Szerpowie to dosłownie „ludzie wschodu”. Tym mianem początkowo określało się lud tybetański zamieszkujący Himalaje. Teraz słowo „szerpa” odnosi się do mieszkańców Himalajów, którzy zatrudniają się jako tragarze i przewodnicy w trakcie wypraw w góry.

 

Choć w większości pozostają anonimowi, to są wśród nich też bohaterowie i rekordziści. Lhakpa Tenzing i Phurba Tashi zyskali popularność bijąc rekord liczby wejść na Mount Everest. Znaleźli się na szczycie 21 razy. Ten rekord pobił Kami Rita Sherpa, który stanął na szczycie Mount Everestu 24 razy.

 

Jednym z najbardziej znanych Szerpów na świecie był również Tenzing Norgay, który w 1953 roku zdobył najwyższą górę świata razem z Edmundem Hillarym. Było to pierwsze wejście w historii.

 

Nie ma wątpliwości, że bez Szerpów wiele przełomowych wejść nie byłoby możliwych. To bowiem na ich plecach na dach świata transportowane są nie tylko bagaże himalaistów, ekwipunek niezbędny do założenia baz, obozów, czy zapewnienia bezpieczeństwa, ale bywa że i sami wspinacze.

 

Z Szerpami na co dzień współpracuje też Nasir Ahmed, przewodnik wspinaczkowy i wycieczkowy, właściciel Gilgit Adventure Treks, od 20 lat organizujący wyprawy i ekspedycje dla turystów z całego świata. Nasir podzielił się z czytelnikami National-Geographic.pl wyjątkowymi zdjęcia z organizowanych przez siebie wypraw.