin w Giżycku. Kładka, plaża i Ekomarina

Gdzie jeszcze szukać pięknych widoków? Choćby na kładce nad giżyckim molo. Najlepiej wybrać się tam o zachodzie słońca. Pomarańczowa poświata spowija wtedy nie tylko jezioro Niegocin, ale też Ekomarinę – największy na Mazurach nowoczesny port pasażerski.


fot. KrzysztofG / Getty Images

Nawet jeśli nie jest się żeglarzem, można pooglądać tam cumujące łódki i jachty lub zapisać się na rejs po mazurskich jeziorach.

Z portu jest już bardzo blisko na giżycką miejską plażę. Długi i szeroki piaszczysty pas pomieści wszystkich spragnionych słonecznych kąpieli. Możemy też rozłożyć się z kocem kawałek dalej na trawie.

Most obrotowy – atrakcja Giżycka

Położenie między jeziorami reguluje rytm życia w Giżycku. Niegocin i Kisajno łączy ponad dwukilometrowy Kanał Łuczański. Można go przejść lub przejechać mostem obrotowym z XIX w. Konstrukcja działa dzięki ręcznemu mechanizmowi otwierania. Żeby wprawić ją w ruch wystarczy siła mięśni jednego człowieka.


fot. ewg3D / Getty Images

Największą atrakcją dla turystów jest oczywiście zobaczenie otwarcia lub zamknięcia mostu. Trwa to nie więcej niż 5 minut.

Zamek Krzyżacki w Giżycku

Mazury słusznie kojarzą nam się z zamkami krzyżackimi. Jeden z nich ostał się w Giżycku. Obecnie działa jako hotel St. Burno. Nazwa nie jest przypadkowa. Na obrzeżach miasta stoi krzyż Świętego Brunona z Kwerfurtu – chrześcijańskiego męczennika, który próbował nawracać Prusów.

Zamek krzyżacki w Giżycku ma długą historię. Na przestrzeni lat był przebudowywany i ulegał ówczesnym trendom architektonicznym, dlatego nie przypomina typowej krzyżackiej warowni. Do dziś zachowało się tylko jedno oryginalne skrzydło.