Najwyższa na świecie winda na świeżym powietrzu zabiera na pokład tylko odważnych. Trzy dwupoziomowe kabiny mają przeszklone ściany, a winda jest całkowicie odsłonięta. Dzięki temu w czasie całej podróży turyści mogą podziwiać oszałamiające widoki.

Obecnie każdego dnia z wind korzysta około 8 000 turystów. Przed pandemią było ich niemal dwa razy więcej – dziennie odnotowywano tu średnio 14 000 wejść. 

Miejsce zyskało popularność po sukcesie hitu Jamesa Camerona z 2009 roku – filme „Avatar”. To właśnie w górach stylizowanych na Zhangjiajie zamieszkują niebieskoskórzy Navi z planety Pandora. 

– Tutejsza budowa geologiczna bardzo dobrze nadaje się do wykorzystania wind jako środka transportu, więc stworzyliśmy windę Bailong. Wcześniej była tu tylko kolejka linowa o ograniczonej przepustowości, więc turyści musieli długo czekać.– wyjaśnia Liu Jie, dyrektor firmy zarządzającej windą, której nazwa oznacza „Sto smoków”.

Dostać się na szczyt można także pieszo, jednak wymaga to trzech godzin wędrówki. Jazda windą trwa zaledwie 88 sekund i kosztuje 19 dolarów (ok. 70 złotych) za bilet w obie strony.

Bailong Sky Lift – jak brzmi pełna nazwa naskalnej windy – jest wyższy niż londyński wieżowiec The Shard i może przetransportować odwiedzających na szczyt klifu o wysokości 362 metrów. Jego budowa kosztowała120 milionów juanów (ok. 4,5 mln złotych).

Chińska gazeta „People's Daily Online” podaje, że jest to najwyższa i najcięższy winda zewnętrzna na świecie. Co więcej, ustanowiła trzy rekordy Guinnessa. Jest najwyższą na świecie windą zewnętrzną z pełną ekspozycją, najwyższą na świecie dwupokładową windą widokową i najszybszą na świecie windą pasażerską o największej nośności.

Konstrukcja składa się z trzech oddzielnych szklanych wind, z których każda może pomieścić jednocześnie do 50 osób.

Budowa windy rozpoczęła się w 1999 roku i zakończyła trzy lata później. Wkrótce po otwarciu zamknięto wyciąg z powodu obaw o bezpieczeństwo pasażerów, ale w 2003 roku ponownie został otwarty. Teraz cieszy się niesłabnącym zainteresowanie wśród turystów pragnących przeżyć jedną z najbardziej przerażających przejażdżek na świecie.

Zhangjiajie to park leśny w prowincji Hunan. Szklana winda to nie jedyna superatrakcja tego miejsca. Można tu znaleźć także most ze szklaną podłogą. Zapierająca dech w piersiach przeprawa rozciąga się nad głębokim kanionem.