Słowacja zaczyna luzować obostrzenia od dziś. Po raz pierwszy od czterech miesięcy otwarte zostaną hotele, parki wodne oraz popularne również wśród Polaków ośrodki narciarskie Jasna Chopok, oraz Strbske Pleso. To dobra wiadomość dla osób z Polski, którym marzy się kilkudniowy wyjazd w długi weekend majowy. Kwarantanna nie obejmie zaszczepionych oraz ozdrowieńców.

Majówka na Słowacji

Jak na razie słowackie restauracje pozostają zamknięte. Ewentualne poluzowanie dalszych restrykcji zostanie ogłoszone najwcześniej 26 kwietnia. Otwarcie hoteli oraz obiektów sportowych jest jednak wielkim krokiem w odmrażaniu turystyki na Słowacji. Właściciele obiektów spodziewają się gości nie tylko z kraju, ale również zza granicy, w tym z Polski. Co prawda sezon narciarski zmierza ku końcowi, ale wiele osób i tak nie mogło poszusować tej zimy na stokach. Wyjazd na Słowację to ostatnia szansa, żeby odkurzyć narty i deski snowboardowe. W Jasnej Chopok dostępna będzie północna strona ośrodka oraz rejony Biela Put,

Lukova-Priehyba i Rovna Hola. Z kolei w ośrodku Strbske Pleso w Wysokich Tatrach korzystać będzie można z rejonów Solisko, Esicko i Intersko a Turisticka. Warunki atmosferyczne sprzyjają, na trasach zjazdowych jest obecnie od 40 do 80 cm śniegu. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady. W planach jest również otwarcie stoku w Siodełku Łomnicy. To zależy jednak od warunków pogodowych.

Wyjazd na Słowację w maju

Do dyspozycji przyjezdnych, którzy zameldują się w hotelach TMR, będą karnety narciarskie w specjalnych cenach. Warunkiem skorzystania z białego szaleństwa u naszych południowych sąsiadów jest jednak okazanie negatywnego testu na COVID-19. Badanie nie może być starsze niż 72 godziny.

Od poniedziałku z 14-dniowej kwarantanny zwolnieni będą ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID-19 minimum 180 dni przed wyjazdem na Słowację oraz osoby zaszczepione. W przypadku przyjęcia jednej dawki szczepionki przyjazd będzie możliwy dopiero po 4 tygodniach, za to osoby, które otrzymały już dwie dawki preparatu, będą mogły planować wyjazd po dwóch tygodniach od ostatniego zastrzyku.

Obostrzenia do niedawna obowiązujące na Słowacji, w tym ograniczenie w wychodzeniu z domu, wywoływały wiele kontrowersji. Jak widać, przyniosły zamierzony efekt i kraj zaczyna stopniowo wracać do utęsknionej normalności. Oprócz hoteli i ośrodków sportowych w poniedziałek otwarte zostaną również kościoły, muzea, galerie oraz ogrody zoologiczne i botaniczne.