Oferują usługi rehabilitacyjne, takie jak fizykoterapia, laseroterapia czy elektrolecznictwo. Wykorzystują wody lecznicze czerpane wprost ze źródeł, preparaty naturalne (zioła, glinki, minerały) oraz najnowocześniejsze zdobycze medycyny. Prowadzone w leczniczych SPA terapie uzupełniają programy fitness i rekreacyjne.

Klinika uzdrowiskowa Pod Tężniami

Spa i Wellness - Ciechocinek

Sanum per aquam, czyli zdrowie dzięki wodzie. W Ciechocinku dewiza SPA jest chyba najbardziej przekonująca. Zwłaszcza że odpowiednikiem tego zagranicznego terminu w języku polskim jest uzdrowisko. A Ciechocinek to jedno z najstarszych uzdrowisk w kraju. Powstało, by wykorzystywać zalety źródeł solankowych, którymi zajmował się tu m.in. Stanisław Staszic.

Klinika korzysta z jej bogactwa, stawiając przede wszystkim na zabiegi balneologiczne: kąpiele solankowe, perełkowe, kwasowęglowe. Możemy tu przyjechać na rehabilitację na przykład po operacji kręgosłupa lub gdy cierpimy na zwyrodnienia stawów czy wady postawy. W ośrodku pracują specjaliści terapii manualnej oraz doświadczeni rehabilitanci. Organizowane tu turnusy oferują programy ogólnousprawniające dla osób ze schorzeniami narządów ruchu, układu oddechowego, układu krążenia, niedowładem i porażeniami oraz dla puszystych, cukrzyków i pań po mastektomii.

W tutejszej klinice działa SPA&Wellness z odnową biologiczną i centrum balneologicznym. Warto w nim skorzystać z masażu podwodnego z koloroterapią, który działa antydepresyjnie i antyalergicznie. Dzięki ciechocińskiej soli i szlamowi skóra staje się gładsza, znikają zrogowacenia i wypryski. Czujemy się lżejsi, łatwiej nam się oddycha, zwłaszcza jeśli zabiegi wspomożemy wycieczką wokół tężni (mają 1 700 m długości).  Znajdujące się tu pompy transportują solankę do specjalnych, drewnianych rynienek, z których parując, ścieka w dół po niezliczonych gałązkach. Do tego dochodzi inhalacja ze specjalnego „grzybka” – zabytkowej fontanny rozpylającej solankę, stojącej pośrodku tężni. Obniża ona ciśnienie, pomaga leczyć m.in. astmę, zapalenie oskrzeli.

Jelenia struga

Spa Resort - Kowary, Karkonosze

Największą atrakcją tego ośrodka jest jedyne w Polsce i jedno z pięciu na świecie naturalne, podziemne inhalatorium radonowe, które znajduje się w sztolni Kowary. Leżąc kilkaset metrów pod ziemią na wygodnym łóżku, wdychamy powietrze, które zbawiennie wpływa na układ oddechowy, wyrównuje ciśnienie, działa przeciwbólowo, relaksacyjnie i poprawia dotlenienie krwi. Inhalację uzupełnia wypicie szklanki niskozmineralizowanej wody radonowej „Potencjałki”, która przesącza się ze ścian sztolni (nawet do 100 l dziennie).

Po zabiegu możemy się wybrać na spacer zabytkowymi chodnikami sztolni bądź na nordic walking poprzez świerkowe lasy u podnóża Karkonoszy.

Malinowy zdrój

Hotel Spa - Solec Zdrój

Słynie przede wszystkim z kąpieli i okładów borowinowych. Co ciekawe, wprowadziło je na początku jako zabieg stricte leczniczy tutejsze Centrum Rehabilitacyjne. Ponieważ jednak bardzo spodobał się klientom, został też włączony do oferty działającego obok centrum ośrodka SPA i kosmetyki. Kąpiel odbywa się w wielkiej wannie wypełnionej wodą z papką przyrządzoną z rozdrobnionej borowiny. Wrażenie nie jest najmilsze, zwłaszcza że pod wpływem wysokiej temperatury wody (do 42oC) intensywnie się pocimy, a w wannie musimy wytrzymać do 25 minut! Z kolei okłady polegają na nałożeniu na nasze ciało pięciocentymetrowej warstwy torfowej papki. Następnie jesteśmy zawijani w prześcieradła. Po tak intensywnym wysiłku trzeba dłuższy czas wypocząć na leżąco...
Do wszystkich zabiegów leczniczych i kosmetycznych wykorzystywana jest solanka chlorkowo-jodkowo-sodowo-bromkowo-siarczkowa czerpana z dwóch soleckich źródeł. Dzięki dużemu stężeniu siarki oraz wysokiej mineralizacji  uważana jest za najsilniejszą wodę leczniczą w Polsce. Przed rozpoczęciem kuracji lekarz ustala z nami indywidualny program zabiegów. Nowością SPA są kąpiele piwne – zanurzeni w trunku możemy go też popijać!

Domowe Spa

Gdy nie mamy czasu na wizyty w wyspecjalizowanych ośrodkach, możemy urządzić SPA we własnym domu. W tym celu wymieńmy klasyczną wannę na tę z hydromasażem, a brodzik na kabinę prysznicową do kąpieli parowej, kaskady, biczów wodnych oraz tradycyjnego natrysku. To wydatek kilku tysięcy złotych. Tańsza opcja polega na wymianie rączki prysznica na specjalną, z regulowanym strumieniem wody. W ten sposób możemy zafundować sobie codziennie regularny masaż, najlepiej w formie przemiennego gorącego i zimnego prysznica, który nie tylko doskonale ujędrnia ciało, ale rano po prostu budzi nas do życia lepiej niż kawa! Poza tym w ten sposób świetnie się hartujemy, więc zimowa grypa nas nie dopadnie.


Gdy chcemy, aby nasze zwiotczałe uda lub inna część ciała znów się dobrze prezentowały, sięgnijmy po automasażery – wykonane z surowców naturalnych lub zasilane elektrycznie. Bogaty ich wybór znajdziemy w sklepach AGD w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Gdy tylko będziemy używać ich systematycznie, spodziewany efekt zobaczymy bardzo szybko.

Postawmy na sprawdzone kosmetyki, oparte na składnikach naturalnych: glinkach, owocach, miodzie, wodzie źródlanej. Unikniemy alergii i innych chorób skórnych, a nasza skóra, właściwie odżywiona, stanie się znów bardziej sprężysta, piękniejsza, po prostu widocznie młodsza!

Zabieg borowinowy


Borowina pochodzi od staropolskiego określenia torfów, które były wydobywane w borach. Do lecznictwa wprowadzono je po raz pierwszy na Orawie w Mariańskich Łaźniach w 1815 r., w Polsce zaś w Krynicy w 1858 r. Borowina ma szereg zalet: poprawia krążenie krwi, działa przeciwzapalnie, ściągająco, bakteriobójczo, regenerująco i odmładzająco na skórę, leczy schorzenia gośćcowe oraz kobiece. Jednym z głównych produktów jest pasta z borowiny, która powstaje przez jej rozdrobnienie i nawodnienie w specjalnych młynach kulowych. Stosuje się ją w uzdrowiskach  do celów leczniczych.

  • Jelenia Struga: Kowary, Podgórze 55; Pokój 2-os. od 260 zł.; Zabieg radonowy zawarty w cenie noclegu, program Nowe życie dla kobiet w ciąży 180 zł.; www.jeleniastruga.pl
  • Malinowy Zdrój: Solec Zdrój, ul. Leśna 7; Pokój 2-os. 480 zł.; W cenie 2 zabiegi, w tym kąpiel borowinowa 25 zł., kąpiel piwna 45 zł.; www.malinowyzdroj.pl
  • Pod Tężniami: Ciechocinek, Warzelniana 7; Pokój 2-os. od 240 zł.; Masaż podwodny z koloroterapią 38–42 zł, terapia manualna 80 zł.; www.podtezniami.pl