■ Powierzchnia: 185 180 km2. Stolica: Damaszek. Największe miasta: Aleppo, Hama, Hims, Dajr az-Zaur, Latakia.
■ Ludność: 18 866 mln osób. Ok. 90 proc. stanowią Arabowie.
■ Religie: islam wyznaje 85 proc. społeczeństwa (szyici, druzowie, alawici, sunnici). Około 10 proc. ludności to chrześcijanie należący do różnych Kościołów.
■ Język: arabski (państwowy). Duża część ludności, głównie w miastach, mówi po angielsku i francusku.
■ Waluta – funt syryjski – (100 piastrów), nazywany tu lirą; 1 dolar – ok. 47 SYP. Euro – ok. 65 SYP. 100 SYP – ok. 7 zł. Banknoty: 50, 100, 200, 500, 1 000 funtów.  ■ Wiosną i jesienią. Od marca do maja i od września do listopada. Wtedy jest słonecznie i ciepło, choć w październiku wieczory bywają już chłodne. Latem temperatura przekracza 40˚C, a powietrze jest bardzo suche. Zimą pada.
■ Strefa czasowa to czas warszawski plus jedna godzina. ■ Wydaje ją dział konsularny  Ambasady Syrii w Warszawie. ul. Goszczyńskiego 30, tel. (22) 848 48 09, faks (22) 849 18 47.   
www.syrian-embassy.com.
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. Wizy wjazdowe są ważne 3 lub 6 miesięcy od daty wydania, ale pobyt dłuższy niż 15 dni musi być zarejestrowany w regionalnym Biurze ds.  Cudzoziemców. Wiza pobytowa jednokrotna, ważna 3 miesiące – 25 euro.
■ Uwaga: wiza syryjska traci ważność, jeśli w paszporcie są pieczątki z okupowanej Palestyny, miejscowości granicznych Taba, Wadi Araba, Wadi al-Ordon, Rafah lub Szarm asz-Shajch.
■ Przy wyjazdach grupowych, organizowanych przez polskie biura podróży możliwe jest uzyskanie wizy na granicy. Należy się upewnić, czy w paszporcie nie widnieją wizy, pieczątki bądź inne wpisy
w jakikolwiek sposób wiążące się z Izraelem (dotyczy to również przedmiotów, np. rachunków, biletów komunikacji miejskiej).
■ Władze syryjskie zezwalają na wjazd do Syrii grup turystycznych, które w planie podróży zakładają wcześniejszy pobyt w Izraelu. Warunkiem jest wcześniejsze zgłoszenie przez organizatorów (biuro turystyczne) listy uczestników do syryjskiego Ministerstwa Turystyki, które podejmuje decyzję o nadaniu grupie statusu „religijno-turystycznego”. Ułatwienia te dotyczą wyłącznie grup zorganizowanych. ■ Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski. Samolotami dużych linii lotniczych (m.in. tureckie, austriackie, czeskie) można dostać się na lotniska w Damaszku, Aleppoi Latakii. Cena za bilet w obie strony Warszawa–Damaszek wynosi ok. 2 000 zł. Od podróżujących samolotem pobierana jest opłata w wysokości 200 SYP.
www.momondo.com■ Autobusem. Tak jest najwygodniej, pomiędzy syryjskimi miastami kursują nowoczesne autobusy, a opłaty za przejazd nie są wysokie (na trasie 300 km – ok. 300 SYP). Przykładowe ceny: Damaszek–Hims ok. 120 SYP, Damaszek–Palmyra ok. 120 SYP, Aleppo–Hama 140 SYP. W każdym mieście są dworce autobusowe, na nich wszystkie firmy mają swoje biura. Kupując bilet, trzeba pokazać paszport.
■  Taksówką. Taksówki w Syrii są liczne i bardzo tanie – koszt kilkukilometrowego przejazdu wynosi średnio ok. 50 SYP.
■ Minibusem. Bardzo tanio, choć mało wygodnie (za jeden przejazd, bez względu na dystans, płaci się 5 SYP).
■ Samochodem. Asfaltowe drogi są dobrze utrzymane. W przypadku pobytu dłuższego niż 48 godz. wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Za wjazd samochodem osobowym pobiera się opłatę graniczną. Benzyna bezołowiowa jest ogólnie dostępna (36 SYP za 1 l), olej napędowy tylko dla posiadaczy specjalnego zezwolenia (8 SYP za 1 l).  ■ Hotele są liczne i można wybierać zarówno wśród 5-gwiazdkowych (ok. 4 900 SYP), jak i tanich hosteli. Nie  brakuje także schronisk z wieloosobowymi pokojami i wspólną łazienką nawet za 100 SYP od osoby.
www.southtravels.com/middleeast/syria
www.asiatravel.com/syria  ■ Kuchnia syryjska. Podstawą menu jest mięso baranie, często grillowane, oraz warzywa. Posiłek zaczyna się od ciepłych i zimnych przystawek, podawanych z chlebem pita. Obfity obiad w dobrej restauracji to koszt ok. 500 SYP, ale smaczny lunch można zjeść i za 250 SYP. Alkohol jest dostępny.  ■ Syria jest krajem bezpiecznym. Kradzieże zdarzają się rzadko, ale nie należy pozostawiać rzeczy wartościowych w pokojach hotelowych i samochodach. Aby wezwać policję, należy dzwonić pod nr 112. W przypadku kolizji drogowej numer alarmowy 115.
■ Dni wolne od pracy to piątek i sobota.
■ Obyczaje. Syryjczycy są tolerancyjni, ale trzeba pamiętać o odpowiednim zachowaniu i ubiorze oraz przestrzeganiu podsta¬wowych zasad. Należy zrezygnować ze zwiedzania meczetów w piątki, szcze¬gólnie podczas modłów. W okresie ramadanu od wschodu do zachodu słońca nie powinno się w miejscach publicznych jeść, pić, palić i zachowywać się hałaśliwie.

■ Trzeba zabrać euro lub dolary. Bankomaty są w hotelach, na lotniskach i w sąsiedztwie banków, ale jest ich niewiele. Walutę można wymieniać legalnie tylko w kantorach i bankach. Karty płatnicze są honorowane przez duże hotele, restauracje i sklepy.
■ Zakupy najlepiej robić z kimś miejscowym. Sprzedawcy, widząc obcokrajowca, podbijają cenę wielokrotnie. Nawet jeśli uda nam się utargować połowę i tak będziemy stratni.
■ Telefony komórkowe funkcjonują bez większych utrudnień. Wszyscy polscy operatorzy oferują roaming na Syrię. Karta telefoniczna typu pre-paid: cena ok. 400 SYP, z aparatem telefonicznym od 2 000 SYP. W punkcie sprzedaży trzeba okazać ważny dokument tożsamości.
■ Opłata za zwiedzanie zabytków jest stała: 150 SYP od osoby. ■ Szczepienia nie są wymagane. Zalecane są szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, żółtej gorączce, durowi brzusznemu, tężcowi. www.szczepienia.pl
■ Kłopoty żołądkowe zdarzają się prawie wszystkim nieprzyzwyczajonym do miejscowej flory bakteryjnej. Dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie leki.
■ Wizyta u lekarza kosztuje ok. 500 SYP.
■ Osoby planujące dłuższy pobyt w Syrii (staże, praktyki) zobowiązane są do wykonania badania na obecność wirusa HIV, przy czym uznawane jest jedynie badanie wykonane w szpitalu syryjskim (koszt ok. 500 SYP).  ■ Urząd Konsularny w Damaszku: Tel. 00963-11-3316095
E-mail: E-mail: arabian5@scs-net.org
W Urzędzie Konsularnym Ambasady RP w Damaszku interesanci przyjmowani są od niedzieli do czwartku w godz. 10.00–14.00. www.syria-ne205t.com
www.syrian-embassy.com ■ Lawrence z Arabii – brytyjski dramat przygodowy z 1962 r. w reż. Davida Leana oparty na życiu T. E. Lawrence’a. Tytułową rolę zagrał Peter O’Toole.
PRZEPISY CELNE. Cudzoziemcy planujący wywieźć z Syrii walutę obcą w kwocie przekraczającej 5000 USD powinni jej posiadanie zadeklarować przy wjeździe. Obowiązuje zakaz wywozu waluty syryjskiej w kwocie wyższej niż 500 SYP. Zaka¬za¬ny jest wywóz pamiątek i wyrobów rękodzielniczych o wartości historycznej. Nie wolno także wywozić konserw. W Syrii nie jest naliczany podatek VAT.