Rok 2014 okazał się znaczący w relacjach polsko-tureckich, bowiem jest to rok, w którym obchodzimy 600 rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy tymi krajami. Wydarzenie to stwarza idealną okazję do nawiązania nowych kontaktów czy stworzenia planów, ale i do podsumowań. Jak wyglądają wyjazdy Polaków do Turcji? Na jak długi pobyt się decydujemy i ile wydajemy? Które miejsca należą do naszych ulubionych i jakie hotele wybieramy?
 
Turcja przez długi czas znana była jako jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków Polaków. Urzekały nas błękitne wody, piaszczyste plaże i przystępne ceny lokalnych kurortów. Jednak, jak wynika z danych trivago.pl, zainteresowanie wyjazdami Polaków do Turcji zmalało na przestrzeni ostatnich trzech lat. Dane za rok 2013 wyraźnie pokazują, iż tureckie plaże są dla nas o 27% mniej atrakcyjne niż w roku 2011 i o aż 37% mniej atrakcyjne niż w roku 2012. Pierwszy kwartał 2014 również wskazuje na to, że tendencja ta będzie się utrzymywała - porównując pierwsze trzy miesiące 2014 do tego samego okresu w 2013 zauważalny jest spadek w zainteresowania hotelami w tym kraju o 28%.
 
Widoczna jest jednak pewna zależność: im bardziej obniża się zainteresowanie Polaków Turcją, tym dłuższe stają się ich wyjazdy. Ci, którzy decydują się na wypoczynek w tym rejonie w 2014 rezerwują pokoje hotelowe na średnio 6 dni (2012: 4,3 dni; 2013: 4,9 dni).
 
Ponad jedna piąta rezerwacji (21%) dokonywana jest na wrzesień, co oznacza, że jest on najpopularniejszym miesiącem na wyjazdy. Nieco mniej, bo 18% z nas, decyduje się na tureckie wakacje w sierpniu, a 12% w lipcu. Rezerwacji dokonujemy natomiast najczęściej
w lipcu i sierpniu (15%) oraz wrześniu (13%).
 
Pomimo generalnego wzrostu cen hoteli w Turcji (rok do roku) zmienia się tendencja wyboru zakwaterowania przez Polaków i zauważalny jest wzrost zainteresowania 5-gwiazdkowymi kurortami. Pierwszy kwartał 2013 pokazywał, iż około 31% z nas była gotowa na wybór takiego hotelu, w 2014 jest to już 34%. O 3 punkty procentowe spadło natomiast zainteresowanie hotelami 4-gwiazdkowymi i o 2 hotelami 3-gwiazdkowymi.
 
W 2014 największym zaskoczeniem okazało się malowniczo położone Marmaris, gdzie ceny rok do roku spadły o 53%. Mniej niż rok temu zapłacimy również w miejscowości Antalya (-14%) oraz w Stambule (-9%).