Cudze chwalicie, swego nie znacie – mówi znane powiedzenie i trzeba przyznać, że wciąż jest w nim wiele prawdy. Czasem warto zboczyć z popularnego szlaku i wybrać nowy kierunek – może mniej znany, ale dzięki temu o wiele ciekawszy. Razem z Polską Organizacją Turystyczną stworzyliśmy ranking destynacji w Polsce, które bez wątpienia powinny znaleźć się na waszej liście „must see”!

A jeśli nie tylko kochacie podróżować, ale też potraficie z pasją opowiadać o swoich podróżach, weźcie udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów 2020. Do mistrzostw mogą stanąć autorzy prowadzący blogi o profilu podróżniczym, kulinarnym, sportowym, górskim i lifestylowym. Cel – sprawić, by niezwykłą polską przyrodę i wyjątkowe miejsca w kraju poznało jak najwięcej osób!

Zainteresowany? Sprawdź szczegóły pod adresem mistrzostwablogerow.polska.travel, ale najpierw zainspiruj się naszym rankingiem!

1. Kraina Lessowych Wąwozów

Kraina Lessowych Wąwozów to obszar na Lubelszczyźnie z licznymi walorami turystycznymi, rekreacyjnymi, krajobrazowymi, kulturowymi. Znakiem rozpoznawczym jest gęsta sieć lessowych wąwozów z bogactwem flory i fauny i zróżnicowaną rzeźbą terenu. Malownicze trasy prowadzą przez znane wąwozy: Korzeniowy Dół, Plebankę czy Norowy Dół. 

Turyści korzystają ze szlaków pieszych, rowerowych, konnych, kajakowych, tras nordic walking, przepraw promowych czy zimą ośnieżonych stoków narciarskich. 

Na odwiedzających czeka bogata oferta zabiegów leczniczych i relaksacyjnych w nałęczowskim mikroklimacie. Rekreacji rodzinnej towarzyszą parki tematyczne.

Ochronie przyrody służą: Kazimierski Park Krajobrazowy, Wrzelowiecki Park Krajobrazowy i rezerwaty przyrody – Rezerwat Krowia Wyspa czy Chodelski Obszar Chronionego Krajobrazu. 

Odwiedzający krainę przeżyją przygodę z historią i kulturą regionu. Średniowieczne ruiny zamków, magnackie rezydencje, dwory i kościoły otwierają wrota do poznania wielowiekowego dziedzictwa. Muzea regionalne w Wojciechowie, Kluczkowicach, Karczmiskach, muzea biograficzno-literackie w Nałęczowie czy Kazimierzu Dolnym tworzą szlaki kulturowe. Wiosną i latem tętni współczesne życie kulturalne. Odbywają się tu cyklicznie – Festiwal Kazimiernikejszyn, Festiwal Filmu i Sztuki – Dwa Brzegi, Międzynarodowe Zawody Balonowe, Ogólnopolskie Spotkania Kowali połączone z warsztatami kowalstwa.

2. Hajnówka

Hajnówka to malownicze miasto w woj. podlaskim, położone we wschodniej części Równiny Bielskiej, na skraju Puszczy Białowieskiej. Właśnie ze względu na swoje usytuowanie Hajnówka nazywana jest „bramą Puszczy Białowieskiej”. Słynie m.in. jako miejsce wielu badań archeologicznych – znajduje się tu aż 87 stanowisk wykopaliskowych, gdzie odkryto ślady osadnictwa z okresu średniowiecza i czasów nowożytnych.

Bogata historia i atrakcyjne położenie Hajnówki sprawiają, że jest chętnie odwiedzana przez turystów. Jako miasto dwóch religii – katolickiej i prawosławnej – jest bogata w zabytkowe obiekty sakralne. Największe z nich to Sobór Świętej Trójcy i Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Znajdziemy tu także liczne kapliczki, mniejsze kościoły i cmentarze. Ponadto w Soborze Hajnowskim odbywa się coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej.

Wśród atrakcji odwiedzający znajdą także odlany z brązu pomnik żubra czy kolejkę wąskotorową, którą można przejechać się do jeziora Topiło. Dla fanów wypoczynku na łonie natury, dostępne są liczne ścieżki turystyczne i pomniki przyrody, a dla miłośników historii – skanseny.