Czy nam się to podoba, czy nie, relacjonowanie podróży w mediach społecznościowych stało się tak oczywiste, jak przed laty było wywoływanie zdjęć do albumów. Nawet wracające co jakiś czas do łask polaroidy nie przebiły popularnością fotografowania smartfonami.

W robieniu zdjęć podczas wyjazdów łatwo niestety przesadzić. Chyba wszyscy kojarzymy ten widok: turysta przyklejony do ekranu komórki i fotografujący dosłownie wszystko dookoła. Takie zachowanie praktycznie uniemożliwia zachwycenie się tym, co nas otacza. Jest na to sposób. Można na przykład wcześniej wybrać najciekawsze, które będziemy chcieli uwiecznić w albumie.

Które miasta na świecie są najbardziej fotogeniczne?

Analitycy z redakcji serwisu money.co.uk wyszli naprzeciw podróżującym fotografom i przygotowali zestawienie najbardziej fotogenicznych miejsc na świecie. Ranking został opracowany na podstawie publikacji internetowych oraz częstotliwości używania oznaczeń i hashatgów przypisanych do danych miejsc.

Pierwsze miejsce zajął Londyn. Stolica Wielkiej Brytanii przebiła popularnością inne miasta w mediach społecznościowych. Łącznie Londyn jest bohaterem 150 milionów postów na Instagramie. Nagrania z miasta zostały odtworzone ponad 28 miliardów razy na TikToku, a na YouTube vlogi znad Tamizy były wyszukiwane 150 tys. razy.

Londyn z aparatem pod ręką

Twórcy zestawienia zwrócili uwagę na to, że Londyn zawdzięcza swoją popularność w Internecie symbolicznym punktom orientacyjnym, które są praktycznie wszędzie. I to prawda, nietrudno znaleźć w Londynie słynne budki telefoniczne czy dwupiętrowe autobusy – niekwestionowane symbole stolicy Wielkiej Brytanii. Zdjęcia przy nich to dla wielu turystów – zwłaszcza odwiedzających Wyspy Brytyjskie po raz pierwszy – oczywista oczywistość.

Gdzie jeszcze szukać ciekawych kadrów w Londynie? Zdecydowanie w dzielnicy Notting Hill. Ulica Portobello Road jest dobrze znana, dzięki kolorowym willom w szeregowcach. Cyklicznie odbywa się tam także jeden z największych pchlich targów na świecie.

fot. Karl Hendon / Getty Images

Od siebie polecam też panoramę Londynu ze wzniesienia w Greenwich Park – to właśnie tam przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne symbolicznie przebiega zerowy południk.

Dubaj i Paryż ulubieńcami fotografów

Dalsze miejsca na podium zajęły kolejno Dubaj i Paryż, co nie jest wielkim zaskoczeniem. Oba miasta od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. O ile jednak stolica Francji kusi podróżnych bogatą historią, sceną kulturalną i zabytkami, o tyle Dubaj jest stosunkowo młodym miejscem z zupełnie inną ofertą.

Jeszcze w XVIII w. Dubaj był niewiele znaczącą wioską rybacką. Dziś to największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich kojarzone z ultranowoczesnymi (i ultrawysokimi) hotelami oraz futurystyczną architekturą. Fotografujących turystów spotkamy na ulicach miasta zarówno w dzień, jak i nocą.

Paryż jest z kolei dowodem na to, że klasyka nam się nudzi. Nawet jeśli wcześniej widzieliśmy wieżę Eiffla setki razy na zdjęciach czy telewizji, będąc w stolicy Francji i tak udamy się na Pola Marsowe, żeby uwiecznić Żelazną Damę na fotografii. Tak samo jest z Łukiem Triumfalnym czy odbudowywaną Katedrą Notre Dame. Osobna kategoria to paryskie kawiarnie i bistra, gdzie nawet zwykłe śniadanie wygląda magnifique.

Nowy Jork w obiektywie internautów

Na 4 miejscu znalazł się Nowy Jork, czyli miasto, które nigdy nie śpi. Widać to, chociażby po tym, jak stale się zmienia. Statua Wolności zawsze będzie symbolem Nowego Jorku, jednak zdjęcia ze słynnym pomnikiem w tle trącą już nieco myszką.

fot. Alan Schein Photography / Getty Images

Jak zatem wygląda nowoczesna, fotograficzna mapa Nowego Jorku? Obowiązkowo Times Square na skrzyżowaniu Broadwayu i alei Siódmej, Most Brookliński, Flatiron Building i Central Park.

Bali – instagramowy raj

Pierwszą piątkę zamyka Bali. Bali to oczywiście nie miasto, a indonezyjska wyspa. Analitycy zrobili jednak wyjątek. Być może dlatego, że wysepka jest ponad 140 razy mniejsza od Nowego Jorku, a pod względem publikacji w social mediach bije na głowę niejedną metropolię.

Na Instagramie jest już prawie 70 milionów zdjęć z Bali. Które miejsca najchętniej fotografują turyści?

  • Wodospad Banyumala
  • Świątynia Uluwatu
  • Tarasy ryżowe
  • Tita Gangga
  • I oczywiście zjawiskowe plaże.

Źródło: money.co.uk