Nie tylko blisko, ale i pięknie. Jednym z najciekawszych landów w Niemczech jest Saksonia, najstarsze Wolne Państwo w kraju. Zamki, pałace i malownicze miasteczka przyciągają miłośników przeszłości. Bo naprawdę jest tu co zwiedzać. Spacer wzdłuż rzeki Łaby tarasami Uffera w Dreźnie pozwala poczuć się jak we Florencji. W Lipsku, w kościele Świętego Tomasza na Starym Mieście znajduje się grób Jana Sebastiana Bacha. Kompozytor mieszkał tu i pracował jako kantor przez blisko 30 lat. Ale Saksonia jest atrakcyjna nie tylko dla mieszczuchów. Niewysokie góry na południu z dobrze wyznaczonymi i przygotowanymi szlakami nęcą trampów. I zapewniają niezły zastrzyk adrenaliny.

Wycieczki do Niemiec znajdziesz tutaj
Samolotem. Międzynarodowe lotnisko znajduje się w Lipsku-Halle, a krajowe – w Magdeburgu. Loty z Polski prowadzi Lufthansa, Austrian oraz LOT. Przesiadki są w Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Monachium lub Wiedniu. Ceny biletów od 759 zł w jedną stronę. Lot z Berlina do Magdeburga (stolicy Saksonii -Anhalt) oraz Lipska – 634 zł.

Podróż autobusem trwa około 10 godzin, ale jest znacznie tańsza. Bilety na trasie Warszawa – Lipsk można dostać już za 162 zł w jedną stronę. ■ Nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych z Polski do Saksonii. Pociągi z Warszawy do Berlina kursują kilka razy dziennie, jedzie się 8–11 godzin. Cena 187 zł. Najszybszy dojazd do Lipska jest z Wrocławia. Podróż, z przesiadką w Dreźnie, trwa niecałe 5 godzin! Cena 296 zł. Sprawdź rozkłady jazdy PKP

W Niemczech sieć autostrad liczy około 11 tys. km. W razie wypadku lub awarii samochodu w całym kraju pomocy udziela klub motoryzacyjny ADAC. Osoby należące do klubu w krajach partnerskich otrzymują pomoc bezpłatnie.
Za autostrady się nie płaci, nie ma też na nich odgórnie wyznaczonych ograniczeń prędkości. Jednak jeśli się takie pojawiają, trzeba się do nich bezwzględnie stosować. Z niemiecką policją się nie dyskutuje. Benzyna kosztuje około 1,38–1,47 euro za litr.
■ Przy lotniskach zawsze są wypożyczalnie samochodów. Za każdy dzień korzystania z auta liczą sobie około 30 euro.
Stan techniczny i wyposażenie pojazdów są rygorystycznie kontrolowane przez policję. Odradza się wjazdu do kraju bez dobrze zaopatrzonej apteczki, kamizelki odblaskowej czy trójkąta ostrzegawczego. Jeśli policja stwierdzi poważne odstępstwa od reguł, może nałożyć karę pieniężną (nawet kilkaset euro), zatrzymać dowód rejestracyjny oraz obciążyć kierowcę kosztami odholowania auta do warsztatu.
Dobrze rozwinięta i wygodna jest niemiecka kolej. Największe miasta z sąsiednimi krajami łączą pociągi eurocity oznaczone symbolem EC. RegionalExpress zatrzymuje się tylko na najważniejszych dworcach. W dużych miastach kursuje S-Bahn (szybka kolej miejska). RegionalBahn jeździ między miastami i przedmieściami. Koszt podróży pociągiem z Drezna do Lipska - 21,30 euro (bez zniżki).
www.bahn.de
■ Jazda pociągiem nie jest tania, ale z kartą BahnCard (ważna rok) można obniżyć koszty. BahnCard 25 (liczba przy nazwie karty oznacza procent rabatu) kupuje się za 57 euro. Na BahnCard wydamy 230 euro. Mobility BahnCard 100 pozwala na bezpłatne przejazdy krajowe i 25% rabatu na wyjazdy za granicę.
■ Saxony-Ticket za 24 euro umożliwia darmową jazdę po całej Saksonii, Turyngii i Saksonii-Anhalt pociągami DB drugiej klasy i niektórymi prywatnymi (np. LausitzBahn). Karta jest ważna od 9.00 rano do 3.00 rano następnego dnia.
■ Saksonię warto też zwiedzać pieszo. Szlaki wędrowne są świetnie oznakowane. Więcej informacji w przewodniku: Czas na wędrówki.
Aktywne pomysły w Saksonii.

■ Znalezienie noclegu w Saksonii nie powinno nikomu przysporzyć problemu. Działa tutaj wiele schronisk młodzieżowych (w całym kraju jest ich około 600) i hoteli wszystkich kategorii.
Wieloosobowe pokoje w tzw. Backpacker Hostels to jeden z najtańszych sposobów na nocleg. Takie zakwaterowanie ma wiele zalet. Hostele są miejscem spotkań z innymi turystami, którzy chętnie wymieniają się radami i informacjami, gdzie, co i jak zwiedzać. W hostelach zawsze jest łazienka, wspólna kuchnia, pralka oraz dostęp do Internetu.
Ceny noclegów: od 12 euro w hostelu do kilkuset euro w ekskluzywnym hotelu.
Uwaga: do korzystania z hosteli i schronisk młodzieżowych upoważnia karta Deutsches Jugendherbergswerk niemieckiego oddziału Youth Hostel Association. W Polsce odpowiednikiem tego dokumentu jest legitymacja wydawana przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych (koszt 20–40 zł).
www.ptsm.org.pl
www.saxonytourism.com
www.jugendherberge.de
www.hostelsclub.com

Popołudniowa kawa w Saksonii to rytuał każdego mieszkańca Jednak czym jest filiżanka wyśmienitej kawy bez kawałka smakowitego ciasta? Na niemieckich stołach króluje wiśniowy tort „Czarny Las”: połączenie biszkoptowego ciasta, czekolady, wiśni, bitej śmietany i regionalnej wiśniówki. Pycha!
Ulubionym trunkiem Niemców jest – jakże by inaczej – piwo. Wybór mają spory, aż 5 tys. gatunków. W Saksonii popularne jest tradycyjne bamberskie piwo Rauchbier o posmaku wędzonej szynki.
Piwo to nie wszystko. W Niemczech można kupić 300 rodzajów chleba! Każdy region słynie z innego pieczywa. Saksonia znana jest z Dresdner Stollen, drożdżowej strucli, którą podaje się przede wszystkim w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Najsłynniejszą potrawą w Saksonii-Anhalt jest pstrąg potokowy łowiony w górach Harzu, przyprawiony jałowcem, kolendrą oraz koniakiem.

Na Märkte, miejskie targowiska, warto wybrać się po świeże warzywa, owoce i przysmaki regionalne. W Lipsku targ działa w każdą sobotę na błoniach Festwiese.
W każdy pierwszy weekend miesiąca w Lipsku odbywa się targ antyków i staroci. Okres bożonarodzeniowy to czas jarmarku.
Tym, którzy tanio podróżują, by oszczędzić na luksusowe ciuchy, polecamy w Lipsku szykowne promenady na ulicach Hainstrasse, Nikolaistrasse i Petersstrasse.Lipsk słynie ze wspaniałych zabytków. W Sukiennicach (Gewandhaus) co roku odbywa się około 600 imprez. Stary Ratusz to jedna z piękniejszych budowli niemieckiego renesansu. Mieści się w niej siedziba Muzeum Historii Miasta.
W tym roku w czerwcu w Lipsku świętuje się 325. rocznicę urodzin Jana Sebastiana Bacha. Z tej okazji właśnie otwarte zostało unowocześnione Bach-Museum Leipzig.
www.bach-leipzig.de
W Dreźnie warto wybrać się do kościoła zamkowego (Hofkirche), wzniesionego na polecenie Augusta Mocnego. W tym barokowym kościele nabożeństwa odprawia się również po polsku.
Na drezdeńskim zamku Zwinger zgromadzone są największe na świecie zbiory porcelany. Blisko 50 tys. eksponatów z Chin, Japonii oraz pobliskiej Miśni pochodzi z kolekcji Augusta Mocnego.
Na zamku wodnym Klaffenbach, w Chemnitz organizowane są wystawy rzemiosła artystycznego i sztuki. W sezonie na dziedzińcu odbywa się targ. Zamek można zwiedzać przez cały rok. Za bilet wstępu płaci się 3 euro.
www.wasserschloss-klaffenbach.de
W Chemnitz warto zobaczyć także Willę Esche – secesyjną budowlę z pierwszych lat XX w. Dwupiętrowy budynek z częściowo przeszklonym dachem stał się symbolem sztuki niemieckiej.
860 km fantastycznych tras rowerowych sprawia, że Saksonię powinni docenić również cykliści. Jedną z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych jest ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż Łaby. Szlak prowadzi przez siedem regionów na terenie Niemiec – od miasta Bad Schandau do Cuxhaven położonego w Dolnej Saksonii w północnozachodniej części kraju.
Dni Saksonii obchodzi się co roku w pierwszy weekend września. Imprezy za każdym razem odbywają się w innym mieście.