Według CBOS aż 74% badanych jeżdżących na rowerze robi to w celach rekreacyjnych. Wysiłek i przyjemność z jazdy łączymy z podziwianiem krajobrazów i zwiedzaniem nieznanych dotąd miejsc. Zbliżają się wakacje, które wiele osób spędzi właśnie na rowerowych wyprawach, niektórzy po raz pierwszy. Dlatego dzisiaj podpowiadamy w pięciu punktach, w jaki sposób najlepiej się do nich przygotować.

 

1. Kluczowe znaczenie formy

Planując wakacyjną podróż rowerową, warto zatroszczyć się o formę wcześniej. Recepta jest prosta i składa się z dwóch elementów. Pierwszy stanowią regularne, najlepiej dokładnie analizowane i stopniowo rozszerzane treningi (to nic trudnego, jeśli korzysta się z aplikacji badających aktywność takich jak np. Endomondo czy Strava). Jeśli na regularną jazdę brakuje jednak czasu, warto poszukać kompromisu i korzystać z okazji. Na kilka tygodni przed wakacjami polska pogoda zazwyczaj pozwala docierać do pracy na rowerze. Ten środek transportu dobrze także wybrać, udając się na codzienne zakupy i spotkania z rodziną czy znajomymi, a dłuższe trasy można wówczas pokonywać w weekendy.

Z punktu widzenia rowerzysty, także początkującego, spore znaczenie ma odpowiednia dieta. Najlepiej, gdy składa się ona z pięciu mniejszych posiłków dziennie. Przed jazdą warto uzupełnić szczególnie węglowodany, gdyż to one dostarczają energii, którą w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów szybko tracimy. Ostatni posiłek najlepiej spożyć na godzinę przed jazdą. W jadłospisie rowerzysty pożądanymi produktami są między innymi makarony, ryż i kasza, płatki owsiane, suszone owoce, orzechy i nabiał (źródło).

 

2. Niezawodny rower, nieocenione dodatki

Wybierając się na rowerowe wakacje w dalszą lokalizację, na przykład poza Polskę, świetnie przygotowany sprzęt możemy wypożyczyć na miejscu. Jednak wielu z nas woli korzystać z własnych, sprawdzonych już dwóch kółek, co jest w pełni zrozumiałe – wiadomo, że najlepszym przyjacielem każdego rowerzysty jest oczywiście jego niezawodny sprzęt, który jednak przed dłuższymi trasami powinien zostać za każdym razem dobrze przygotowany.

Napompowanie kół, nasmarowanie łańcucha i przymocowanie bagażnika to podstawa, z którą bez trudu poradzi sobie doświadczony użytkownik. Początkujący amatorzy kolarstwa mogą skorzystać natomiast z porady ekspertów w serwisie rowerowym. Jeśli nie zdążymy przygotować sprzętu przed wyjazdem, nic straconego. Wzdłuż wielu europejskich szlaków rowerowych spotkamy liczne, również darmowe serwisy, a także hotele przystosowane do potrzeb rowerzystów, w których znajdzie się miejsce do przechowywania rowerów, ich konserwacji i suszenia ubrań, a personel będzie w stanie udzielić każdemu niezbędnych wskazówek związanych z pokonaniem pobliskich tras. Jeśli te okażą się zbyt trudne dla początkujących, ponieważ – jak np. w Austrii – znajdują się w górach, może warto pomyśleć nad przejechaniem ich rowerami elektrycznymi, które są prawdziwym hitem!

Dłuższe podróże wymagają specjalnego podejścia. Poza kaskiem przydatne będą także ochraniacze na stawy. Nie powinniśmy zapominać o dobrym oświetleniu, a jeśli telefon służy nam do nawigacji, także o odpowiednim uchwycie na kierownicę. Wygodę zapewnią rękawice rowerowe, a dodatkowe bezpieczeństwo – lusterka. Bagaż, zamiast w plecaku, warto przewozić w przytwierdzonych do roweru specjalnych sakwach (źródło).

 

3. Samotnie czy w peletonie?

Spontaniczne wycieczki rowerowe w gronie kilku osób często polegają na skrzyknięciu grupy przez telefon lub portal społecznościowy, aby wyruszyć w konkretne miejsce. W przypadku dłuższych wyjazdów sprawa nie jest taka prosta. Wówczas zdarza się, że każdy chce… jechać w swoją stronę. Dlatego przed zaplanowaniem wakacji warto spotkać się, by dokładnie omówić trasę. Czy wszystkim odpowiadają strome podjazdy? Trzymamy się szosy, czy stawiamy na trekking w nieznane, a może na kolarstwo górskie? Jeśli wyprawa ma charakter rodzinny, trasę trzeba także omówić pod względem możliwości fizycznych dzieci i starszych uczestników. Jednak nawet górzysty teren, który z wizualnego punktu widzenia wydaje się najbardziej atrakcyjny, nie musi stanowić przeszkody dla dzieci, osób starszych, a także dopiero przyzwyczajających swój organizm do wysiłku. Z pomocą przychodzą wspomniane już rowery elektryczne, które zapewniają mięśniom wsparcie w trakcie pokonywania podjazdów.

 

4. Wybór lokalizacji, czyli harmonia pomiędzy rekreacją, naturą i zwiedzaniem

Znając potrzeby i możliwości grupy, czas wybrać konkretne miejsce na rowerową wyprawę. Wielu polskich miłośników dwóch kółek odkryło już najwspanialsze szlaki w naszym kraju i wiele popularnych w krajach o dużych tradycjach rowerowych. Może w tym roku warto postawić na kierunek dobrze przygotowany na przyjęcie zarówno doświadczonych, jak i początkujących rowerzystów, by każdy znalazł trasy odpowiednie dla swoich możliwości? Pod tymi względem wiele do zaoferowania ma Austria z tamtejszymi urozmaiconymi szlakami rowerowymi.

Na co mogą liczyć rowerzyści w tym kraju? Między innymi na uroki 16 najpiękniejszych i największych oraz dziesiątek nieco mniej znanych, ale też pozwalających na odkrywanie kolejnych atrakcji i krajobrazów tras rowerowych. Część z nich, np. trasa Talrunde Galtür, umiejscowiona jest z panoramicznym widokiem na doliny, dzięki czemu w zasięgu wzroku będziemy mieć miasteczka i przyrodę tętniące letnim życiem na tle górskich szczytów. Ciekawe trasy wzdłuż austriackich rzek – Dunaju i Drawy – to znakomita okazja do poznania tamtejszej kultury, historii i walorów kulinarnych. Z kolei dzięki zatrzymaniu się przy jednym z krystalicznie czystych jezior możemy zasmakować sportów wodnych – kajakarstwa, żeglarstwa czy nurkowania. Austria należy do najlepiej przygotowanych pod tym względem krajów w Europie. Przy okazji noclegu możemy więc dokonać naprawy roweru w dedykowanym serwisie, zakupić niezbędny ekwipunek, a także… zregenerować się w saunie.

 

5. Nie tylko rower. Co warto ze sobą zabrać?

Ostatni element udanej wakacyjnej wyprawy rowerowej to ekwipunek. Podróż autem, którą w przypadku polskich turystów wybiera aż 74% wczasowiczów, w zasadzie rozwiązuje wszystkie dylematy, ponieważ w bagażniku zmieści się o wiele więcej, niż jest to niezbędne – można więc mniej potrzebne wyposażenie trzymać na stałe w samochodzie i używać tylko tego, co akurat jest najbardziej przydatne.

Jeśli zaś dłuższe trasy planujemy pokonywać wyłącznie rowerem, bagaż powinien zostać ograniczony do minimum. Wszystko, co konieczne, musi znaleźć się w przytwierdzonych do roweru sakwach, które nie mogą być zbyt ciężkie, bo zwiększa to wysiłek wkładany w pokonanie każdego kilometra. Sakwy należy dobrać tak, by zmieściły się w nich wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy. Ważne parametry przy ich wyborze to odporność na wodę i wygodne mocowanie z regulowanym rozstawem haków.

Tak naprawdę niezbędne będą bielizna termiczna (która zwiększy komfort podczas wysiłku) i kilka zestawów garderoby, w tym kurtka przeciwdeszczowa oraz apteczka (tak, to od niej zaczyna się bezpieczne podróżowanie!).

Jak odpowiednio spakować apteczkę podróżną przeczytasz w artykule: "Nie zapomnij o niej! Apteczka podróżna - co powinno się w niej znaleźć?"

Nieodłącznym atrybutem rowerzysty jest kask, a niekiedy również ochraniacze na łokcie i kolana. Zapasowa dętka, pompka i podstawowe narzędzia również powinny znaleźć się w bagażu.

Na czas urlopu można natomiast śmiało zrezygnować z elektroniki – z wyjątkiem smartfona używanego głównie do nawigacji. Pokonując wakacyjne trasy, warto zaopatrzyć się również w aparat fotograficzny. Wystarczy ruszyć w drogę i delektować się spokojem natury!