Kompleksowe wyniki badania, w którym Fundacja Allegro All For Planet pyta o wiele aspektów rowerowej rzeczywistości, znane będą jesienią (badanie trwa od początku maja). Już teraz można zauważyć różnice w opiniach pomiędzy poszczególnymi województwami oraz wspólny mianownik -  potrzebę poprawy infrastruktury rowerowej.

Najlepiej warunki jazdy rowerem oceniają mieszkańcy województw pomorskiego i podlaskiego, relatywnie najgorzej – rowerzyści z województwa opolskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Największym problemem cyklistów jest w tym momencie brak stojaków rowerowych. Dużym zmartwieniem są także kradzieże rowerów, których boją się zwłaszcza mieszkańcy  Dolnego Śląska i województwa zachodniopomorskiego.

Zobacz dotychczasowe wyniki badań >>>

 

Kradzieże rowerów przede wszystkim w miastach

Jedna trzecia polskich rowerzystów przyznaje, że kradzieże rowerów i wyposażenia rowerowego są poważnym problemem na ich osiedlu, ulicy czy w sąsiedztwie domu.

Z badania prowadzonego w ramach kampanii „Kręć Kilometry” wynika, że rowerzyści z województwa dolnośląskiego i zachodniopomorskiego relatywnie częściej zwracają uwagę na problem kradzieży rowerów i wyposażenia rowerowego. Prawie 40 procent ankietowanych z tych województw uważa kradzieże sprzętu rowerowego za poważny problem.

 

Jest więcej ścieżek, brakuje parkingów

W ramach oceny warunków jazdy rowerem, badani najlepiej ocenili sygnalizacje świetlne i oznakowania dróg w swoich miejscowościach. Zdecydowanie najwięcej zastrzeżeń rowerzyści mają do parkingów rowerowych i stojaków.

Stojaki to bardzo ważny element infrastruktury. Ich dostępność i jakość są kluczowe, żeby skłonić jeszcze więcej Polaków do korzystania z roweru na co dzień. Rowerzyści nie muszą jednak czekać na urzędnicze decyzje, sami mogą wziąć sprawy w swoje ręce.

Jeżdżąc z aplikacją mobilną „Kręć Kilometry” mają szanse wygrać stojaki dla swojego miasta.

-Zamierzamy postawić kolejne 300 stojaków w polskich miastach. O lokalizacji zdecydują kilometry, które mieszkańcy przejadą na rowerach dla swojego miasta. Rywalizacja trwa do końca września - mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet.

Do tej pory w ramach kampanii „Kręć Kilometry” Fundacja postawiła ponad 1000 stojaków w 49 polskich miastach.