Spokojne miejsca nad morzem: Mechelinki

Spokojne miejsca nad morzem to często rybackie wioski i osady. Jedną z takich klimatycznych, zacisznych wiosek są Mechelinki - stara kaszubska osada rybacka, leżąca w gminie Kosakowo w powiecie puckim. To spokojne miejsce nad Morzem Bałtyckim leży przy rezerwacie przyrody "Mechelińskie Łąki". Liczba ludności mieszkającej na stałem To dość bliskie okolice Gdyni, którą z łatwością można zwiedzić w trakcie pobytu.

Co czeka na przyjezdnych w samych Mechelinkach? To przede wszystkim nieoceniony kaszubski klimat i cechy rybackiej wioski. Znajduje się tutaj mały targ rybny i przystań kutrów, którymi nieliczni już dziś mieszkańcy wypływają w morze na połów. To wieś z tradycjami, wspominana na kartach historii już w XII wieku. W samej miejscowości oprócz targu i przystani znajduje się także drewniane molo i niewielka promenada, prowadząca do Klifu Oksywskiego. Godną uwagi rozrywką jest też wizyta w rezerwacie o pięknym, surowym nadmorskim krajobrazie. Chroni on liczne gatunki ptaków i ich stanowiska lęgowe.

Do Mechelinek można dostać się komunikacją miejską z Gdyni, ale najłatwiej jest dojechać własnym samochodem. Większość przyjezdnych jedynie odwiedza wieś, choć można z powodzeniem zatrzymać się tu na dłużej - baza noclegowa stale się rozrasta.

 

Spokojne miejsca nad morzem: Karwieńskie Błoto Pierwsze

Spokojne miejsce nad morzem to także Karwieńskie Błota, szczególnie Karwieńskie Błoto Pierwsze. To wieś kaszubska leżąca, podobnie jak Mechelinki, w powiecie puckim, ale w gminie Krokowa. Leży niedaleko Karwi, w której ruch turystyczny jest o wiele bardziej intensywny. W wiosce mieszka na stałe około 400 osób. To jedna z ostatnich zachowanych w Polsce osad typu holenderskiego - jej założenie i architektura są wpisane w rejestr zabytków.

Oba Karwińskie Błota (Pierwsze i położone nieopodal Drugie) to spokojne miejsca nad polskim morzem. Tereny te ze względu na bagna (stąd też ich nazwa) aż do końca XVI wieku były uważane za nienadające się do zamieszkiwania. Dopiero wtedy starosta pucki sprowadził na te ziemie osadników z Fryzji i Niderlandów, którzy doskonale znali się na melioracji. Zbudowali oni wieś o specyficznym układzie rzędówki bagiennej. Nigdy nie był to łatwy teren - budowano tamy, rowy do melioracji, i inne zabezpieczenia przed skutkami powodzi i sztormów. Oprócz nietypowego układu ruralistycznego można tu podziwiać także nieźle zachowany cmentarz ewangelicki.

Turyści, których interesują ciche i spokojne miejsca nad morzem często wybierają Karwieńskie Błoto Pierwsze lub Karwieńskie Błoto Drugie. Wiele prywatnych domów oferuje tu miejsca noclegowe dla przyjezdnych.