Wakacyjny pobyt w takim ośrodku, nawet dla najbardziej przepracowanej, zestresowanej pracą (ale jednak lubiącej ruch) osoby na dłuższą metę wydaje się być nużący. Dlatego SPA prześcigają się w propozycjach skierowanych do aktywnych oraz tych,  którzy pragną odzyskać utraconą sprawność fizyczną. Oprócz klasycznych zabiegów wellnessowych możemy ustawić do pionu szwankujący kręgosłup, przywrócić swobodę ruchów, wzmocnić serce, mięśnie nie tylko na siłowni, ale na przykład jeżdżąc konno, pływając czy pędząc w dół po górskich stokach. A to oznacza ruch na świeżym powietrzu, czyli samo zdrowie. Jak by tego było mało, ośrodki organizują też liczne imprezy w terenie, jak kuligi czy zawody żeglarskie. Możemy też zwiedzać kamienne kręgi, otoczone legendami sztolnie czy ruiny zamczysk, bo ośrodki SPA położone są zazwyczaj w regionach atrakcyjnych turystycznie.

Spa aktywne

Coraz częściej hotele SPA, oprócz zabiegów typowo wellnesowych proponują rozmaite zajęcia sportowe i rekreacyjne, prześcigając się nawzajem w pomysłach. Można śmigać po górskich stokach, zażywać kąpieli w aquaparkach, a nawet zwiedzać niezwykłe miejsca.

Dworek nad Regą

Hotel i Spa - Nowielice Stylowy dworek przyciąga miłośników wędkarstwa, jazdy konnej i SPA. Ośrodek wyróżnia body detox polegający na kąpieli stóp w specjalnym urządzeniu wyglądającym jak minimiednica. Gdy woda zmieni kolor, to znak, że nasz organizm pozbywa się toksyn. Zabiegi te pomagają w leczeniu chorób krążenia, artretyzmu, bólów stawów.

Warmia Park

Termy Medical koło Olsztyna Nowością są zabiegi na bazie naturalnych preparatów Kurland, stosowane po raz pierwszy w tej części Europy. Wykorzystywane są w nich wyłącznie naturalne składniki: masło i mleko kozie, zioła, minerały morskie, owoce, ziemia lecznicza, siano i kwiaty.

Warte polecenia są pielęgnujące kąpiele w winogronach, płatkach róż, piwie, masaż za pomocą gorących i zimnych kamieni Sassi del Volcano oraz Pantai Luar. Wykorzystuje on moc ziół i owoców zamkniętą w gorących stemplach. Trzeba się koniecznie skusić na orientalną kąpiel w hammamie, czyli łaźni tureckiej.

Można tu spędzić czas zgodnie z ułożonym przez siebie programem bądź, po uprzedniej konsultacji, pod okiem fachowców zadbać  o zdrowie i urodę. Kompleks obiektów wypoczynkowych zlokalizowany jest w pięknym zakątku Warmii  i Mazur, 18 km od Olsztyna, na przesmyku między jeziorami Pluszne i Łańskie. Oprócz części hotelowej, centrum SPA, restauracji, klubu muzycznego, sal konferencyjnych, centrum sportowego jest tu również imponujący aquapark: 11 basenów,  pięć zjeżdżalni, podwodne akwaria, tężnie solankowe, ścianka wspinaczkowa, groty dla zakochanych. Na aktywnych czekają rowery, sprzęt wodny, kije do nordic walking, natomiast zimą kuligi.

Hotel Młyn Klekotki

Resort & Spa - Godkowo Jeszcze pod koniec lat 70. działał tu młyn z 1619 r., dziś hotel i spa. Oryginalną propozycją centrum są kąpiele ziołowe. Można zanurzyć się np. w relaksująco-odprężającym naparze z lipy, rumianku i chmielu lub leczącej choroby skórne mieszance na bazie krwawnika. W czasie wolnym zagramy w tenisa, minigolfa, siatkówkę, popływamy łódką, a zimą weźmiemy udział w ognistym kuligu. Zaledwie 30 minut spacerem od młyna kryje się w leśnych ostępach tajemniczy, kamienny krąg.

HOTEL Mrongovia

Resort & SPA - Mrągowo Położony jest malowniczo na zboczu Jaszczurczej Góry nad brzegiem jeziora Czos w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. To raj dla amatorów sportów wodnych, ale i osób preferujących wędrówki pieszo, jazdę na dwóch lub czterech kółkach lub konno. W tutejszym SPA warto skusić się na hydrofusion w kapsule Dermalife, która wygląda jak olbrzymia gofrownica i na początku budzi nieufność. Niepotrzebnie, ponieważ ten zabieg oczyszczający ciało jest bardzo przyjemny (chociaż niektórym osobom w czasie seansu przeszkadza pocenie się).

W „Mrongovii” są trzy rodzaje kinezyterapii (leczenia ruchem): shape class, na których wzmacniamy mięśnie ciała oraz zwiększamy wytrzymałość własnego organizmu; spinafit class – dla osób z bólami kręgosłupa, i harmony stretch – zajęcia rozciągająco-relaksujące z elementami jogi i pilates. Przed zabiegami musimy się poddać 15-minutowemu badaniu kompozycji ciała aparatem Futrex. Dzięki niemu dowiadujemy się o wszelkich naszych ewentualnych niedoskonałościach, otrzymujemy zestaw odpowiednich ćwiczeń oraz dietę.Atrakcją hotelu jest zespół basenów. Po saunie i intensywnym masażu pod „armatką wodną” możemy zdecydować się na szaleńczą jazdę w dół wodną zjeżdżalnią lub bąbelki w jacuzzi na świeżym powietrzu. W siłowni poprawimy kondycję, a na kręgielni potrenujemy celność rzutów. To okazja do zrzucenia ekstrakalorii.

Zabieg hydrofusion

Przeprowadza się go w kapsule dermalife łączącej kurację terapeutyczną i kosmetyczną z odnową biologiczną. pełni funkcję sauny, terapii świetlnej wykorzystującej podczerwień, hydroterapii (para wodna regulowana do temperatury 48°c), masażu wibracyjnego i aromaterapii. Rezultatem jest samooczyszczenie i detoksykacja ciała. Zwiększa się również dotlenienie krwi i tkanek, czego wynikiem jest lepsze odżywienie skóry i jej odmłodzenie. trudno orzec, czy zabieg ten rzeczywiście odmładza, ale faktem jest, że po wyjściu z kapsuły czujemy się jak nowo narodzeni.


Masaż kamieniami

Masaż gorącymi i zimnymi kamieniami to bardzo przyjemny, relaksacyjny zabieg. Na gołych plecach, wzdłuż linii energetycznych ciała, układane są rozgrzane kamienie bazaltowe. Ponieważ ich kształt jest obły, są miłe w dotyku. Ciepło kamienia wnika w naszą skórę, stopniowo ją rozgrzewając. Po pewnym czasie odczujemy wyraźne, postępujące rozluźnienie. Ale to jeszcze nie koniec wrażeń, bo po zdjęciu kamieni czeka nas masaż. Tym razem nie jest to jednak silne ugniatanie, ale raczej delikatny dotyk, wręcz głaskanie powodujące dalsze odprężenie.

Po masażu – kolejny etap, czyli chłodne kamienie marmurowe, które ponownie układane są wzdłuż linii energetycznych. Niespodzianką jest jeden ciepły kamień. To tak, jakbyśmy naraz zostali oblani zimną i gorącą strugą wody. Po godzinie zabiegu czujemy się jak nowo narodzeni.

Masaże stemplami

Pantai Luar to odprężający masaż pleców lub całego ciała wywodzący się z Azji Wschodniej.  Przy jego wykonywaniu wykorzystywane są  specjalne stemple (woreczki napełnione odpowiednią kompozycją suszonych ziół i owoców). Zanurza się je w olejku z ekstraktami roślinnymi, rozgrzanym wcześniej do temperatury 140°C, a następnie masuje nimi ciało. Poprzez szybkie przejście gorąca z jednego receptora do drugiego, aktywuje się mechanizm autoregeneracji skóry. Ten rozleniwiający zabieg trwa około   40 minut.
  • Dworek nad Regą: Trzebiatów, Nowielice 1; Pokój 2-os. 90 zł.; Zabieg body detox 45 zł.; www.dworek–rega.pl
  • Hotel „Młyn Klekotki”: Godkowo, pow. elbląski; Pokój 2–os. ok. 350 zł.;Kąpiele ziołowe 40–60 zł.; www.hotelmlynklekotki.pl
  • Warmia Park: Pluski, gm. Stawiguda.; Pokój 2-os. od 380 zł.; Masaż Pantai Luar 290 zł. www.warmiapark.pl
  • Hotel „Mrongovia”: Mrągowo, ul. Giżycka 6; Pokój 2-os. od 350 zł.; Zabieg hydrofusion, wyszczuplający, maska z wodorostów: po 180 zł.; www.mrongovia.hotel.pl