Problemy z lotem? Znaj swoje prawa

Na urlop do bardziej odległych destynacji najwygodniej podróżować samolotem. Niestety w szczycie sezonu opóźnione loty stanowią standard. To nie tylko źródło frustracji, ale także groźba pokrzyżowania planów wakacyjnych. Jako pasażer musisz znać swoje prawa. Jeśli podróżujesz na jednym bilecie z planowaną przesiadką, nie musisz martwić się o transfer. Przesiadka zgodnie z planem leży po stronie linii lotniczych, a kolejny samolot z pewnością ci nie ucieknie. Jeśli natomiast organizujesz przesiadkę samodzielnie, warto zarezerwować na nią odpowiednio dużo czasu, również biorąc pod uwagę opóźnienia. Zapasowy czas możesz poświęcić na przykład na zwiedzanie okolicy.
Osobną kwestię stanowią odszkodowania za opóźnione loty. Jeśli w miejscu docelowym wylądujesz 3 godziny później, niż wynikałoby to z rozkładu, zazwyczaj należy się odszkodowanie. Dzieje się tak, jeśli twoje połączenie odbywa się liniami działającymi w Unii Europejskiej, z wyjątkiem tras realizowanych poza wspólnotą i na teren Unii przez linie zarejestrowane poza nią. Minimalna wartość rekompensaty to 250 €, a jej kwota rośnie wraz ze wzrostem opóźnienia i długością trasy. Ponadto przy dłuższej przerwie w podróży, zależnie od szczegółów lotu, linie lotnicze muszą zapewnić ci posiłek, a nawet zakwaterowanie i transport do miejsca noclegu.

Lista wymaganych szczepień

W jaki sposób zabezpieczyć swoje zdrowie? Oczywiście przy pomocy odpowiedniej polisy turystycznej. Jednak, aby działała ona w pełnym zakresie, zwłaszcza w egzotycznych krajach, konieczne może okazać się wykonanie wymaganych bądź zalecanych szczepień w określonym terminie. Dlatego przed podróżą poznaj ich listę na stronie MSZ. Z tego samego źródła dowiesz się także wszystkiego na temat warunków sanitarnych, zwyczajów i potencjalnych zagrożeń występujących w konkretnych krajach.
W przypadku zwykłej grypy czy zatrucia pokarmowego niektóre towarzystwa zwracają również koszty zakupionych na własną rękę leków. Najlepiej zapoznać się zatem z historiami osób, którym zdarzyło się skorzystać z konkretnej polisy – sprawdź je na stronie dobrezakonczenia.pl.

Jak optymalnie wybrać hotel?

Niekiedy spokojny urlop burzą nam warunki zakwaterowania. Nie po to wybieramy hotel w dobrym standardzie i z określonym wyżywieniem, by w trakcie pobytu narzekać na warunki higieniczne, słabą obsługę, niskiej jakości posiłki, hałas czy nawet brak obiecanego widoku zza okna. Rezerwując hotel, nie kieruj się wyłącznie zdjęciami, które prawdopodobnie nie pokazują pokoju, w którym zamieszkasz, ale przeczytaj dokładnie informacje dotyczące warunków zakwaterowania. Poszczególne oferty różnią się pomiędzy sobą także możliwością odwołania rezerwacji. Wybierając bardziej elastyczne, możesz odwołać rezerwację, jeśli hotel nie spełnia standardów. Oczywiście najlepiej uniknąć takiej sytuacji.
W dobie internetu warto posiłkować się opiniami wcześniejszych gości. Pojedyncza negatywna uwaga i ocena nie musi oznaczać, że hotel prezentuje niski standard. Jednak jeśli podobne komentarze się powtarzają, a oceny są dość niskie, lepiej unikać takiego miejsca zakwaterowania szerokim łukiem – nawet gdy cena wydaje się atrakcyjna.

Bezpieczeństwo w trakcie urlopu

Ostatecznie w trakcie wakacji najważniejszą kwestią pozostaje bezpieczeństwo. Nawet jeśli podróżujesz po Europie i posiadasz kartę EKUZ, pamiętaj, że nie rozwiązuje ona wszystkich potencjalnych problemów. Dlatego warto postawić również na elastyczną polisę turystyczną, jak na przykład WARTA Travel. Wysokość polisy dobierz adekwatnie do destynacji. Absolutną podstawę stanowi ubezpieczenie zdrowotne i ratownictwo medyczne, zwłaszcza jeśli planujesz trekking, dłuższe wycieczki w miejscu docelowym czy inne potencjalnie kontuzjogenne aktywności.
Osobną usługę stanowi ubezpieczenie w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych lub pozostałych wyczynowo. Zanim wybierzesz polisę, dowiedz się, jak sprawnie w praktyce działa ubezpieczyciel. Warto zwrócić uwagę na sprawny kontakt, ale również detale.
W poszczególnych krajach koszty leczenia są różnorodne, a w przypadku konieczności transportu medycznego znaczenie także ma dystans. Najwyższe polisy sprawdzą się w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia czy Japonia. Podróżując po Europie w celach turystycznych, możesz wybrać polisę o wartości kilkuset tysięcy złotych, która powinna pokryć nawet najpoważniejsze zdarzenia. Rozważ także ubezpieczenie obejmujące odpowiedzialność cywilną czy zgubienie bagażu.