Spokojne miejsca nad morzem: Mechelinki

Spokojne miejsca nad morzem to często rybackie wioski i osady. Jedną z takich klimatycznych, zacisznych wiosek są Mechelinki - stara kaszubska osada rybacka, leżąca w gminie Kosakowo w powiecie puckim. To spokojne miejsce nad Morzem Bałtyckim leży przy rezerwacie przyrody "Mechelińskie Łąki". Liczba ludności mieszkającej na stałem To dość bliskie okolice Gdyni, którą z łatwością można zwiedzić w trakcie pobytu.

Co czeka na przyjezdnych w samych Mechelinkach? To przede wszystkim nieoceniony kaszubski klimat i cechy rybackiej wioski. Znajduje się tutaj mały targ rybny i przystań kutrów, którymi nieliczni już dziś mieszkańcy wypływają w morze na połów. To wieś z tradycjami, wspominana na kartach historii już w XII wieku. W samej miejscowości oprócz targu i przystani znajduje się także drewniane molo i niewielka promenada, prowadząca do Klifu Oksywskiego. Godną uwagi rozrywką jest też wizyta w rezerwacie o pięknym, surowym nadmorskim krajobrazie. Chroni on liczne gatunki ptaków i ich stanowiska lęgowe.

Do Mechelinek można dostać się komunikacją miejską z Gdyni, ale najłatwiej jest dojechać własnym samochodem. Większość przyjezdnych jedynie odwiedza wieś, choć można z powodzeniem zatrzymać się tu na dłużej - baza noclegowa stale się rozrasta.

 

Spokojne miejsca nad morzem: Karwieńskie Błoto Pierwsze

Spokojne miejsce nad morzem to także Karwieńskie Błota, szczególnie Karwieńskie Błoto Pierwsze. To wieś kaszubska leżąca, podobnie jak Mechelinki, w powiecie puckim, ale w gminie Krokowa. Leży niedaleko Karwi, w której ruch turystyczny jest o wiele bardziej intensywny. W wiosce mieszka na stałe około 400 osób. To jedna z ostatnich zachowanych w Polsce osad typu holenderskiego - jej założenie i architektura są wpisane w rejestr zabytków.

Oba Karwińskie Błota (Pierwsze i położone nieopodal Drugie) to spokojne miejsca nad polskim morzem. Tereny te ze względu na bagna (stąd też ich nazwa) aż do końca XVI wieku były uważane za nienadające się do zamieszkiwania. Dopiero wtedy starosta pucki sprowadził na te ziemie osadników z Fryzji i Niderlandów, którzy doskonale znali się na melioracji. Zbudowali oni wieś o specyficznym układzie rzędówki bagiennej. Nigdy nie był to łatwy teren - budowano tamy, rowy do melioracji, i inne zabezpieczenia przed skutkami powodzi i sztormów. Oprócz nietypowego układu ruralistycznego można tu podziwiać także nieźle zachowany cmentarz ewangelicki.

Turyści, których interesują ciche i spokojne miejsca nad morzem często wybierają Karwieńskie Błoto Pierwsze lub Karwieńskie Błoto Drugie. Wiele prywatnych domów oferuje tu miejsca noclegowe dla przyjezdnych.

Spokojne miejsca nad morzem: Pustkowo

Spokojne miejsca nad morzem noszą czasem nazwy, które same w sobie sugerują odpoczynek i relaks. Należy do nich Pustkowo, leżące w gminie Rewal w powiecie gryfickim. To maleńka wieś licząca niewiele ponad 100 mieszkańców.

Turyści wybierający jedynie spokojne miejsca nad Morzem Bałtyckim mogą tu liczyć na dostęp do kąpieliska morskiego i niezbyt zatłoczoną plażę. Kąpielisko obejmuje około 200 metrów linii brzegowej. Przez wieś przebiega Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego, czerwony szlak turystyki pieszej. Znajdują się tutaj trzy pomniki przyrody oraz replika krzyża z Giewontu. Miejscowość ta utrzymuje się głównie z turystyki. Z pewnością można tu wypocząć, znaleźć spokój i ciszę, o które tak trudno w bardziej znanych okolicach nadbałtyckich. Każdy, kto chce jedynie spacerować i plażować, doskonale się tutaj odnajdzie i będzie zadowolony z pobytu.

Mimo niewielkiego oblężenia przez turystów, Pustkowo jest dobrze przygotowane na sezon turystyczny - znajdują się tutaj liczne pola namiotowe, campingi. ośrodki wypoczynkowe i prywatne kwatery udostępniane przyjezdnym. Nawet w sezonie nie ma tu tłumów, panuje spokój i cisza. Niedaleko znajduje się popularny i znany Rewal.

 

Spokojne miejsca nad morzem: Smołdziński Las

Spokojne miejsca nad morzem to bliskość natury o odpoczynek od miejskiego zgiełku. Smołdziński Las leży w powiecie słupskim. To typowa, niewielka wieś kaszubska. Mieszka tu na co dzień około 200 osób., które w dużej mierze utrzymują się dziś w sezonie z turystyki i oferowania przyjezdnym noclegów. Miejscowość leży na samym skraju Słowińskiego Parku Narodowego, pięknego azylu przyrody. To ciche, spokojne miejsce nad morzem nie jest odwiedzane przez zbyt wielu ludzi.

W okolicy Smołdzińskiego Lasu znajduje się piękna plaża. Droga do niej wiedzie przez las i nie jest krótka - niekiedy trzeba przejść nawet kilka kilometrów. To miejsce to propozycja dla podróżujących, którym marzy się piękne odludzie, ale nie zależy im na komforcie "wyjścia na plażę tuż pod ośrodkiem". Odnajdą się tutaj osoby marzące o całkowitym relaksie i wypoczynku, nastawione na mnóstwo spacerów. Plaża bywa tu pusta nawet w szczycie sezonu. To także raj dla osób poruszających się chętnie na rowerze.

Nieopodal znajduje się Smołdzino, duża wieś o bogatej historii. Zachował się tutaj między innymi kościół z XVII wieku, park pałacowy, przystań żeglarska oraz wieża widokowa. Smołdzino, podobnie jak Smołdziński Las, to spokojne miejsce nad morzem godne polecenia każdemu szukającemu wytchnienia.

Spokojne miejsca nad morzem: Sarbinowo

Spokojne miejsca nad morzem to nie tylko malutkie wioski, o których istnieniu wie niewiele osób. To także Sarbinowo - miejscowość stanowiąca kompromis pomiędzy turystyczną wygodą a spokojem i ciszą. Sarbinowo to nazwa wielu wsi leżących nad polskim morzem. Mowa tu o letniskowej wsi w powiecie koszalińskim w gminie Mielno. Poza sezonem zamieszkuje ją około 600 osób, jest to więc miejscowość większa niż opisywane powyżej. Na terenie wsi znajduje się kąpielisko na 100 metrach linii brzegowej.

Wieś była wzmiankowana już na początku XIV wieku. W wieku XIX groziło jej realnie pochłonięcie przez morze - wybudowano specjalny mur oporowy, który temu zapobiegł. Do dziś we wsi pozostał ciekawy kościół z XIX wieku oraz zabytkowa chałupa rybacka o ścianach szachulcowych z drewna dębowego. Turyści bardzo często plażują lub spacerują urokliwą promenadą wiodącą wzdłuż wybrzeża.

Sarbinowo jest miejscowością nastawioną na przyjezdnych, jednak niezbyt zatłoczoną. Można liczyć na to spokojne miejsce na wakacje nad morzem - plaże rzadko bywają mocno zatłoczone. Warto tu przyjechać zarówno w środku sezonu jak i poza sezonem, by pospacerować i oddychać świeżym, nadmorskim powietrzem bez tłumów i gwaru dookoła. Sarbinowo leży zaledwie 7 km od popularnego Mielna.