Zobacz 10 najbardziej imponujących widoków z wieżowców Warszawy >>>

Kuba Jurkowski zajmuje się fotografią architektury i przestrzeni miejskiej od 4 lat. W Warszawie robi niepowtarzalne ujęcia z dachów najwyższych wieżowców.  Najlepsze zdjęcia według niego to te, które zrobił o wschodzie i zachodzie słońca oraz w nocy.

 

Uchwycić to jak najlepiej

Dla amatorów fotografii miejskiej, architektonicznej i krajobrazowej Jurkowski przygotował kilka porad. Jak mówi, najlepiej robić zdjęcia podczas wschodu i zachodu słońca oraz podczas „błękitnej godziny” przed  świtem i  „złotej” po zachodzie - wtedy mamy „miękkie światło”. W ciągu dnia należy unikać słońca świecącego bezpośrednio zza pleców, bo tracimy wtedy cienie, co zmniejsza liczbę detali widocznych na zdjęciu.

Ponadto w fotografii krajobrazowej i architektonicznej zawsze warto mieć ze sobą statyw. Jest on nieoceniony przy zdjęciach wieczornych, nocnych i przy słabym oświetleniu,  kiedy chcemy pokazać np. smugi świateł przejeżdżających pojazdów. A jaki statyw? Najlepszy to ten, który mamy przy sobie – śmieje się Kuba.

Wykonując zdjęcie z dalszej perspektywy warto skorzystać z teleobiektywu. Często uzyskamy dzięki temu zdjęcie ciekawsze i bardziej skupione na głównym obiekcie, niż to wykonane przy użyciu obiektywu szerokokątnego i ujęciu z bliska.

Fotograf radzi, by nie unikać ujęć obiektów i miejsc często fotografowanych. Są one popularne nie bez powodu, a z pewnością każdy może uchwycić je w jedyny i niepowtarzalny sposób. Będąc w nowym miejscu warto zatem oglądać pocztówki i ulotki turystyczne.

Fotograf poleca również pamiętać, by podczas fotografowania rozglądać się we wszystkich kierunkach, a nie tylko patrzeć na motyw wybrany w pierwszej chwili. Wymarzony i niepowtarzalny kadr możemy mieć właśnie za plecami.

 

Najbardziej imponujące w Warszawie

Jeśli uważasz się za specjalistę od widoków Warszawy zgadnij, gdzie zostały wykonane te fotografie. Pod każdym zdjęciem podane są 3 możliwe lokalizacje i tylko jedna odpowiedź właściwa. Rozwiązanie znajdziesz pod każdym zdjęciem (po prostu zjedź niżej).

Więcej zdjęć Kuby Jurkowskiego można znaleźć na NowaWarszawa.pl – stronie poświęconej architekturze i życiu w warszawskiej przestrzeni miejskiej. Jak mówią redaktorzy portalu, znajdziemy tu zdjęcia stolicy pokazanej w taki sposób, by jej mieszkańcy byli z niej dumni.

Portal jest również organizatorem wydarzenia Noc Wieżowców, którego ostatnia edycja zgromadziła tylko jednego wieczoru ponad 3,5 tys. uczestników, którzy podziwiali panoramy Warszawy z najwyższych pięter 18 najważniejszych wieżowców stolicy.