Artykuł sponsorowany

Wszystko, czego dusza (turysty) zapragnie

 

Do tego położonego nad Morzem Adriatyckim kraju chce się wracać za sprawą między innymi uwielbianego przez turystów śródziemnomorskiego klimatu, malowniczych krajobrazów, pysznej kuchni, czarujących miast i jeszcze bardziej uroczych okolicznych wysp. Podczas pobytu w środkowej części Chorwacji warto wybrać się w podróż do największego miasta zaraz po Zagrzebiu i jednocześnie stolicy Dalmacji, czyli Splitu. To portowe miasto jest doskonałą bazą do udania się w rejs do Dubrownika, Rijeki, włoskiej Ankony, a także na pobliskie wyspy – Hvar czy Vis. Pierwsza z nich nazywana jest lawendową wyspą szczególnie za sprawą niewielkiej wsi Velo Grablje, niegdyś słynącej z uprawy tej rośliny i w której obecnie na przełomie czerwca i lipca odbywa się festiwal lawendy. Druga zaś oddalona jest najdalej od lądu i porośnięta drzewami liściastymi i iglastymi. Będąc tam, warto popłynąć również na pobliską wysepkę Biševo, żeby zobaczyć jaskinię, której wnętrze przybiera niebieską barwę, gdy oświetlają ją promienie słoneczne.

 

Chorwacja na sportowo

 

Wybrzeże Adriatyku kusi możliwością uprawiania sportów wodnych. Przede wszystkim żeglowanie cieszy się dużym powodzeniem. Wynajęcie łodzi czy jachtu pozwala na dotarcie do wielu idyllicznych wysepek i zatoczek, gdzie można zatrzymać się na chwilę i spędzić czas w otoczeniu bajecznej przyrody. Fani nurkowania mogą zaś podziwiać podwodny świat w przejrzystych i ciepłych wodach morza (osiągalna widoczność nawet do 30-40 metrów). Popularny jest zarówno snorkelling, jak i nurkowanie głębinowe, do którego uprawiania wymagane jest jednak posiadanie odpowiedniego zezwolenia. Turyści chętnie korzystają również ze zwiedzania tej części Bałkanów na rowerze. W mieście Omiš otoczonym masywem górskim można natomiast odważyć się na zjazd kolejką tyrolską zawieszoną nad rzeką i kanionem.

 

Skarby architektury

 

Historyczna kraina Dalmacji skrywa liczne zabytkowe perełki. Z łatwością można dostrzec tu ślady panowania rzymskiego chociażby w Splicie, gdzie główną atrakcją jest pałac cesarza Dioklecjana, do którego budowy posłużyły materiały sprowadzone z Włoch, Grecji (marmury) czy Egiptu (kolumny i sfinksy). Położone nad brzegiem morza miasto Trogir to z kolei wzorcowy przykład średniowiecznej urbanistyki. Zachwycająca architektura tego miejsca, między innymi starówka z pałacem Čipiko czy Katedrą św. Wawrzyńca, została, podobnie jak pozostałości pałacu cesarza w Splicie, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mniejszych miasteczkach również nie brakuje budowli wartych uwagi. W Baškiej Vodzie znajduje się XIX-wieczny kościół św. Mikołaja, z kolei w Makarskiej Klasztor Franciszkański czy Katedra św. Marka.

 

Lato 2019

 

Chorwacja przyciąga miłośników błogiego lenistwa na plaży, zwolenników aktywnego spędzania wolnego czasu, wielbicieli odkrywania historii i kultury odwiedzanych miejsc czy sympatyków rodzinnych wakacji. Całość dopełnia znakomita oferta hotelowa. Obiekty zlokalizowane w Środkowej Dalmacji (m.in. w Trogirze, Makarskiej, Tucepi, Podgorze, Baškiej Vodzie czy Omišu) usytuowane są tuż przy żwirowych plażach i charakteryzują się dostępnością stref relaksacyjnych i sportowych, basenów czy wydzielonych przestrzeni dla najmłodszych gości. Na lotnisko w Splicie w sezonie letnim 2019 można dolecieć z Warszawy za pośrednictwem biura podróży TUI.