Choć klasyczna podróż po Chinach dla przysłowiowego Kowalskiego czy Nowaka trwa trzy tygodnie, ci Nowakowie mieli tylko dwa, ale wykorzystali je bardzo intensywnie. Plan był jasny – nakręcić film o tym kraju. W pigułce. Tak dynamiczny jak całe Chiny.

Anna i Marcin Nowakowie podróżowali po Chinach jesienią 2015 roku. Zawitali między narodowym świętem 1 października a początkiem kolorowej jesieni, która wdzierała się w góry Huangshan w prowincji Anhui.

Lew i smok

Klasyczny „Złoty Trójkąt” dla każdego, kto pierwszy raz ma styczność z tym ogromnym krajem, to podróż Pekin – Xian – Szanghaj.

Ania i Marcin podesłali nam niesamowity filmik, w którym - w dynamicznych ujęciach oraz kadrach timelapse i hyperlapse - porównali dwie metropolie: Pekin i Szanghaj. Lwa i smoka. Pomiędzy nimi widzimy spokojniejsze kadry z zadziwiająco pustego Wielkiego Muru Chińskiego oraz mglistych gór Huangshan, zwanych Żółtymi Górami.

Chińska pigułka

- Muzyki do naszego filmu szukaliśmy dość długo przed wyjazdem, całość mieliśmy w głowach. Tradycyjnie oprócz kadrów i pomysłów na filmowe eksperymenty duża część filmu powstała dzięki ujęciom i kadrom upolowanym spontanicznie – mówi autor. - Ten film to taka pigułka, ale pigułki mają to do siebie, że pokazują wiele rzeczy w formie ekstraktu. A smaków, twarzy, inspiracji i detali w tym kraju jest nieskończenie wiele - dodaje.

Film zaczyna się ujęciami z Pekinu, z momentów obchodów święta narodowego, a kończy spacerem po starym mieście w Szanghaju i ogrodach Yu Yuan.

 

Ania i Marcin Nowakowie są blogerami, tworzą pod nazwą „Wędrowne Motyle". Każdą wolną chwilę spędzają w podróży - czasem bliskiej, czasem dalekiej. 

Zobacz galerię >>>

CHINA: Beijing vs Shanghai from Marcin Nowak on Vimeo.

Tekst: Anna i Marcin Nowakowie